РубрикиБез рубрики

«Читати місто»

Прикметна особливість Одеської національної наукової бібліотеки — активне використання потенційного виставкового простору головного читального залу, й динаміка зміни чергових експозицій постійно наростає. От і завтра, 28 грудня, тут у рамках проекту «Мова. Культура. Німеччина» за підтримки офіційного партнера ОННБ — Гете-Інституту в Україні відкриється виставка «Читати місто», на якій будуть представлені роботи італійського архітектора і дизайнера Фабіо Баріларі.

«Це вже другий проект у стінах нашої наукової установи, присвячений презентації книгозбірень світу. Першою була виставка американського фотохудожника Роберта Доусона «Публічні бібліотеки США», яка, до речі, у нас експонувалася двічі, зокрема під час форуму «Українська книга на Одещині» у 2017 році, — розповідає кураторка проекту, завідувачка відділом міжнародних проектів ОННБ Наталя Диба. — Цього разу — Німеччина. Це привертає увагу до бібліотек як інституцій та місць вільного доступу».

Як зазначається у прес-релізі, «ця виставка — художня інтерпретація знакових будівель бібліотек та об’єктів урбаністичної культури Німеччини від італійського архітектора Фабіо Баріларі, яка містить 36 робіт. У цій серії італійський архітектор підкреслює, що бібліотека у сучасному світі — центр тяжіння. Центр тяжіння інтелектуальної думки, громади, збору найпрогресивніших людей, креативних ідей. Це свого роду реклама бібліотечної справи».

Акварельні твори Баріларі є зразком мислення архітектора і графіка: вони технічно легко виконані. Колір умовний, локальний, але вписаний у середовище й передає атмосферу німецького урбаністичного простору — стримано-похмурого або сріблясто-просвітленого. Акцент робиться також на структуру і фактуру будівель. Інша симпатична сторона його доробку — не стільки в площині суб’єктивного, скільки у площині культурної традиції, яка є визначальною для Заходу: бібліотеки свідчать про бережливе ставлення до старовини, архітектури й водночас вони сучасні, в них використовуються нові технології, вони є популярним місцем проведення відпочинку.

Для цього проекту, який ініціював і спонсорував Goethe-Institut, Фабіо Баріларі здійснив подорож різними містами Німеччини, під час яких графічно фіксував архітектурні комплекси, надаючи перевагу бібліотекам. Це своєрідна графічна інтерпретація урбаністичної культури — традиція, яку в новітній час культивували такі майстри, як Джованні Піранезі (його гравюри з видами стародавнього Риму є у фонді Одеського музею західного і східного мистецтва), П’єтро Гонзага, а в наш час — Стів Голл, Даніель Лібескінд та інші.

Свій художній вояж Німеччиною італійський архітектор розпочинав у 2015 році замальовками Філологічної бібліотеки Вільного університету Берліна, яку ще називають «мозком Берліна». Ось як відгукнувся про Баріларі директор цієї книгозбірні Клаус Ульріх Вернер, який підготував розлогий прес-реліз до цього проекту (інформація подається українською та німецькою мовами): «Роботи Баріларі позбавлені перебільшень, прикрашень. Вони створюють враження ескізних малюнків, виконаних нашвидкуруч, а тому здаються особливо щирими, правдивими».

Супроводжуються малюнки текстами зі стислою інформацією про будівлі. У них наводяться основні відомості — це своєрідний технічний паспорт бібліотеки. Тут же містяться відгуки відвідувачів, а також поставлено три запитання до директорів закладів: «Яке значення для міста, на вашу думку, має ваша бібліотека? Що особливо ви цінуєте в будівлі вашої бібліотеки? Що є у вашій бібліотеці, чого не мають інші?». Це показних суспільного інтересу до таких установ.

Здебільшого на виставці представлені невеличкі книгозбірні, зокрема малих міст Німеччини, фонди яких нараховують 30—150 тисяч одиниць зберігання. У цьому сенсі цікавою є суперсучасна Нова міська бібліотека Ауґсбурґа, зведена у 2009 році. На її спорудження та обладнання було витрачено 16,8 мільйона євро.

Є спеціалізовані бібліотеки, що діють як дослідницькі центри. Скажімо, бібліотека герцогині Анни Амалії у Веймарі (мільйон одиниць зберігання), яка є документною базою для вивчення німецької літератури на зламі ХІХ століття.

Ще трохи статистики. Щодо потужних книгозбірень, то тут пальму першості тримає Національна бібліотека Німеччини у Лейпцигу (30 мільйонів документів). Щодо архітектури, то після розширення — це зразок поєднання стилів бароко і мінімалізму. До бібліотек-гігантів слід віднести книгозбірню землі Саксонії — Дрезденську державну та університетську бібліотеку, фонди якої перевищують 10 мільйонів одиниць. За кількістю фондів приблизно рівновеликою ОННБ є Бібліотека Лейпцизького університету (5,5 мільйона), яку бачите на роботі Фабіо Баріларі.

«Бібліотеки сьогодення, в умовах суспільства цифрових знань, можуть втратити свою первинну функцію книгозбірень. Тепер вони мають бути громадськими місцями, місцями натхненної концентрації, котра оживляє і надихає, місцями конвергенції аналогового та цифрового знання», — зазначив Клаус Ульріх Вернер.

Виставка «Читати місто» є пересувною, вона побувала в різних країнах світу. З початку 2018-го з її експонатами мали можливість ознайомитися і жителі міст України, зокрема Києва, Львова, Івано-Франківська, Дніпра та інших.

В ОННБ виставка демонструватиметься до 15 лютого. Завтра її відкриття супроводжуватиметься мультимедійною презентацією, яка дасть ширше уявлення про напрацювання Фабіо Баріларі в проекті «Читати місто», а співробітник Німецького читального залу Вікторія Заєць докладно розповість про цей проект. Вхід на виставку вільний.

Володимир КУДЛАЧ.

Довідково. Фабіо Баріларі народився 1967 року в Римі. Після закінчення гуманітарної гімназії успішно вивчав архітектуру, отримав диплом з найвищими оцінками. Із 1989-го працював у різних престижних архітектурних бюро. У 1996-у заснував власне архітектурно-проектне бюро FBA (Fabio Barilari Architetti) широкого профілю (містобудування, будівництво житла, архітектура інтер’єру тощо). Викладав архітектуру та дизайн у Римському університеті ла Сапієнца, Корнельському університеті та Університеті Аркадії у Римі. Із 2008 року митець спрямовує свої професійні інтереси та пошуки і в сфери графіки, ілюстрацій та малювання.

Переглядів: 122
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua