РубрикиІсторія

Якби свині крила...

Про тварину, яка удостоїлася честі стати знаком нового року за Східним календарем, кажуть бозна-що. Як-от: «На свиню хоч і сідло надінь, все конем не буде», «Не кидай перлів свиням, бо потопчуть», «Розбирається, як свиня в апельсинах»… Коли люди хотіли закріпити свої спостереження у прислів’ях-приказках, то вони звертали увагу насамперед на тих, хто все життя був поряд. І наділяли рийку різними ознаками не злобливо, прагнучи досконалості.

Свиня — тварина миролюбна, любить достаток, відтак Східний календар орієнтує нас на ці вічні цінності.

Цікаво, а як світові події перегукуються з роками Свині? Гляньмо хоча б на попередні п’ять таких літ: 1959-й, 1971-й, 1983-й, 1995-й та 2007-й. Можливо, це відкриє нам шпаринку, щоб зазирнути у 2019-й?

1959-й: за крок до ядерної війни; прихід Шарля де Голля; вбивство Бандери…

 • 1 січня на Кубі остаточно перемогла революція. Не змирившись із появою у себе під боком соціалістичної держави, США вдалися до інтервенції під кодовою назвою «Плутон», яку здійснили у квітні в затоці Кочинос (у перекладі — затока Свиней). Вона виявилася невдалою, і Сполучені Штати розробили нову операцію зі зміни режиму на Кубі під назвою «Мангуст», яка мала розпочатися у 1962-у. Для попередження цього вторгнення СРСР таємно розмістив на острові ракети з ядерними боєзарядами. Внаслідок цього розгорілася Карибська криза — одне з найбільших військово-полі-тичних протистоянь ХХ століття. Планета опинилася на межі нової світової війни.

  Тоді керівники США і СРСР — Джон Кеннеді та Микита Хрущов — ледве зуміли відвернути гігантську катастрофу: перший прибрав свої ракети з території Туреччини, а другий — з Куби.

  Принагідно пояснимо, що згадана затока Свиней насправді аж ніяк не пов’язана з цими тваринами. Слово «Кочинос» пішло від слова «кочино» — назви тропічної морської риби — королівського єдинорога, що водиться у тих водах. Утім, незалежно від цього, історія вчить не підкладати свиню одне одному.

 • 8 січня у Франції відбулася урочиста інаугурація нового президента — Шарля де Голля. Він став яскравим лідером світового масштабу. Двічі очолював країну, обидва рази приймаючи її на стадії глибокої кризи і залишаючи у стані економічного піднесення та зростання міжнародного престижу.

 • У лютому 1959-го судили колишнього начальника охорони Лаврентія Берії полковника Рафаеля Саркисова. Він отримав 10 років і ще добре відбувся — багатьох колишніх наближених Берії розстріляли.

  Нагадаємо, що самого Берію — першого заступника голови Ради міністрів СРСР, члена президії ЦК КПРС, міністра внутрішніх справ, маршала Радянського Союзу — судили і розстріляли ще у 1953 році. За книжкою Леоніда Млечина «КДБ. Голови органів держбезпеки. Розсекречені долі», у вердикті зазначалося: за зраду Вітчизні, спробу захоплення влади, терористичні акти проти політичних діячів і навіть зґвалтування. Через кілька годин після звинувачення присуд власноруч виконав генерал Павло Батицький, потім у Берію, вже мертвого, стріляли ще п’ять офіцерів, які були з ним. Тіло Берії відвезли в Донський крематорій і спалили. Прах розвіяли.
 • 15 жовтня у Мюнхені агент КДБ Богдан Сташинський пострілом із газового пістолета, що розпиляв ціаністий калій, убив провідника ОУН Степана Бандеру, який присвятив своє життя боротьбі за незалежність України. У роки Другої світової німецькі фашисти кинули його у концтабір, а після війни комуністи знищили. Федеральний верховний суд у місті Карлсруе засудив виконавця злочину на вісім років суворого режиму, визнавши організатором вбивства голову КДБ Олександра Шелепіна. Згоду на це дав і лідер СРСР Микита Хрущов.

1971-й: проект «Тайга»; дипломати-шпигуни; місії на Місяць…

 • 23 березня в СРСР сталася подія, про яку мало хто знає. Для створення каналу між річками Печорою і Колвою (Пермський край) щоб підживити міліюче Каспійське море, підірвали три ядерні заряди. За проектом «Тайга» таких вибухів мали здійснити 250. Але через потрапляння радіоактивних часток за межі Союзу, що було порушенням договору про заборону ядерних випробувань, проект закрили.

  Поштовхи від тих вибухів відчули жителі сіл у радіусі кількох десятків кілометрів. Крізь язики полум’я ґрунт викинуло на висоту близько 300 метрів, а пил піднявся аж на 1800 метрів. На місці вибуху утворилося озеро, яке так і називається — Ядерне. У ньому добре ловиться риба, а довкола гарно ростуть гриби. Місцевий люд не переймається питанням про радіонукліди…

 • Втім, газети тоді не писали про проект «Тайга». Увага всіх була прикута до війни у В’єтнамі 1964—1975 років, через яку на світовому рівні зіткнулися інтереси США та СРСР. Перші намагалися зупинити поширення комунізму в Азії, а другі, навпаки, прагнули посилити там свій вплив. За це було заплачено високу ціну: у війні загинули 50 тисяч американських солдатів, для Північного В’єтнаму втрати становили понад мільйон, а для Південного — близько 250 тисяч осіб. СРСР поставляв туди ракети, танки та інше важке озброєння і військових спеців.

 • 24 вересня уряд Великобританії за роботу, не сумісну зі своїми обов’язками, одночасно вислав із країни 105 радянських дипломатів і працівників торгпредставництва. Звісно, в інші роки траплялося поді-бне, але то був своєрідний рекорд. Імена вигнаних назвав агент-перебіжчик Олег Лялін.

  Чи зробили висновки в Москві? Як бачимо, ні. От і в березні 2018-го з Великобританії вислали 23 російських дипломатів. Це було зроблено через отруєння російськими спецслужбами в Солсбері нервово-паралітичним газом колишнього агента-двійника Сергія Скрипаля та його дочки.

 • Мало хто з тих, хто виріс у СРСР, знає, скільки ж людей побувало на Місяці. Офіційна пропаганда про це не розповідала: навіщо було захоплюватися успіхами головного геополітичного суперника — США? Так-от, за програмою «Аполлон» американці здійснили шість польотів на супутник Землі з висадженням на ньому. Два таких польоти відбулися у 1971-у: 5—6 лютого і 31 липня — 2 серпня. Під час другого візиту вперше був використаний місячний автомобіль, на якому астронавти подолали шлях довжиною 28 кілометрів.

1983-й: план «зоряних воєн»; температурний мінімум; рейс 007…

 • 23 березня США обнародували плани з розробки космічної технології перехоплення ракет противника. Їх офіційна назва — Стратегічна оборонна ініціатива, яка у ЗМІ дістала ймення «зоряні війни».

 • 21 липня на Землі зареєстровано найнижчу температуру за всю історію метеорологічних спостережень. На радянській антарктичній станції «Восток» термометр показав мінус 89,2 градуса за Цельсієм.

 • А от у політичному житті було гаряче. У ніч на 1 вересня радянський винищувач випустив дві ракети по південнокорейському пасажирському лайнеру «Боінг-747», який збився з курсу і пролетів над Сахаліном. Катастрофа забрала життя 246 пасажирів і 23 членів екіпажу. Інцидент викликав широкий резонанс у всьому світі і призвів до істотного погіршання відносин СРСР із Заходом.

  Той період позначений новим витком Холодної війни. У 1983 році СРСР очолив реакціонер, очільник КДБ Юрій Андропов, а на чолі США став Рональд Рейган, відомий своїм непримиренним ставленням до комуністичного ладу. У березні він назвав Радянський Союз імперією зла.

  Через 31 рік авіакатастрофа такого масштабу повториться над Донбасом, де 17 липня 2014-го з установи «Бук» Курської 53-ї бригади ППО російських збройних сил був збитий пасажирський авіалайнер, який виконував рейс за маршрутом Амстердам — Куала-Лумпур. Загинули 283 пасажири та 15 членів екіпажу. Слідча група, до складу якої входили представники п’яти країн, у загибелі лайнера винною визнала Росію.

  У грудні 1990 року під час візиту президента Кореї до Москви очільник СРСР Михайло Горбачов знайшов у собі сміливість офіційно вибачитися за катастрофу рейсу 007. За трагедію над Донбасом від Росії марно чекати чогось подібного.

1995-й: Чечня у вогні; балканська доля; війни і конфлікти…

 • 1 січня стало другим днем штурму Грозного. У місто увійшло близько 250 одиниць бронетехніки…

  Нагадаємо, що в 1990 році було створено Загальнонаціональний конгрес чеченського народу, який поставив за мету вихід Чечні зі складу СРСР і створення незалежної Чеченської держави. Його очолив колишній генерал радянських військово-повітряних сил Джохар Дудаєв. Боротьба за незалежність вилилася у жорстоке протистояння з федеральним центром.

  Запеклі бої за Грозний тривали до 6 березня, коли вщент зруйноване місто перейшло під контроль росі-йських військ. Після чого агресор взявся зачищувати рівнинні та гірські райони Чечні. Боротьба була лютою. Згадайте криваве винищення людей у Будьоновську, Гедермесі, Бамуті, Кизлярі, Самашках…

 • Падіння соціалістичного ладу в Югославії, завершення Боснійської війни, операції «Блискавка» і «Буря», в результаті яких уряд Хорватії відновив контроль практично над усією територією країни…

  Очевидно, варто зробити короткий екскурс в історію Югославії. За Конституцією 1946 року Федеративна Народна Республіка Югославія мала у своєму складі шість республік: Сербію, Хорватію, Словенію, Боснію і Герцеговину, Македонію та Чорногорію, а також два автономні краї — Воєводину і Косово. У рамках однієї держави тривалий час різні народи жили мирно, але з роками у міжнаціональних відносинах почала наростати напруга. Протистояння підігрівали різні рівні життя, кардинальні зміни, що відбувалися в СРСР і країнах Східної Європи. З’явилися центробіжні процеси, які й призвели до війни. Десятки тисяч людей були убиті, сотні тисяч змушені були покинути свої домівки. Для залагодження ситуації були задіяні миротворчі сили ООН, хоч повною мірою запобігти насильству не вдалося.

 • Кількість воєн, що точилися у 1995-у, вражає. Ангола, Афганістан, Бірма, Гватемала, Ліберія, Сомалі, Судан, Східний Тимор, Шрі-Ланка. Тривали збройні конфлікти: арабо-ізраїльський, ачехський, грузино-південноосетинський, в індійському Кашмирі, карабахський…

  Недарма кажуть: якби свині крила, вона б і небо зрила.

  2007-й: план вторгнення у Грузію; Мюнхенська конференція; «Година Землі»…

 • 1 січня наші держави-сусідки Болгарія та Румунія приєдналися до Європейського Союзу.

 • На початку 2007-го генштаб ЗС РФ підготував план на той випадок, якщо Грузія спробує відновити контроль над Південною Осетією та Абхазією.

  Наступного року цей план було введено в дію. Російські сили встановили контроль над невизнаними республіками і зупинили своє просування грузинською територією за 80 кілометрів від Тбілісі.

  Перемир’я було досягнуто за втручання лідерів міжнародного співтовариства.

 • 10 лютого у Мюнхені відбулася міжнародна конференція з питань безпеки. На ній президент Росії Путін виклав своє бачення ситуації. Він заявив, що головною загрозою безпеці є силовий монополізм США і їх спроби нав’язати світові правила поведінки. Сполученим Штатам він протиставив Бразилію, Росію, Індію і Китай, пригрозивши, що Росія бере на себе роль глобальної опозиції.

  У багатьох оглядачів ця риторика викликала розчарування, оскільки була орієнтована на протиборство, а не партнерство, хоч у світі, як відомо, було і залишається чимало спільних викликів. Ту промову господаря Кремля аналітики розцінили як пролог до нової Холодної війни.

 • 31 березня в Австралії вперше у світі відбулася акція «Година Землі». Мільйони жителів Сіднея та працівників різних компаній одночасно вимкнули світло на одну годину. В результаті енерговитрати міста зменшилися на 10 з лишком відсотків. Це можна порівняти з тим, якби на дорогу не виїхали 48 тисяч автомобілів.

  Ця акція надихнула мільйони людей на всій планеті на боротьбу з глобальною зміною клімату, і з наступного року «Година Землі» стала міжнародною.

* * *

Насамкінець слід наголосити, що не зорі-планети і не гороскопи творять історію. Історію творять люди. Завжди треба сподіватися лише на краще. Не зайвими будуть і стійкість до життєвих незгод, і почуття гумору, яке завжди допомагає у складні хвилини.

Як у випадку з персонажем одного з віршів Степана Руданського. Чоловік, повертаючись із церкви, ніс «яйця, паску і ковбаси й порося свячене — та ще й з хроном в роті», та спіткнувся, бідолашний — і випали всі ті смакоти у калюжу.

Глянув мужик на болото,
Посвистав до лиха,
Одвернувся, набік плюнув
Та й промовив стиха:
«Та свиня таки свинею!
Правду кажуть люди:
Святи її, хрести її —
Все свинею буде!».

Роки Свині оглядав
Валентин ЩЕГЛЕНКО.

Переглядів: 533
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

 • на 1 місяць — 30 грн.
 • на 3 місяці — 90 грн.
 • на 6 місяців — 180 грн.
 • на 12 місяців — 360 грн.
 • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

 • на 1 місяць — 20 грн.
 • на 3 місяці — 60 грн.
 • на 6 місяців — 120 грн.
 • на 12 місяців — 240 грн.
 • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua