РубрикиБез рубрики

Дослідження

Колапс крижаного щита

Через танення крижаного щита в Антарктиці рівень моря може піднятися на кілька поверхів.

Через колапс Західно-Антарктичного крижаного щита, який є одним з найвразливіших на Південному полюсі, рівень океану може піднятися на 6—9 метрів. Аналогічний процес відбувся 125 тисяч років тому, в середньому палеоліті, повідомляє видання Science з посиланням на вчених Університету штату Орегон (США).

Основа Західно-Антарктичного крижаного щита лежить нижче рівня моря. При зростанні температури океанічних вод льодовики можуть почати швидко танути, підвищуючи рівень моря і затоплюючи величезні площі прибережної суші. На думку вчених, прискорення втрати маси льодовиків, яке спостерігається в останні роки, є початком цього процесу, а не короткочасним явищем.

При колапсі щита в палеоліті рівень моря підвищувався приблизно на 2,5 метра за століття. Глобальна температура тоді була на два градуси Цельсія вище доіндустріального значення (зараз вона вже підвищилася на один градус), але в Антарктиді, ймовірно, було прохолодніше, ніж тепер. Тому вчені не знали точно, що призвело до підвищення рівня моря, і вважали, що причиною було танення Гренландського крижаного щита. Оскільки доказів цієї версії не отримали, Західно-Антарктичний крижаний щит був названий іншим імовірним джерелом води.

Дослідники проаналізували 29 кернів, витягнутих з товщі в Антарктичному півострові, провінції Амундсена і танучому льодовику Пайн-Айленд, а також океанічні відклади в морі Беллінсгаузена. Виявилося, що на дні моря є сліди мулу, який потрапив в океан більше ста тисяч років тому при ерозії корінних порід під впливом льоду. Однак у певний проміжок часу слідів ерозії не було, що вказувало на відсутність льодовикового покриву. Втім, вчені припускають, що океанічні течії могли зміститися і почали забирати мул в інше місце.

Суперпомічник астронавтів

На Міжнародній космічній станції з’явився 3D-принтер, що працює на відходах. «Рефабрикатор» (так він називається), на відміну від попередників, може зі звичайного пластикового сміття виготовляти інструменти.

Недавно вантажний корабель Cygnus компанії Northrop Grumman доставив на МКС 3,4 тонни припасів та дослідницького обладнання. Серед іншого і «Рефабрикатор» — машина, яка, можливо, допоможе людству рухатися далі у Космос.

Згідно з прес-релізом NASA, «Рефабрикатор» — це перший універсальний гібрид: переробна система та 3D-принтер в одному флаконі. Він створений компанією Tethers Unlimited як частина програми космічного виробництва. На борту МКС астронавти можуть просто завантажити всі пластикові відходи і сміття в машину, а вона все те розплавить і виготовить волокна для тривимірного друку. Після цього — надрукує нові інструменти або необхідні пластикові запчастини.

Отже, завдяки «Рефабрикатору», сподіваються, вдасться знизити кількість волокон, яка зараз доставляється на МКС, а відтак і вартість подальших вантажних польотів. Якщо новинка доведе на орбіті свою ефективність, то допомагатиме астронавтам у довших і дальших місіях. Підкорювачам космосу не треба буде зберігати на літальних апаратах найрізноманітніші інструменти, оскільки зможуть виготовляти все необхідне, завантаживши у машину пластикове сміття.

Із пробірки — у тарілку

Нещодавно влада США визначила, як регулювати харчові продукти, культивовані з клітин тварин, а це прокладає шлях в американські тарілки для так званого «м’яса з пробірки».

Міністерство сільського господарства й Адміністрація з контролю за продуктами і ліками (FDA) домовилися спільно регулювати харчові продукти з культивованих клітин. Хоча технічні деталі ще належить уточнити, погоджено, що FDA стежитиме за збором і диференціацією клітин (коли стовбурові клітини розвиваються у спеціалізовані), а сільськогосподарське відомство — за виробництвом та маркуванням харчових продуктів.

«Ця нормативна база використовуватиме як досвід FDA, що регулює технологію клітинних культур і живих біосистем, так і досвід Міністерства сільського господарства США у регулюванні продуктів тваринництва та птахівництва для споживання людиною», — йдеться у відповідній заяві. Додається також, що агентства не бачать необхідності в зміні законодавства з цих питань. У США вже існує кілька нішових стартапів з виробництва «лабораторного м’яса», але це виробництво дуже дороге, й ніхто наразі не має продукту, готового до продажу.

На думку прихильників «м’яса з пробірки», узаконення харчових продуктів з культивованих клітин порятує тварин від страждань, пов’язаних із забоєм, зменшить викиди парникових газів і забезпечить населення, чисельність якого зростає з кожним роком, білками. Очевидно, що після схвалення FDA технологія виробництва лабораторного м’яса отримає поштовх для подальшого поширення, адже те, що не заборонене, те дозволене.

Переглядів: 104
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua