РубрикиБез рубрики

Точка зростання

Трохи менше половини об’єднаних територіальних громад Одеської області (а їх у нас на кінець нинішнього року 31, в 28 з яких пройшли перші вибори) вже мають власні стратегії розвитку.

Що це за документи і наскільки важливі вони для громад — про це говорили під час прес-кафе «Презентація стратегій розвитку ОТГ на Одещині», на яке представників ЗМІ запросили його організатори — фахівці Одеського центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону.

Як зазначив радник з регіонального розвитку центру Віктор Бондарук, з реформуванням стало очевидним, що лідери нових громад є прогресивнішими та відповідальнішими, а мешканці — активнішими, аніж до цього, і що й ті, й інші налаштовані на позитивні зміни.

Чи не кожен, хто живе в селі чи містечку, може розповісти про історію їхніх населених пунктів, про людей, котрі прославили цей край, про ресурси, якими володіють ОТГ: кількість мешканців, площа земель, обсяг місцевого бюджету, середня заробітна плата тощо. Безумовно, найбільше людей цікавить те, якою буде їхня громада в майбутньому, через 5—10 років: чи побільшає робочих місць, чи не позакривають школи та лікарні, тобто як і з чого житимуть завтра?

Відповіді на такі питання повинна дати стратегія розвитку громади, яка охоплює чітко окреслені проміжки часу, скажімо, чого і за рахунок чого прагнуть досягти вже у 2020-у, а чого і знову ж таки завдяки яким місцевим ресурсам — у 2027-у? Звісно, що така стратегія базується на аналізі сучасного стану громади. Це як об’єктивні фактори: клімат, демографічна ситуація, бізнес-середовище, використання земель, так і суб’єктивні, як-от ієрархія проблем мешканців, їхні думки щодо найважливіших завдань та напрямків розвитку. А найважливішим у всьому цьому є те, наскільки та стратегія буде «своєю» для людей, зрозумілою для них та підйомною, тобто такою, яку осилять. Бо намріяти можна багато, написати — ще більше, але виконувати все намріяне-написане доведеться, спираючись на ті ресурси, які є. З неба нічого не впаде. Ось чому процес розробки таких визначальних документів, як стратегії розвитку ОТГ, має відбуватися з максимальним залученням усіх небайдужих мешканців, відкрито й прозоро.

Одеський центр розвитку місцевого самоврядування, йшлося на зустрічі, допомагає об’єднаним громадам планувати їх розвиток, надаючи консультації, підтримку в підготовці документів, навчаючи людей. Торік під консультативною опікою його фахівців були Коноплянська і Тузлівська сільські та Великомихайлівська селищна, а цьогоріч — Лиманська сільська, Затишанська селищна і Березівська та Вилківська міські ОТГ. Вкрай важливо, акцентувалася увага, допомогти громадам знайти свої «точки зростання» і спланувати максимально об’єктивне використання ресурсів.

Як воно виходить у житті — поділилися запрошені до розмови великомихайлівська селищна голова Тетяна Жарська та секретар Березівської міської ради Сергій Шевченко (на знімку).

Тетяна Жарська, зокрема, розповіла:

— Одеський центр розвитку місцевого самоврядування минулого року, коли ми розробляли стратегію розвитку, допоміг нам знайти наші «точки зростання» і спланувати використання ресурсів. Ніби все лежало на поверхні й ніби наші можливості були занадто скромними, а як почали розбиратися, то стільки знайшли всього незадіяного, що самі здивувалися. Вважаю надзвичайно важливим, що ми пройшли всі етапи обговорення стратегії розвитку громади разом з населенням, а відтак вона наша у всіх сенсах цього слова, бо ж її не скинули «зверху», а розробляли гуртом, на місці.

Основними стратегічними цілями Великомихайлівської ОТГ є ефективне виробництво та переробка сільськогосподарської продукції, адже люди тут спрадавна займаються землеробством й овочівництвом, а земля, цей найцінніший матеріальний ресурс, якщо біля неї по-господарськи ходити, дає щедру віддачу.

Тож перспективи тут обнадійливі. Власні коптильні та консервні цехи — також не казка, а цілком реальне завдання. Якщо грамотно організувати і стимулювати людей, можна відновити громадські стада, мати молоко і м’ясо.

Мають надію і на розвиток будівельної промисловості, бо є тут і природні поклади хорошої глини та піску — на цеглу, і майстри-будівельники, які бригадами можуть навіть найматися на роботу в сусідні громади, утримуючи свої родини й сплачуючи податки до місцевого бюджету.

Секретар Березівської міської ради Сергій Шевченко стратегію розвитку їхньої громади окреслив так:

— Нашим пріоритетом є торгівля, адже Березівка історично стоїть на перехресті торгових шляхів між різними районами і навіть областями. Перспективні також туризм і сфера послуг, тож найважливіше завдання, яке дасть стимул до подальшого розвитку, — налагодити туристичну інфраструктуру. Серед стратегічних цілей — переробка сільськогосподарської продукції і, звісно, розвиток людського капіталу. Мусимо все зробити для того, щоб люди не виїжджали з району, а залишалися вдома, маючи роботу і власні плани на життя саме на рідній землі.

Кожна ОТГ, ішлося на зустрічі в Одеському центрі розвитку місцевого самоврядування, складає власні плани на життя. Завдання фахівців центру — допомогти впоратися з таким важливим документом, який є стартом у завтрашній день громад.

Яна СТАСІНА.

Переглядів: 104
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua