РубрикиЗдоров’я

Довідайся про свій ВІЛ-статус

Чи знаєте ви, що саме в Одесі було виявлено перший випадок інфікування ВІЛ в Україні? Відтоді мину-ло більше 30 років, але проблему й досі не вирішено: ВІЛ-інфекція продовжує заганяти в куток і зовсім молодих, і людей із солідним життєвим досвідом.

Саме початок грудня світовою спільнотою вирізнено як старт консолідації зусиль на протидію інфекції у році наступному. Активні заходи триватимуть не менше місяця, хоча робота з протидії ВІЛ/СНІДу не завмирає практично ніколи.

Одещина місячник розпочала з брифінгу, який провели найбільш обізнані з проблемою фахівці: головний лікар обласного центру соціально значущих хвороб, лікар вищої категорії Світлана Єсипенко і головний лікар міського центру профілактики та боротьби з ВІЛ-інфекцією/СНІДом, лікар вищої категорії Віталій Новосвітний.

Медики Одещини, йшлося під час брифінгу, спільно з партнерами із благодійних та громадських організацій, уже досягли чималих успіхів у виявленні ВІЛ-інфекції. Нині понад 22 тисячі наших земляків знають про свій позитивний ВІЛ-статус. Це приблизно 75% від кількості інфікованих, яка теоретично розрахована для нашого регіону.

Люди бояться як осуду, так і непоправного, яке на них чатує. Хоча останнє — досить відносний страх.

Близько 13 тисяч ВІЛ-інфікованих уже приймають антиретровірусну терапію (АРТ), що є запорукою збереження життя хворих та безпеки для їх оточення.

Вартість ліків — захмарна, однак пацієнтам вони видаються безкоштовно — всі витрати покриваються як бюджетними, так і грантовими грішми.

Справі сприяє активна децентралізація ВІЛ-послуг. У межах області відкрито й активно діють 52 сайти (спеціально обладнані пункти) АРТ, де призначають та надають пацієнтам антиретро-вірусну терапію.

Обласний центр соціально значущих хвороб та міський центр боротьби зі СНІДом активно займаються питаннями організації тестування на ВІЛ лікарями первинної ланки та багатопрофільних медичних закладів. За дев’ять місяців цього року майже 400 медичних працівників пройшли навчання з консультування та тестування на ВІЛ-інфекцію.

Великою знахідкою у роботі медиків стали швидкі тести, які дають результат вже за 15 хвилин. Цього року було протестовано близько 175 тисяч осіб, половину з яких — саме зручними швидкими тестами. Область має їх у запасниках близько 50 тисяч. Це допомога міжнародних партнерів і фінансових спонсорів.

Протидіяти ВІЛ/СНІДу допомагає Одеська обласна рада. В рамках програми «Доступна медицина» виділено кошти на придбання мультитестів для одночасної діагностики ВІЛ-інфекції, гепатиту С та сифілісу. Вони надійдуть у лікувальні заклади найближчим часом.

Діти з ВІЛ-статусом — це також біда нашого часу. Їх життя та майбутнє напряму залежать від прийому АРТ. Від батьків цих дітей вимагається бути вкрай відповідальними, адже ефективною антиретровірусна терапія лише тоді, коли ліки приймаються безперервно. Як, зрештою, і постійний контроль медиків.

Сьогодні приблизно 300 ВІЛ-позитивних жінок в області готуються до пологів. Більшість довідалася про свій статус лише на останніх місяцях вагітності.

Завдання медиків — переконувати людей. Треба докласти зусиль, ішлося на брифінгу, щоб виявляти ВІЛ ще на етапі планування сім’ї. Тоді можна завагітніти після тривалого прийому АРТ і практично звести до нуля ризик народження хворої дитини. Жінки мають це розуміти і визначатися зі своїм ВІЛ-статусом вчасно і за власною ініціативою.

Лише півроку роботи Одеського обласного центру соціально значущих хвороб продемонстрували високу ефективність пілотного проекту з подолання комбінованої інфекції ВІЛ/туберкульоз, коли медичні послуги таким хворим надаються вже через 22 дні (було — не менше двох місяців) від взяття на облік. Удвічі скорочено термін госпіталізації, організовано амбулаторне лікування з обов’язковим соціальним та психотерапевтичним супроводом пацієнтів.

Вилікуватися від ВІЛ/СНІДу стовідсотково неможливо, але підтримувати життя пацієнта завдячуючи АРТ можна впродовж тривалого часу. І в цьому порятунок.

Час такий, що знати про свій ВІЛ-статус необхідно кожному. Тим більше, що це для всіх доступно, безоплатно і робиться швидко.

Яна СТАСІНА.

Переглядів: 136
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua