РубрикиБез рубрики

Урок про «одеського Страдіварі»

Україна впроваджує стратегічні реформи в освіті. Їх мета — не тільки модернізація самих навчальних закладів, а й методів викладання, зміна ставлення до набуття нових знань та навиків як учителів, так і учнів.

Один з кроків на цьому шляху — освітянський конкурс професійної майстерності «Мій кращий урок з історії та культури рідного міста», який раз на два роки проводить департамент освіти та науки Одеської міськради. Цього разу на суд журі надійшло 18 уроків-заявок, зокрема на теми «Драматичні сторінки історії Одеси», «Збереження архітектурної спадщини міста», «Улюблені куточки» тощо. Мета кожного з таких уроків — прищеплювати любов до рідного міста, виховувати патріотів країни.

Щоб зацікавити дітей тією чи іншою темою, педагог просто зобов’язаний і сам постійно навчатися, поповнювати власний багаж знань. Адже тільки так можна заохотити школярів до опанування предмета, робити кожне наступне заняття цікавішим. «Якщо я скажу, що досягла досконалості в своїх уроках та професії, — мені пора звільнятися», — зауважила викладачка історії Одеської СШ №69 Олена Мусевич.

Урок, що став переможцем конкурсу, мав назву «Мої роздуми про Льва Добрянського — «одеського Страдіварі». Розробила й провела його для учнів 11-го класу вчителька історії ЗОШ №41 Тетяна Шевченко. Готуючись до нього, проаналізували архівні та краєзнавчі матеріали про цього знаного у світі скрипкового майстра, історико-літературні свідчення про його непростий життєвий шлях та внесок у музичну культуру. У процесі дослідження школярі шукали відповіді на низку цікавих запитань. Скажімо, про те, як історичні події переплітаються з людською долею, в чому полягає секрет великого майстра, чому Одеса пишається ним…

Під час уроку застосували інтерактивні методи та прийоми сучасної освіти, зокрема особистісно-орієнтоване навчання — систему, в якій учень стає не менш активним учасником процесу, ніж учитель. Головна мета такого підходу — не просте засвоєння навчальної програми, а розвиток особистісних навичок учнів. Ще один метод, який використали під час уроку, — «Мікрофон», з допомогою якого кожен може висловити власну думку-оцінку, розповісти як про особисті успіхи, так і невдачі. Прийом «кейса», рольові ігри, інсценування, метод міні-проектів… Усі ці прийоми оживили урок Тетяни Іва-нівни, зробили його динамічним, насиченим.

«Зі своїми учнями я давно проваджу пошукову роботу. Тож коли дізналися про незаслужено забутого майстра, нашого земляка, виникло бажання дослідити його життя та внесок у світову культуру, повернути Одесі його ім’я. Мій урок — це, насамперед, знайомство з реальною людиною, її справами та думками» — розповіла вчителька.

Під час заняття школярі поділилися на групи. Вони виступали як біо-графи, історики, художники, аналітики. За допомогою фарб, музики, поезії передавали і свій емоційний стан, і те, як сприймають особистість Льва Добрянського. Впродовж уроку вони заповнювали таблицю, відповідаючи на питання: «1. Що я знаю? 2. Що я хочу знати? 3. Що я дізнався?».

Аби максимально детально дослідити життя майстра, педагог запропонувала кожній групі написати розповідь про конкретний етап його життя. Презентація цих робіт також проходила незвично. Так, перша група створила майнд-карту. Біографи розповіли про життя Льва Добрянського, його трагічну долю і смерть у часи окупації Одеси (Голокост). Група мистецтвознавців підготувала презентацію «Одеський Страдіварі». Учень, що виступав у ролі Льва Добрянського, грав на скрипці, звертаючись до нащадків. «Слідами забутого майстра» — таку колективну працю запропонувала група істориків. Аналітики ж узагальнили роботу всіх груп.

За результатами уроку одинадцятикласники написали листи-звернення до міського голови Геннадія Труханова з проханням назвати одну з вулиць Одеси на честь майстра скрипкової справи, до Одеського музею Голокосту — з пропозицією створити експозицію, присвячену пам’яті Льва Добрянського, та до Ізраїльського національного музею «Яд Вашем» — внести його ім’я до списку жертв Голокосту.

На завершення Тетяна Шевченко роздала дітям домашні завдання: скласти історичний портрет майстра, написати есе; підготувати виступ на батьківські збори «Слідами забутого майстра»; проаналізувати назви вулиць Одеси, визначити ті, що втратили свою історичну актуальність, і запропонувати, яку з таких можна перейменувати на честь Льва Добрянського.

Із зібраних у рамках дослідження матеріалів випливає, що Лев Володимирович Добрянський народився в Одесі у 1864 році. Дворянин, випускник Рішельєвського ліцею. На початку ХХ століття вважався одним з найкращих у Європі скрипкових майстрів. Загинув у 1941 році в одеському гетто…

Інна ЯКИМЕНКО.

Переглядів: 305
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua