РубрикиБез рубрики

Литовські «ельфи» проти російських «тролів»

Ми живемо у дивовижному віртуальному світі, населеному казковими істотами. Можливо, це було б просто цікаво, але тут, на просторах інтернету, йде справжня, не міфічна, війна. Війна за поділ сфер впливу між великими світовими гравцями, війна за увагу, за емоції, за гроші.

Фахівці вважають, що не лише реальна війна Росії з Україною — результат інформаційних кампаній, але й «брекзит», вибори президентом Дональда Трампа та багато інших подій у реальному світі були матеріалізовані завдяки воєнним діям у світовій павутині. Це факт, підтверджений доказами: у Росії існують справжні «фабрики «тролів», які за гроші у спеціальних офісах створюють брудний інформаційний продукт і поширюють провокації та брехню на замовлення на весь світ усіма можливими мовами.

Якщо існують «тролі», то мають бути й «ельфи», — саме так подумали люди, які у 2014 році у Литві створили першу групу бійців з інформаційними нечистотами. З одним із литовських «ельфів» мені довелося поспілкуватися, і він люб’язно погодився привідкрити завісу над таємницями казкових істот.

— Як народилися литовські «ельфи» і хто був першим?

— Ми, як група, з’явилися у серпні 2014 року. Росія тоді вже напала на Україну, і настав час не лише читати новини, але й щось робити. Інформаційний простір Литви був насичений брудною інформацією, і ми вирішили з нею боротися.

До першої групи «ельфів» уві-йшли друзі та колеги — освічені й активні литовці, які не могли стояти осторонь. Вперше назва групи голосно прозвучала під час конференції, організованої Центром стратегічної комунікації НАТО у 2015-у. Одна з учасниць конференції, відповідаючи на запитання, що ж робити з московськими «тролями», які «поселилися» в інтернет-просторі країн Балтії, порадила: «Боріться так само, як це роблять литовські «ельфи».

— Яким чином організовані литовські «ельфи»?

— Ми — не організація, ми, скоріше, суспільний рух, такий собі організований хаос. Нас багато, але ми не знаємо одне одного. Існує певний епіцентр цього руху, але, загалом, ми — наче партизани. Серед нас не лише литовці, є росіяни, є поляки, за віком — молоді та старі, чоловіки та жінки. Те, що нас об’єднує: ми активні й освічені.

— Як ви боретеся з «тролями»?

— Ми простежили, що кожна позитивна новина в литовському сегменті інтернету супроводжувалася негативними коментарями. Ми, група друзів, а це було дуже важливо, тому що все ґрунтувалося на довірі, почали просту діяльність: під кожною важливою статтею ставили позитивні коментарі. Раніше прості люди, коли читали новини, думали: все погано, «кримнаш», Україна скоро зникне… Згодом почали розуміти, що це брехня.

Ми починали свою роботу в порталах, і коли там стало набагато чистіше — поселилися у Фейсбуці. Ми створили чимало відкритих груп, де говоримо правду. Так, у групі «По слідах червоного ведмедика» розвінчуємо радянський міф про те, як чудово жилося в СРСР. Є у нас така група — «Литва у серці», де ми пишемо правдиві, хороші новини про нашу державу. Робимо це на противагу брехні. Іноді достатньо просто любити свою Батьківщину, пишатися нею…

Місія «ельфа» — говорити правду. Існують секретні групи «вбивці «тролів» —йдеться, звісно, не про фізичне знищення, а про відстеження і видалення їх із Фейсбуку. Це копітка, важка робота, адже потрібно перелопатити тонни брудних текстів, щоб уполювати «троля». «Тролі» — хитрі, вони змінюють імена, ховаються, мімікрують. Нам доводиться видаляти багато отрути і бруду з інформаційного простору, бо ж не у всіх людей працює критичне мислення.

— Ви боретеся з російськими чи з литовськими «тролями»?

— На жаль, чи на щастя, «тролі» у нас місцеві, і їх не дуже багато. Вони сидять у відкритих токсичних групах, де поширюють свою отруту. Переважно, це литовці, які чомусь не люблять свою країну. Було кілька спроб, коли «тролі» приходили з Петербурга та Єкатеринбурга.

Деякі ведуть свою «роботу» з Мінська. Частина «тролів» присилають свої токсичні меседжі з Великобританії, Фінляндії та Ірландії.

Литва не дозволяє жодним чином створювати на своїй території «фабрики «тролів», як у Росії. Московська пропаганда не має тут жодної опори. Ми намагаємося діяти оперативно: якщо брехню не спіймати на ранньому етапі та не знешкодити її, вона матиме великий розголос, і їй важко буде протидіяти.

Якщо ж говорити про наші ЗМІ, то ті, які говорять литовською мовою — пролитовські, російськомовні ресурси — проросійські.

— Наскільки небезпечно бути «ельфом»?

— Як бачите, я досі живий-здоровий. Існує така група «йоркширські «ельфи» — вона не таємна, але закрита, там було 942 добровольці, які обмінювались інформацією. Але хтось із поганих людей туди зайшов, зробив список усіх членів цієї групи і виклав його у російських соцмережах.

Коли це сталося, кількість «йоркширських «ельфів» зросла вдвічі — люди демонстрували, що вони не бояться Росії з її пропагандою.

— «Ельфи» працюють за гроші?

— Ні, ми це робимо, виходячи зі свого громадянського обов’язку, у вільний від роботи час, у вихідні, вночі. Запитайте у наших дружин, чоловіків, що вони думають про нашу роботу: нас неможливо допроситися погуляти з нашими «ельфійськими» дітьми — ми весь час зайняті.

«Ельфи» — розумні та освічені люди, які працюють безкоштовно для того, щоб зробити світ чистішим. Якщо ми почнемо отримувати за це гроші — перетворимося на таких же «тролів».

— «Ельфи» лише захищаються чи й нападають?

— Іноді ми впроваджуємося на ворожі ресурси, в тому числі й російськомовні, зі своїми мемами (мем — одиниця культурної інформації, у даному випадку — картинка, відео, лінк).

У 2016-у, напередодні річниці пакту Молотова-Ріббентропа, ми атакували інформаційний мультимедійний сайт російської пропаганди Sputnik, сайт МЗС Росії та інших державних структур. День підписання цього пакту в Литві називають «днем чорної стрічки», і багатьом російським адресатам було надіслано інформацію з хештегом «Прийшов час сказати правду — Другу світову війну розв’язали Гітлер і Сталін». Українське інформагентство УНІАН одразу відреагувало на цю атаку й створило новину на цю тему.

Ми часто робимо різні приколи. Причому зрозуміли, що на події потрібно реагувати одразу, інакше час буде втрачений. Коли у Литві перейменували російську компанію «Лукойл», щоб заплутати сліди, і назвали її «Віяда», ми тут же зробили картинку на цю тему з підписом «Це та сама какашка, тільки в іншій руці» й поширили її у соцмережах. Результативність таких мемів — досить висока: через гумор до людей багато чого можна донести.

— Як ви гадаєте, чому «ельфи» виникли саме у Литві?

— Можливо тому, що у нас ще жива історична пам’ять. Ми пам’ятаємо, що таке втратити свободу, і знаємо, що за неї треба боротися.

Країни з розвиненою демократією — Великобританія, Італія — вже забули про це. Я знаю, що іспанський посол дуже цікавиться нашими методами, навчається, все записує, бо у них є Каталонія.

Коли фірма «Адідас» почала випускати футболки з символікою СРСР, ми започаткували кампанію «Стоп! «Адідас», яка стала дуже успішною і набула великого поширення у всьому світі. У 19 країнах вийшло 116 статей на цю тему, в тому числі 55 статей на цю тему було надруковано в Україні. Ми змуси-ли компанію «Адідас» офіційно припинити випускати таку продукцію.

— Які теми розкручують у Литві «тролі»?

— «Окупанти НАТО», «литовські партизани — фашисти», «Литва — країна, що не вдалася», «ЄС і гейропа — загроза цивілізації»... Нічого нового...

Для розкручування «тролі» часто створюють цілком «нешкідливу» групу, щось на зразок боротьби проти вирубування лісу в Литві. І згодом починають розкручувати тему у потрібному їм напрямку... Дуже болісна тема історичної пам’яті, яку Путін збурює між різними країнами, щоб посварити нас усіх. За короткий час їм вдалося посварити українців і поляків. У білоруському віртуальному просторі регулярно з’являється тема повернення Вільнюса до складу Білорусі...

— Ви, віртуальні «ельфи», активно взаємодієте з реальними державними службами. Чому так склалося?

— Для того щоб країна була успішною, — це необхідно. Ми повинні разом створювати громадянське суспільство. Ми працюємо у рамках закону, і ми охоче йдемо на співробітництво з литовськими спецслужбами: пересилаємо їм для опрацювання власні знахідки. Спецслужби задоволені: у нас — тисячі очей, у них — набагато менше. «Надсилайте все, що вважаєте цікавим», — кажуть нам спецслужби.

Ми співпрацюємо не як агенти, а як небайдужі громадяни своєї країни. Раніше була велика секретність цих служб у державі, і нічого хорошого з цього не виходило. Сьогодні вони відкриті для співробітництва. Деякі племена «ельфів», IT-волонтерів допомагають впроваджувати нові, сучасні системи для державних служб. Ми боремося за те, щоб наша країна була цивілізованою.

— Як сьогодні звучить тема України у литовському суспільстві?

— Ми всіма силами підтримуємо Україну. Розуміємо, що Україна сьогодні — форпост, лінія боротьби між добром та злом. У боротьбі з «тролями» використовуємо українську символіку, прапори, гасла. Вони бояться цього, як чорт ладану. Коли ми збираємося до російських дипмісій на акції протестів — також йдемо з українськими прапорами.

— Дякую вам за бесіду... Як можна вас представити читачам, хто ви?

— Я — литовський «ельф». І насправді мене тут нема. Вам лише здається, що я тут був...

З «ельфом» розмовляла
Ольга ФІЛІППОВА.

Переглядів: 179
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua