РубрикиБез рубрики

Чорноморська одіссея Мамая

Мобільна виставка «Мамай мандрує» нещодавно знову навідалася до Одеси. Цього разу її, суттєво розширену, можна оглянути в історико-краєзнавчому музеї (вул. Ланжеронівська, 24а).

Передусім зауважимо, що завдяки цьому проекту (куратор — Віктор Гоманюк), започаткованому у 2015 році художниками-ентузіастами, жителі багатьох міст і містечок нашої області змогли познайомитися з тематичним доробком митців з Одеси, Южного, Чорноморська, Балти.

Втім, коло учасників виставки щоразу розширюється. Ни-нішня експозиція поповнилася роботами авторів зі Львова, Вінниці, Умані, Новограда-Волинського, Кілії, низки міст Миколаївської області. Отже, проект набирає обертів, радуючи оригінальністю трактування козацької тематики, де ключовою є фігура українця-воїна, козака-бандуриста.

Цей образ — один з найулюбленіших у народній свідомості, українському епосі, образотворчому мистецтві. На виставці «Мамай мандрує» представлені твори різних видів і жанрів: графіка, живопис, народно-декоративне мистецтво, дизайн, витинанка, скульптура, дереворит. Це як авторські роботи, так і старожитності з приватних колекцій, музейних фондів. Віковий ценз учасників не обмежений: у проекті беруть участь художники від 6 до 96 років.

Твори цікаві різноманітністю напрямків, стилістичних підходів: академізм, символізм, модернізм, примітивізм, що урізноманітнює виставку, а головне —розширює горизонти козацької тематики. Унікальну картину XVIII ст. із зображенням Мамая запропонував для експозиції відомий художник Віктор Маринюк. Я особисто в по-дібній композиції серед зо-бражених аксесуарів уперше побачив лук зі стрілою, готовою вистрелити. Серед інших старожитностей — чотири люльки XVIІ ст. з Балтського історичного музею, люб’язно надані його директором Петром Ткачем. Чудова серія бронзової камерної пластики відомого народного майстра Ігоря Івченка з Одеси. Радує своєю живописною м’які-стю робота світлої пам’яті Зої Пасічної, поєднанням народності й естетизму композиція Юрія Валюка і Миколи Потужного. У суто народному дусі виконані твори Марії Вовченко, Віктора Гоманюка і Лариси Дем’янишиної, у стилі примітивізму — Алли Ворохти, модернізму — Олексія Малика та багатьох інших.

«Тема козацтва тісно пов’язана з Причорномор’ям, — зазначив під час відкриття виставки заступник директора з наукової роботи Одеського історико-краєзнавчого музею Юрій Слюсар. — Це не просто виставка, а проект, що передбачає різні форми спілкування: майстер-класи, конференції, заключні акції... Козацтво було і в Росії, але унікальність цього явища в Україні у тому, що наше козацтво стало державотворчим станом суспільства. Звернення до теми «Козак Мамай» — це й вияв оптимізму, бо в якій би, навіть трагічній, ситуації не опинився Мамай, він завжди усміхнений».

Своїми враженнями поділилася і гостя з Києва Людмила Химочка-Бут, дружина відомого художника Василя Химочки (1950 — 2016), чиї роботи є окрасою експозиції, а одна з них як така, що сповна передає дух виставки, вміщена на її афіші: «Тільки тоді, коли ти проймаєшся цією енергією, що таїться в представлених роботах, ти здатний відчути Мамаїв простір. Мій покійний чоловік ніколи не виставляв написані ним ікони, саме в них він передав кредо Мамаїв».

Приємно було побачити на відкритті виставки й відомого поета, мовознавця, громадського діяча, колишнього дисидента Олексу Різникова, який поділився своїми спо-гадами часів табірного життя і продемонстрував графічний твір «Козак Мамай» одного з політв’язнів — талановитого графіка Гриця Гірчака, що нині мешкає в Канаді. (Незабаром у цьому ж залі буде виставлено 100 екслібрисів цього майстра). Ще тоді, у в’язниці, пан Олекса написав пісню, яка викликає асоціації з відомою народною піснею про Байду:

А під Лаврою сидить кобзар
і співає-примовляє:
«Гей ви, струни мої, струни!
Гей ви, нервоньки мої!
Наживаємось на трунах —
он які багатії.
Наживаємось на трунках —
при корчмі стоїть корчма —
ані ради, ані хати,
ані спадщини чортма...
То кувала не зозуля,
а пригодонька така:
закували у кайдани,
у колодки козака,
закували, запивали,
засмівали досхочу —
ані крику, ані хрипу,
ані стогону не чуть.
Ой ви нерви, мої, нерви,
гей ви, струни, як праща.
Тятивою рятівною
натягнулись і мовчать.
Та на волі, в Дикім полі,
кінь негнузданий гаса,
сподівання, ніби рання,
і надія не згаса:
теорбани і бандури
ще заграють-загудуть,
несвячених повні жмені
ще святити понесуть,
ще червоне лянцкоронне
пиво долу розіллють.
А поки що, ніби брага,
виграє у серці лють».

Насамкінець, повертаючись до слів Юрія Слюсаря про майстер-класи, про які у своєму короткому виступі говорив також промоутер проекту Віктор Гоманюк, зауважу, що вже 9 грудня в тій же залі один з таких майстер-класів провела студія «Сова» (керівник Інна Богач, викладач Сергій Пташенчук). Виконували роботи з глини, а головним героєм, звісно ж, був козак Мамай.

Володимир КУДЛАЧ.

НА ЗНІМКАХ: під час відкриття виставки: Юрій Слюсар, Людмила Химочка-Бут, Віктор Гоменюк; Василь Химочка. Козак Мамай; Анатолій Кравченко. Козацькі хрести; Марія Вовченко. Мамай.

Переглядів: 123
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua