РубрикиБез рубрики

Нема смачнішого за борщ!

Українська національна кухня відвіку славиться своїми смачними і поживними стравами, а українська кулінарія налічує сотні, якщо не тисячі рецептів. Деякі з них були відомі багато століть тому і з честю витримали випробування часом. Наприклад, україн-ський борщ, що є родоначальником борщів багатьох народів і національностей.

Як і більшість страв української кухні, борщ має складний набір компонентів. Його готують на м’ясних і грибних бульйонах, бульйонах з птиці, на овочевих відварах і квасі. Обов’язкові складники — морква, цибуля, зелень, томати. Але перше місце, звісно, посідає буряк, який наші предки використовували ще триста років тому. Саме бурякові (це слово — «бърщь» — прийшло до нас з праслав’янської мови) ми зобов’язані назвою страви, що стала візитівкою української кухні.

Майстерні кулінари різних країн подарували своїм народам власні борщі, кожен з яких відображає національні та географічні особливості того чи іншого етносу та місцевості, й усе ж наш, український, борщ — усім борщам борщ!

Втім, і нашого борщу — ого-го скільки рецептів! Тут багато залежить, по-перше, від виду бульйону: кістковий, м’ясний, м’ясокістковий, чи з різних сортів і поєднань м’яса (яловичина, свинина, птиця), по-друге, від способу теплової обробки буряка (тушкований, печений, напівварений). Важливо й те, що, крім «обов’язкових» компонентів, різні кулінари кладуть «додаткові»: квасолю, яблука (кислі, найкраще — зелені), кабачки, ріпу, та й овочі в кожному окремому варіанті нарізують по-різному. Так, у галицькому борщі буряк ріжуть часточками, а в інших — соломкою, у львівському його варять цілим, а потім нарізують соломкою й тушкують із томат-пюре. Ну а, скажімо, полтавський борщ, приготовлений на курячому або гусячому бульйоні, важко уявити без всесвітньо відомих галушок.

Про особливості приготування борщу можна говорити багато, але, як кажуть, краще один раз — а ми скажемо вкотре  —скуштувати.

Полтавський

Інгредієнти. На борщ: курка — 500 г, картопля — 200 г, капуста і буряк — по 150 г, цибуля — 50 г, морква — 40 г, петрушка (корінь) — 25 г, жир свинячий — 30 г, шпик — 50 г, цукор — 10 г, томат-паста — 50 г, сметана — 40 г, сіль, спеції — за смаком. Для галушок: борошно пшеничне — 80 г, вода — 30 г, 1 яйце.

З підготовленої курки зварити бульйон, покласти туди нарізану кубиками картоплю і довести до кипіння. Потім додати подрібнену капус-ту й варити впродовж 15 хв. Після цього покласти стушкований до готовності буряк і моркву, спасеровану з невеликою кількістю томату, цибулю, корінь петрушки і варити до готовності. Перед подачею до столу засмачити шпиком, розтертим із ци-булею.

Галушки. У киплячу підсолену воду засипати третину борошна і, ретельно розмішавши, охолодити. Додати яйце, залишок борошна і, замісивши не дуже круте тісто, розкачати на пласти. Потім нарізати квадратиками й варити до готовності в киплячій підсоленій воді.

Борщ подавати з галушками і сметаною, посипавши подрібненою зеленню.

Київський

Інгредієнти на чотири порції: яловичина — 120 г, баранина — 120 г, буряк — 240 г, капуста — 240 г, картопля — 200 г, квасоля — 40 г, морква — 40 г, по 20 г кореня селери і петрушки, цибуля — 60 г, томат-пюре — 60 г, яблука свіжі (кислих сортів) —

100 г, квас буряковий — 240 г, сало-шпик — 20 г, сметана — 60 г.

Яловичину відварити з буряковим квасом. Буряк стушкувати з баранячою грудинкою і томатним пюре. У киплячий проціджений бульйон покласти нарізану часточками картоплю і варити впродовж 15 хв. Додати капусту, нарізану соломкою, варити ще 10 хв., скибочки яблука, тушкований буряк з баранячою грудинкою і томатним пюре, спасеровану цибулю і коріння селери та петрушки, квасолю разом з відваром, буряковий квас, сіль, цукор, спеції і варити 5 хв. Борщ засмачити салом, товченим з цибулею. До столу подавати зі шматочками яловичини, баранячою грудинкою, сметаною, притрусивши зеленню.

Львівський

Інгредієнти: кістки — 300 г, сосиски — 120 г, буряк — 200 г, картопля — 160 г, морква - 40 г, корінь петрушки — 20 г, 1 середня цибулина, жир — 20 г, оцет — 10 г, томат-пюре — 30 г, сметана — 40 г, цукор, сіль, спеції — за смаком.

Буряк ретельно промити, відварити зі шкіркою з доданням оцту, нарізати соломкою, покласти томат-пюре і тушкувати впродовж 20 хв. У готовий кістковий бульйон (заздалегідь проціджений) покласти нарізану часточками картоплю і варити 10 хв., потім додати тушкований буряк, пасеровану цибулю, моркву та корінь петрушки, сіль, цукор і варити 7 хв., засмачивши наприкінці перцем і лавровим листком.

Перед подачею до столу в тарілку покладіть подрібнені сосиски і сметану.

Переглядів: 100
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua