РубрикиБез рубрики

«Канонічне» рейдерство Москви

У контексті останніх подій у православному світі між Константинопольським патрі-архатом, Києвом та Москвою дуже часто виникають суперечки щодо меж церковних інституцій. Україна звинувачує Росію у незаконному привласненні території Київської митрополії. Москва, натомість, апелює до того, що давня Київська митрополія відрізняється від території сучасної України.

«Релігійно-інформаційна служба України» (risu.org.ua) вирішила розібратися у цій темі, проконсультувалася з істориками й підготувала пояснювальну інфографіку.

Історія Православної церкви на окремих територіях сучасної України сягає епохи Вселенських соборів. Зокрема, в Криму та в Південній Бессарабії східне християнство веде історію із III—IV століть. Церковним центром, з якого воно прийшло на українські землі, був Константинополь.

У Х столітті з’являється Київська митрополія. Вона існує у складі Константинопольського патріархату аж до 1686 року, коли Московському патріарху тимчасово було передане право висвячувати Київського митрополита. На практиці це де-факто привело до переходу з-під юрисдикції Константинополя до Москви. Рішенням Синоду Вселенської патріархії від 15 жовтня 2018-го цей акт було скасовано.

Однак Київська митрополія у XVII столітті не охоплювала всіх теренів України, і навіть 1686 року значна частина території ще перебувала поза юрисдикцією Москви.

Реальна влада Російської православної церкви над Волинню, Поділлям і Правобережною Україною почалася лише з ліквідацією Речі Посполитої та після приєднання цих територій до складу Російської імперії.

Центральна й Південна Україна увійшла до складу Російської церкви лише з ліквідацією Запорізької Січі та утворенням нової церковної одиниці — Слов’яно-Херсонської єпархії. Територія Криму та Північного Причорномор’я майже до кінця XVIII століття була у складі Константинопольського патріархату, лише в 1786 році, після смерті митрополита Ігнатія, який був кримським греком, відбулося захоплення цих територій синодальною церквою.

Після підкорення Російською імперією Південної Бессарабії відбулося підпорядкування цих земель Російській церкві, внаслідок чого за кілька років було фактично ліквідовано Браїльську митрополію Константинопольського патріархату, яка діяла тут не одне століття.

У 1940 році, внаслідок Прутського походу, СРСР змушує Румунське королівство віддати Північну Буковину, і ця територія входить до складу Російської церкви, хоч у минулому вона встигла побувати у складі Київської митрополії, Карловацької автокефальної церкви та Румунської православної церкви.

У 1946-у радянська влада ініціює проведення так званого «Львівського собору» внаслідок якого насильно переводить усіх християн східного обряду на Галичині до лав РПЦ. У 1949-у «галицький сценарій» повторюється на Закарпатті, яке до цього канонічно належало до складу Константинопольського патріархату, Сербської та Чехословацької церков.

Отже, територія сучасної України історично була в юрисдикції Константинопольського патріархату (а окремі території — і в інших церквах), але згодом, паралельно з приходом російської армії та встановленням політичної влади Москви чи Санкт-Петербурга, відбувалося й захоплення церковних земель та переведення їх зі складу інших помісних церков до РПЦ.

Переглядів: 99
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua