РубрикиОпитування

Мовчанням корупцію не спиниш

Корупція є однією з трьох найпекучіших проблем, які непокоять українців. Більше за неї ми переймаємося лише високою вартістю життя та низькими зарплатами, а також воєнними діями на Донбасі.

Порівняно з минулими роками, терпимість наших громадян до корупції зменшується: нині кожен третій готовий приєднатися до усвідомленої протидії їй.

Такі основні висновки дослідження громадської думки проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) на замовлення USAID (Програма сприяння громадській активності «Долучайся»). У його рамках було опитано 10169 осіб віком понад 18 років, що репрезентують усю Україну, за винятком окупованих територій АР Крим й окремих районів Донецької та Луганської областей.

«Останні три роки питання корупції є одним з тих, які входять до трійки найгостріших для українців — після високої вартості життя, низьких зарплат і військових дій на Донбасі. При цьому коли громадяни кажуть про корупцію як про серйозну проблему, вони мають на увазі перед-усім політичну корупцію на найвищому рівні», — підкреслив Іван Пресняков, антикорупційний експерт проекту USAID/«Долучайся», презентуючи результати дослідження в Українському кризовому медіа-центрі.

Найактуальнішою з-поміж різних видів корупції опитані вважають саме політичну на топ-рівні: 73,2% назвали її дуже серйозною проблемою, ще 19,3% — скоріше серйозною (разом 92,5%). Повсякденна побутова корупція, з якою може безпосередньо стикатися кожен, українців турбує менше: 53,3% респондентів назвали її дуже серйозною проблемою і ще 28,3% — скоріше серйозною (разом 81,6%). Корупцію у бізнесі як дуже серйозна проблема турбує 47,4% наших співвітчизників, як скоріше серйозна — 25% (разом 72,4%).

За сприйняттям респондентів, рівень корупції у тих секторах, де громадяни безпосередньо взаємодіють з державою, трохи впав. Порівняно із 2015 роком оцінки корумпованості знизилися у 13 із 19 сфер життя. Зокрема, у вищій освіті (відсоток переконаних у значній її корумпованості зменшився із 47% в 2015-у до 38,% у 2018-у), прокуратурі (відповідно, із 62,4% до 54,3%), податкових службах (із 47,2% до 41,6%), органах реєстрації об’єктів нерухомості (із 38,7% до 33,4%).

У галузі вищої освіти 6 із 10 опитаних, які взаємодіяли з нею, відповіли, що в них або вимагали хабар, або вони самі пропонували його, або використовували особисті зв’язки у цій сфері. Далі у списку йдуть дозвільна система (дозволи на будівництво), сервісні центри МВС, медицина і судова система. Кожен другий, хто контактував із судовою системою, вказував на те, що в нього є досвід корупції з нею.

Усім, очевидно, цікаво: хто ж з українців має найбільший корупційний досвід? За результатами дослідження, це економічно активні люди, віком 30—44 роки, які проживають у містах, мають вищу освіту та високі доходи.

Не менш цікавий регіональний розріз. Людей попросили відповісти на три питання: «Чи вимагали у вас або в члена вашої родини хабар (у вигляді подарунка, послуги чи грошей)?», «Чи пропонували ви або член вашої родини хабар (у вигляді подарунка, послуги чи грошей) для отримання послуг?» і «Чи використовували ви або члени вашої родини особисті зв’язки для отримання послуг від посадових осіб?». Результат опитування виявився дещо несподіваним, особливо ж — відсоток тих, у кого вимагали або хто давав. Аж 96% респондентів Закарпатської області засвідчили, що вони або члени їхніх родин за останні 12 місяців мали досвід корупції. Друге місце тут посідає місто Київ — 63%, третє — Рівненська область — 55%, четверте —Дніпропетровська — 47%. Одещина — з показником 42% — на восьмому місці, Львівщина (39%) — на 14-у, Харківщина (35%) — на 15-у, а замикає список Чернігівщина (15,8%).

Презентація проводилася спільно з низкою інших дослідницьких організацій, які з’ясовували детальні аспекти того, як громадяни України ставляться до корупції та якими цінностями вони керуються при ухваленні рішення чи брати участь у корупційних діях (давати хабара), чи протистояти корупції.

Найперший чинник, який спонукає погоджуватися на корупційні вимоги, — це міркування безпеки: люди дають хабарі, щоб не ризикувати здоров’ям чи відчуттям безпеки.

«Дві третини опитаних ви-правдовують те, що вдаються до корупції, піклуванням про власну безпеку чи комфорт та бажанням швидко розв’язати певні проблеми. Чверть не бере участь у корупції через розуміння її шкоди для суспільства, бажання жити за правилами та моральне задоволення сказати в очі корупціонерові «ні». При цьому є фактори, які можуть як сприяти корупції, так і спонукати до боротьби з нею, — це страх покарання й бажання зберегти гроші», — пояснив Максим Ключар, заступник керівника проекту USAID — «ВзаємоДія!».

Про готовність долучатися до організованої антикорупційної боротьби заявили 36,4% опитаних. Найпопулярнішими методами боротьби (12,6%) є звернення до засобів масової інформації або повідомлення у соціальних мережах про випадки недоброчесної поведінки державних посадовців. Близько 9% респондентів готові брати участь у публічних акціях протесту, підтримувати антикорупційні громадські організації та підписувати петиції або ж повідомляти правоохоронні органи про випадки корупції. Серед тих громадян, члени сімей яких упродовж останніх 12 місяців особисто стикалися з проявами корупції, готовність приєднатися до антикорупційної діяльності статистично значуще вища, ніж серед населення загалом, і це справедливо щодо кожного із запропонованих видів активності.

Свій досвід участі в антикорупційній діяльності підтвердили 11,5% опитаних. Основним видом активності, як і у відповідях на запитання про доцільність громадської участі та власну готовність до неї, були названі повідомлення про випадки корупції у ЗМІ або соціальних мережах (4,2%). Петиції до органів влади, які стають досить популярним виявом громадської активності, використовуються і в антикорупційній діяльності: впродовж року, що передував дослідженню, до їх підписання долучалися 3,6% респондентів.

Насамкінець мої суб’єктивні роздуми про те, чому Закарпаття виявилося «лідером корупції» в Україні, випередивши Київ з усією його армією депутатів, міністерських чиновників, контролерів з різних відомств та різних неформальних «рішал», а також таких гігантів, як Дніпро, Одеса, Львів та Харків. Ця область — прикордонна, межує з чотирма країнами Європейського Союзу — Румунією, Угорщиною, Словаччиною та Польщею. Так, там, де кордон, там і контрабанда, але хто цим промишляє — мовчатиме до останнього. Річ як на мене, в тім, що тамтешні жителі частіше за інших українців бувають по той бік кордону, для них це майже буденна справа. Відтак бачать велику різницю в тому, як працюють державні службовці, митники, прикордонники, поліція у східноєвропейських сусідів і як у нас. Люди втомилися і вважають, що мовчанням корупцію не спиниш — про неї треба говорити вголос.

Володимир ГЕНИК.

Дослідження та публікація стали можливими завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проектів «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія!» та «Програма сприяння активності громадян «Долучайся».

Окремі думки, висловлені у дослідженні та публікації, є відповідальністю дослідницьких компаній та автора і не обов’язково відображають погляди USAID або уряду США.

В.Г.

Переглядів: 1717
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua