РубрикиБез рубрики

На віки, на всі покоління

Минулої суботи у Львові відбулися урочистості з нагоди 150-річчя заснування Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т.Г. Шевченка. Участь у святковому зібранні взяв Президент України Петро Порошенко.

За вагомий особистий внесок у розвиток національної культури і мистецтва, багаторічну просвітницьку діяльність та з нагоди 150-літнього ювілею товариства група просвітян відзначена високими державними нагородами. Зокрема, ордена Свободи удостоєний голова «Просвіти» Павло Мовчан, ордена князя Ярослава Мудрого V ступеня — письменник зі Львова Микола Петренко, ордена «За заслуги» І ступеня — заступник голови товариства Микола Нестерчук та наш земляк, поет і правозахисник Олекса Різників.

Виступаючи на ювілейному вечорі, Петро Порошенко наголосив на важливості підтримки, забезпечення розвитку і захисту української мови.

«Не вкладається в голові: як же сталося, що вже в незалежній Україні українській мові пробиватися крізь вікові шари тотальної русифікації випало так важко? 23 роки ми не могли знайти шляхи, які б підтримували, забезпечували розвиток і захищали українську мову. Як у незалежній Україні міг бути ухвалений закон в одному логічному ряду з Валуєвським циркуляром та Емським едиктом? Природно, що Конституційний Суд скасував той закон від 2012 року», — зазначив глава держави.

«Верховна Рада в першому читанні ухвалила законопроект «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Він дійсно потрібен, хоча, скажу чесно, я не був прихильником того, щоби його роз-гляд відбувався в переддень ви-борчої кампанії. Не хочу, щоб хтось спекулював на цій темі. Бо мова — це точно не тема для спекуляцій», — сказав Президент й особливо наголосив: «Стратегічний для України закон має бути позбавлений будь-якої кон’юнктури. Закон про українську мову має бути на віки, на століття, на покоління українців».

Цей закон має бути узгоджений з європейськими моделями мовної політики з огляду на наше майбутнє членство в Євросоюзі, зауважив також Петро Порошенко, додавши, що в такій перспективі України не має жодного сумніву.

«Докорінний злам у мовній політиці стався в 2014 році, після Революції Гідності. З перших днів президентства, після обрання нової Верховної Ради на дострокових виборах 2014 року українська влада впроваджує в життя ефективні та результативні кроки з подолання наслідків русифікації й посилення і зміцнення позицій української мови», — сказав Президент.

Він нагадав, які дискусії точилися при прийнятті закону про мовні квоти на радіо й телебаченні, як говорили і про недостатню кількість українського продукту, і про його нібито «неформат». Але якщо в 2013 році частка україномовних пісень на радіостанціях становила менше 5%, то тепер — 55%, і це навіть значно більше, ніж вимагає закон. За словами Петра Порошенка, українці почали слухати українські пісні: «Перевиконання радіостанціями мовних квот говорить про одне — їх запровадження повністю відповідає суспільному запиту». Президент зазначив, що українські співаки та музиканти виявилися спроможними швидко цей попит задовольнити. «А мова наша українська просто стала модною на радіо», — зауважив він.

Після першого вдалого кроку, пов’язаного з радіо, почали вирішувати мовне питання і на телебаченні, й хоча підсумки підбивати зарано, але прогрес — очевидний: українською почали знімати серіали власного виробництва.

Глава держави також зазначив, що нині частка школярів, які здобувають освіту українською мовою, становить 91%, а першокласників — 95%. «Після ухвалення нового закону «Про освіту» ви бачили й чули, який ми витримали натиск з боку сусідів. Хочу наголосити: мовна стаття освітнього закону повністю відповідає європейським практикам, що підтвердив висновок Венеціанської ко-місії», — сказав він.

Петро Порошенко підкреслив, що після ухвалення законів на підтримку кінематографу почало відроджуватися вітчизняне кіно, і відроджується воно саме українською мовою: «Цей ренесанс стає можливим завдяки фінансовій підтримці держави, а також талановитим митцям, режисерам, акторам, які отримали можливість для реалізації творчого потенціалу в найрізноманітніших жанрах».

Як приклад: одна з найсвіжіших стрічок цієї осені встановила касовий рекорд для вітчизняного фільму: півтора місяці демонстрації — понад 50 мільйонів гривень від продажу квитків і 600 тисяч глядачів.

«Особливі зусилля докладаємо до створення патріотичних кінострічок. Бо нам є про що знімати, є героїзм українського війська, є щирість і від-критість українських волонтерів, є вчинки українських громадян справді вселенського масштабу», — сказав Петро Порошенко, додавши, що 69 кінопроектів відповідного спрямування, які пройшли конкурсний відбір, отримають державну фінансову підтримку.

Президент зауважив, що рекордсмен вітчизняного прокату — воєнна драма Ахтема Сеїтаблаєва «Кіборги» — має один сценарний прийом: «Напевно, ви звернули увагу, що в україномовній в цілому картині російською мовою говорять не лише «сєпари», не лише росіяни. І це свідомо. Бо дуже важливо продемонструвати, що зі зброєю в руках Українську державу, українську землю боронять і російськомовні українці. Нею говорять й українські герої фільму, які водночас є і героями оборони Донецького аеропорту. Це не видумка сценариста. Це є правда. І вони — теж патріоти України. І саме тому наша мовно-гуманітарна політика, розвиток української мови органічно поєднуються з повагою до прав громадян України, які спілкуються російською, кримськотатарською, польською, румунською, болгарською, словацькою і багатьма іншими мовами. Держава не втручається в мовну політику приватного спілкування. А в публічній сфері — при не-змінній повазі до державного статусу української — ми залишаємо широкий простір для використання інших мов», — сказав Петро Порошенко і підкреслив: «Але державна мова, з повагою до неї, буде лише одна — це буде наша українська мова».

Глава держави особливо наголосив, що хоче, щоби ці слова почули й у Львові, і на Луганщині, і на Донеччині, і в Криму, і в Севастополі, і в інших регіонах: «Бо ми єдина країна, а українська мова ще більше зміцнює дорогоцінну єдність української політичної нації. Історія вчить нас, що найбільша наша сила — у єдності. І саме вона є найефективнішою зброєю у протистоянні з ворогом».

Петро Порошенко також зазначив, що і книжкова продукція українською мовою почала активно розвиватися, чому сприяло, в тому числі, й рішення про обмеження ввезення в Україну книг із Росії: «Україномовні книги та брошури становлять 78% від загальної кількості накладів, що видаються в Україні. Відсоток добрий, але загальними обсягами тиражів я вкрай незадоволений. За кількістю книжок на душу населення ми все ще пасемо задніх. Упродовж най-ближчих років уряд зобов’язаний виправити цю ситуацію».

Переглядів: 103
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua