РубрикиБез рубрики

Консалтинг як інструмент допомоги малому бізнесу

В Україні створено Групу підтримки малого бізнесу, яка допомагає малим і середнім підприємствам зростати, досягати успіху та знову рости, діючи як справжній каталізатор місцевої економіки, а відтак — регіонів і всієї країни.

На форумі «Туристичний потік—2018» Денис Торхов та Юлія Ітигіна, координатори проектів Групи малого та середнього бізнесу Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) в Україні, розповіли, як ЄБРР допомагає розвивати підприємницький сегмент у нашій країні.

Д.Т.: Ми хочемо ознайомити вас із тими інструментами підтримки, які ЄБРР готовий запропонувати малим та середнім підприємствам України, зокрема туристичній індустрії.

Ю.І.: Хочу додати, що ви, напевно, знаєте про діяльність ЄБРР у контексті якихось значних проектів. Але дуже масштабна робота ведеться і для малого та середнього бізнесу.

Д.Т.: Всі знають крупні структурні проекти, які фінансує ЄБРР. Нещодавно оновили парк тролейбусів, які ми сьогодні бачимо на вулицях Одеси. Ці 47 новеньких тролейбусів куплені за кошти та кредити ЄБРР. Це один з прикладів. Другий приклад — великий проект у галузі портової інфраструктури: зерновий термінал «Бруклін-Київ». Насправді для малого та середнього бізнесу ми також стараємося робити чимало. Ми з Юлією відповідаємо за допомогу малому бізнесу у залученні професі-йних бізнес-консультантів. Ми вам розкажемо, що це таке, як це працює і як можна отримати допомогу та підтримку від ЄБРР.

(Денис попросив підняти руки тих, хто представляє готельний бізнес, туристичні агентства, громадське харчування, ресторани та кафе. Таких у залі виявилося чимало).

Д.Т.: Ось це три основних сегменти, коли ми говоримо про туристичну індустрію. Їх ми маємо не увазі у першу чергу. Плюс, звичайно ж, транспорт, логістика та різні речі, пов’язані з органі-зацією та сертифікацією процесу. Як я казав, ми займаємося двома напрямками — фінансуванням та підтримкою консалтингу. Консалтинг у нас є як з українськими фахівцями, так і з міжнародними. Дещо різні завдання, проекти, масштаб, інші гроші, але в цілому це спрямоване на розвиток, на те, що може залучити або знання, або фінансування.

Ми пропонуємо допомогу малим та середнім підприємствам для залучення спеціалістів з різноманітних галузей, які потрібні бізнесу для зростання. Що ми робимо? Насамперед — обираємо консультантів. У нас є велика база консультантів, яких ми перевірили, або міжнародних експертів. Якщо потрібно, ми знімаємо з підприємства цей ризик і надаємо допомогу, поки що не грошову. Друге — ми допомагаємо підприємству правильно сформулювати потребу, структурувати проект, зрозуміти, що потрібно змінити , щоб компанія росла, розвивалася та отримувала прибуток. Нарешті, у результаті консалтингового проекту, ми надаємо фінансову допомогу — субсидію, яку не потрібно повертати, інакше кажучи, грант, на покриття, в середньому, половини вартості цих консультаційних послуг, які можуть знадобитися підприємству.

Ю.І.: Хочу підкреслити, що ці гроші не потрібно повертати. Якщо у класичному кредиті гроші потрібно повертати, то тут ми готові, по-перше, надати хорошого фахівця, а по-друге, покрити вартість його роботи. Звертаю увагу, що ми не консультанти, а координатори проектів.

Д.Т.: Хто може отримати грант ЄБРР і для кого працює ця програма? Фактично — малий та середній бізнес, ті, хто має до 250 працівників. Підприємство повинно бути українським (більша частина власності), офіційно зареєстрованим, яке вже працює хоча б два роки. Важливий момент — це прагнення розвиватися, розумі-ння, для чого потрібні зміни. Хороша ділова репутація також має велике значення. Головне — прагнення й усвідомлена воля керівництва до покращення.

Ю.І.: Ось це усвідомлення завдання — ми це хочемо бачити у підприємства. Тому ми не підтримуємо стартапи — їм потрібно все й одразу. Пропрацювавши декілька років, підприємство розуміє, що йому потрібно, в якому напрямку йому розвиватися, тому ми працюємо саме з такими проектами. Оскільки ми хочемо бачити відповідальність з боку підприємства, ми не компенсуємо всі кошти, хоча б і могли, а половину за більшістю напрямків консалтингу.

Д.Т.: За організаційною формою це можуть бути ФОПи, СПД, малі підприємства. Ми не працюємо з державними і муніципальними структурами, а також з громадськими організаціями. Так скроєна наша програма, такий у неї фасон. Нам потрібно, щоб якомога більше організацій знали, що для них є гранти, є консультаційна допомога ЄБРР.

Які види консультаційних послуг можна отримати, звернувшись за підтримкою до ЄБРР, як це виглядає? Розглянемо на прикладі туристичної індустрії. Сертифікація на відповідність будь-яким міжнародним стандартам, у тому числі добровільна сертифікація, підтвердження відповідності (наприклад, кількість зірок для готелю). Роботи для підготовки всього цього, розробка документації, навчання персоналу — ми тут можемо знайти якісних фахівців, хто допоможе це зробити й оплатимо половину вартості їхньої роботи. Для громадського харчування є актуальною харчова безпека, Ми готові підтримувати стандарти ISO.

Ю.І.: Організаційний консалтинг — це різноманітні підвиди проектів, які наповнюють та структурують організацію. Часто трапляється, що бізнес зростає, а власник втрачає контроль над командою — тут потрібні проекти в сфері кадрового менеджменту.

Д.Т.: Також проекти, які керують ланцюжком поставок, логістика для підприємств громадського харчування та готелів. В умовах нестабільного ринку, який нерідко звужується, коли туристи почали менше витрачати, — ось тут важливо подивитися: а де ми можемо економити? Якщо не вдається багато заробити одразу, де можна заощадити?

Бізнес-планування — хороша річ, у нас є стратегії розвитку підприємств. Щоб підприємці мали уявлення, куди йти, яку нішу займати, яким буде їхній бізнес через три роки. А якщо мати справу з банками, то банки із задоволенням сприймають підготовлений бізнес-план, продумані кроки, наприклад, фінансову модель.

Ю.І.: Дуже популярна тема — маркетинг. Це — офлайн та онлайн-маркетинг, створення і написання сайту, ринкове дослідження, промоція.

Д.Т.: У Києві ми мали кілька проектів з готелями «Україна» та «Голосіївський» з автоматизації бізнесу. Взагалі, кажучи про інформаційні технології, це дуже актуальна річ для готелів. Готель може звернутись до нас, якщо потрібно поставити одну із систем управління ним, — у нас є достатня кількість фахівців, які все налаштують, розгорнуть і навчать персонал, як з цим працювати. Є також програми для ресторанів та кафе. Одна з відомих в Одесі мереж ресторанів успішно скористалася нашими послугами.

Ми готові підтримати будівництво нових будівель, виробничих цехів тощо. Там, де потрібне проектування, конструктивні рішення, розробка дизайну, внутрішнього оформлення магазинів, туристичних агентств.

Енергоефективність, сонячні батареї, колектори, енергоаудит, розуміння, куди дівається вода, чому за комунальні послуги щомісяця приходять такі великі рахунки… У нас є енергоаудитори, є в Україні фахівці, які розуміють, як працювати з вхідним ресурсом і як використовувати ресурс вихідний: стічні води, управління відходами... Названі речі є вагомим потенціалом щодо економії.

Ю.І.: Управління фінансами буде цікавим для тих, хто планує подальший розвиток, шукає інвестора, кому потрібна надійна фінансова інформація, як для внутрішнього використання, для прийняття управлінських рішень, так і для того, щоб показати інвестору, ким ви є, що у вас наді-йна, достовірна звітність. Ми допомагаємо підприємствам покращувати свій облік, переходити на міжнародні стандарти фінансової звітності, вміти складати цю звітність.

Як уже мовилося, зазвичай ми компенсуємо підприємствам 50% матеріальної складової вашого бюджету. За такими пріоритетними напрямками, як енергоефективність та фінансова звітність, компенсуємо 75%. Але є межа наша компенсація одному підприємству не може перевищувати 10 тисяч євро. Це для невеликих підприємств. Ми можемо втілювати три проекти для одного підприємства з умовою, що вони будуть у різних напрямках консалтингу.

Д.Т.: І на завершення. Робота з нами відбувається за таким алгоритмом. Перше. Ми отримуємо заявку від підприємства, якщо воно відповідає озвученим нами критеріям, розуміє, чого воно хоче. Разом із заявкою підприємство надає встановлений пакет документів, які є в столі кожного керівника: свідоцтво про реєстрацію, фінансова звітність за два роки, витяг з державного реєстру. Ми отримали заявку, зрозуміли, що підприємство відповідає умовам програми. Друге. Разом визначаємо, який консультант потрібен, даємо на вибір дві—чотири консультаційні компанії з нашого переліку (а в нас понад 400 таких компаній в Україні), і підприємство самостійно вибирає, з ким хоче працювати. Складаємо технічне завдання, визначаємо обсяг робіт, вартість, терміни. Ми це беремо на себе й контролюємо. Далі ми затверджуємо проект, і починається робота: консультант надає послуги, підприємство оплачує ці послуги, і на підставі копій платіжних документів ми повертаємо 50% суми за роботу цього фахівця. А через рік ми з вами зустрічаємося, цікавимося, як ваше життя і як розвивається ваша компанія. Ніяких підводних каменів, прихованих умов нема. Все прозоро, наші двері відчинені для підприємств.

Ю.І.: Окрім туризму, як уже мовилося, ми підтримуємо підприємців у багатьох галузях промисловості, як-от виробництво продуктів харчування і напоїв, гуртова та роздрібна торгівля, будівництво та машинобудування. Ми працюємо не лише у столиці. Зазвичай 65% наших проектів здійснюються за межами Києва.

Новий веб-сайт, система управління якістю, маркетингова стратегія чи навіть повністю нова структура управління — спільно з вами ми розробимо консультаційний проект, що найкраще відповідатиме вашим потребам. Далі впродовж усього часу роботи над проектом ми підтримуватимемо вас, використовуючи весь наш багаторічний досвід для того, щоб ваш проект досягнув найкращих результатів. За рік після завершення кожного проекту ми знову зв’яжемося з вами, щоб оцінити результати, яких ви досягли.

Маємо високі показники. Упродовж року після завершення проекту 65% наших клієнтів в Україні досягли підвищення обороту за середнього рівня зростання на 69%; 56% — досягли підвищення продуктивності разом із розширенням свого бізнесу; 53% — створили значну кількість нових робочих місць; 12% наших клієнтів в Україні залучили зовнішнє фінансування для забезпечення свого зростання.

Наш офіс відповідає за Одеську, Миколаївську та Херсонську області. Якщо комусь цікаво — запрошуємо до нас на Леха Качинського, 10, в Decameron Clubhouse.

Володимир ГЕНИК.

Переглядів: 186
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua