РубрикиБез рубрики

Де закінчується земля й починається океан

(Із подорожнього щоденника)

Отримавши нові біометричні паспорти, три подруги — фотограф Галина Юдіна, дизайнерка Олена Калмикова та авторка цього тексту самостійно, не користуючись послугами туристичних фірм, вирушили у далеку подорож, відвідавши чотири європейські країни — Польщу, Італію, Іспанію і Португалію. Нинішня розповідь — про португальську глибинку.

Якщо поглянути на карту, автомобільна дорога від Порту до Лісабона вздовж океану видається прямою й простою. Загалом, подорожувати Португалією на авто — це хороша ідея. Оренда невеличкого бюджетного автомобіля коштує недорого — щось близько 50 євро на тиждень, дороги тут ідеальні, хоча подекуди платні. Єдиний, на наш погляд, їхній «недолік» — вони дуже розгалужені, їх багато, тож без певних навичок і досвіду шлях перетворюється на лабіринт. Якщо не встигаєте вчасно повернути у потрібне вам місце, доводиться робити гак кілометрів з десять, бо інакше не виходить. Відтак під час подорожі іноді доводилося вести машину втрьох: одна — за кермом, друга — за штурмана, а третя — контролює і водія, і штурмана. Недарма кажуть: щоб знайти правильну дорогу, спочатку потрібно заблукати.

За кілька годин після виїзду із Порту ми потрапили у рибальське містечко Назаре, що на березі Атлантичного океану. Хотілося відпочити, прогулятися, пообідати.

Величний і прадавній океан зустрів нас сильним вітром і бурхливими хвилями. Безкраї пляжі, всіяні красивими мушлями, були порожніми, хвилясті узори на піску — не затоптані ногами відпочивальників. Пляж від містечка відділяють високі, заввишки до двох метрів, дюни. До початку сезону ще було вдосталь часу, та й температура води в океані не для купання. За височенні хвилі, на яких можна отримувати надзвичайний драйв, серфінгісти всього світу вважають Назаре своїм раєм. Минулого року бразилець Родриго Коха саме тут встановив рекорд, зареєстрований у Книзі Гіннесса, прокотившись на хвилі висотою 800 футів (понад 24 метри), а це висота 10-поверхового будинку!

Обираємо столик біля вікна у невеликому приморському ресторанчику, щоб спостерігати за океаном. Офіціант, який підходить нас обслуговувати, має вигляд розбишаки — на його обличчі читаються сліди «військових дій», за що ми між собою охрестили його «Джиммі-піратом». Попри войовничий вигляд, Денні (так його звали) виявився миролюбним і привітним хлопцем. Він порадив нам замовити найдорожчу в ресторані страву, яка називалася «Морська симфонія» і коштувала 20 євро.

— Вам цього вистачить на трьох, — запевнив нас «пірат» й отримавши нашу згоду, пішов виконувати замовлення.

У великому ресторані — порожньо й затишно, і ми, захищені від вітру скляною стіною, із задоволенням спостерігаємо за розбурханим океаном, що здіймає височенні хвилі.

«Морська симфонія», яку нам принесли на величезній тарелі, насправді відповідала своїй пафосній назві й складалася з різноманітних дарів моря: в «оркестрі» були печені на грилі чималі шматки якоїсь невідомої риби, смажені середні, малі та крихітні рибини, й розмаїті види місцевих морепродуктів: кальмари, креветки, краби, восьминоги, мідії та гребінці. Усе це, здобрене соком лимона, дуже смакувало з різними видами соусів. Останню вишукану ноту до гармонії смаку вносило місцеве «зелене» вино — сухе вино жовтуватого кольору, а «зелене» — бо молоде... Як відомо, Португалія — провідний експортер вин, тут у кожному регіоні чимало їх різновидів, причому вина зовсім недорогі, навіть від одного євро за пляшку.

Тут, у Назаре, хотілося побути якомога довше — милуватися бурхливим океаном, спілкуватися із приязними місцевими жителями, однак на нас чекало улюблене місце відпочинку португальських королів та масонів — містечко Сінтра.

Важко собі уявити, щоб на одне провінційне місто на краю Європи припадало стільки прекрасних палаців, музеїв, парків, ярмарків і до всього цього — кілька пляжів неземної краси, до яких можна доїхати історичним трамвайчиком. Та попри ці зручності-красоти туристів небагато, на цих пляжах відпочиває лише тутешній люд. Можливо, це місце не «розкручують» саме для того, щоб залишити його у незайманості для своїх?

Одного дня, який ми виділили на Сінтру, звісно забракло, щоб усім цим насолодитися. Але якщо в розпорядженні є лише один день, то, безумовно, його варто провести у парковому комплексі Кінта да Регалейра. Потрапивши туди, ми на цілий день забули про наші наполеонівські плани щодо відвідання всіх навколишніх пам’яток — це місце нас буквально прикувало.

Свою назву парк отримав від імені однієї з його господинь — баронеси Регалейра, але своєму надзвичайному вигляду й популярності завдячує відомому меценатові Антоніо Монтейро, який купив садибу в 1892 році. Господар Кінта да Регалейра був різносторонньою особистістю: заснував Ліссабонський зоопарк, цікавився літературою, сценічним мистецтвом, ботанікою, а головне — був відомим діячем масонства. Португалія завжди славилася своїми масонськими ложами, оскільки в давні часи прихистила тамплієрів, яких переслідували й винищували по всій Європі. Тут вони, так би мовити, змінили вивіску й почали діяти вже під егідою масонства. Тож сліди масонів у Португалії зустрічаються скрізь і повсякчас. Серед них — першовідкривачі й архітектори, вчені й люди мистецтва.

Художник й архітектор Луїджі Маніні, який втілював задум господаря парку, також був тісно пов’язаний з масонською ложею. Тому тут на кожному кроці зустрічаються таємничі символи й кожна споруда чи скульптура має власне таємне призначення. Парк займає площу чотири гектари. Вхід для дорослих коштує 6 євро. Кожній з нас при вході видали мапу. Це було слушно — на території парку стільки гротів, стежинок, цікавинок, що там справді можна заблукати.

Парк задуманий як земне втілення райського саду, хоча є там не лише райські кущі, а й символи пекла та чистилища. Романтичний палац, каплиця, церква і парк з озерами, гротами, фонтанами, скульптурами — все це складає суміш стилів — готики, ренесансу і притаманного лише Португалії мануельського стилю, для якого характерне втілення безмежного світу в дуже конкретних деталях — чудернацьких рослинних орнаментах, канатах, колонах-«пальмах».

Крутими сходами по колу спускаємося у глибокий 27-метровий колодязь посвяти. Він має дев’ять рівнів, що символізують дев’ять кіл пекла — якщо сходити вниз і дев’ять рівнів раю — якщо йти догори, і в кожному колі — 15 сходинок. У колодязі темно і слизько, диковинні поруччя заросли мохом, згори падають краплі. На самому дні колодязя — викладений з кольорового мармуру тамплієрський хрест, вписаний у герб Монтейра. За легендою, тут відбувався обряд посвяти в масони.

— Відтепер і ми — масони! — жартуємо, хоча на душі моторошно.

Вихід з містичного колодязя через темний підземний тунель виводить нас до річки, яку потрібно перейти по камінцях, щоб вибратися нагору. Обряд посвяти вважається завершеним саме після цього переходу.

Окрім різноманітних фантастичних споруд і скульптур, парк славиться своєю рослинністю. Під час прогулянки зустрічаємо безліч диковинних квітів, кущів, дерев, яких ніколи не бачили у своїх широтах. Його господар проводив тут безвиїзно чимало часу й особисто насаджував оті дивовижі, вирощував квіти. Милуючись красою таємничого парку, проводимо тут увесь день, а коли до заходу сонця залишається зовсім небагато часу, вирушаємо на Кабо де Рока.

Мис Рока — це крайня, найзахідніша точка Європи, що гострим кутом врізається в Атлантичний океан, історичне місце, з якого сміливі португальські моряки вирушали на пошук незвіданих земель. Уже в XIV столітті португальські кораблі, освячені папою Римським (тобто — схвалені Богом) з хрестом на вітрилах досліджували Атлантику й досягали берегів Бразилії, де заснували свої колонії.

Тут страшенно холодно, сильний вітер свистить у вухах і збиває з ніг, але це не заважає насолоджуватися красою, що відкривається з цього місця. Величезне поле, вкрите рожевими, білими й жовтими квітами, обривається прірвою. Летіти до води, якщо впадеш, — 140 метрів. З усіх боків відкривається океан — величний, безмежний, могутній. Коли стоїш над прірвою, видно, що лінія океану — не пряма, а заокруглюється з боків. Тобто тут можна побачити й уявити собі, що Земля — насправді кругла! Тут складно розмовляти — доводиться кричати. Свистить-надривається вітер, потужні хвилі розбиваються об скелі... На пам’ятнику мореплавцям викарбувані слова португальського класика Луїса Камоенса: «Тут закінчується земля і починається море...».

У цьому місці хочеться мріяти про далекі подорожі. Ми довго сидимо, звісивши ноги з краю землі, й дивимося, як яскраво-червоне сонце повільно падає за океан. Туди, де живе своїм життям далека терра інкоґніта — Америка...

Холодний подих океану пронизує нас наскрізь, очищаючи від усього поверхневого, непотрібного, буденного. Подих вічності, подих планети...

Кабо де Рока — місце, де потрібно побувати хоча б раз у житті. Тим більше тепер, коли подорожувати Європою — так просто...

Ольга ФІЛІППОВА.
Одеса — Сінтра (Португалія) — Одеса.

Переглядів: 194
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua