РубрикиТема дня

Занепокоїло, стурбувало і не сподобалось

Жорсткіше на Керченську кризу Захід відповісти не міг

Багато хто в Україні був відверто розчарований млявою і слабкою, на їхню думку, реакцією Заходу на напад та захоплення наших катерів військовими кораблями Росії поблизу Керченської протоки. Особливо обурливими здавалися ті висловлювання політиків Заходу, де вони звертаються і до України, і до РФ із закликом домовлятися й не допускати ескалації конфлікту. По суті, і нас, і росіян зробили однаково винуватими.

Українське розчарування реакцією Заходу важко назвати цілком несправедливим. Зрештою, не вперше нам доводиться констатувати, що російський вплив на Захід (політичний, фінансовий, інформаційний тощо) суттєво вищий за український. Що, безумовно, дається взнаки в подібних ситуаціях, коли на Заході публічно оцінюють українсько-російське протистояння.

Однак для нашого обурення підстав все-таки нема. Захід уже визначив загальну стратегію своєї поведінки щодо Росії. Ця стратегія полягає в повільному, поступовому обмеженні впливу Москви на розвиток подій у світі через таке саме поступове відлучення її від найновіших технологій. Ці кроки обов’язково досягнуть мети, але дуже нескоро. Захід відверто побоюється, бо не може спрогнозувати поведінку (а отже — наслідки) ядерної держави, яку загнали у цивілізаційний глухий кут.

РубрикиБез рубрики

Єднає «Нижній Дунай»

В Одесі відбулося засідання генеральної асамблеї асоціації транскордонного співробітництва «Євро-регіон Нижній Дунай», у якому взяли участь представники органів місцевої влади прикордонних регіонів районів трьох країн — України, Молдови і Румунії.

Порядок денний включав понад 20 питань, серед яких і вступ до цієї організації Ізмаїльської міської ради. Наступним президентом асоціації обрано представника Молдови — голову Кагульської районної ради Іона Грозу, а одним з віце-президентів — очільника Ізмаїль-ської міськради Андрія Абрамченка.

«Хочу відзначити високий рівень скоординованості роботи комісій асоціації, а їх загалом дев’ять, кожна з яких охоплює відповідну сферу діяльності. Завдяки їх плідній роботі вдалося реалізувати низку проектів, зокрема будівництво паромної переправи Орлівка—Ісакча, відкриття якої очікується в першому кварталі 2019 року. Велика увага приділяється покращенню матеріально-технічного стану медичних закладів, проведенню спільних культурно-мистецьких заходів, проектам, спрямованим на оздоровлення екології регіону», — розповів під час спілкування з журналістами голова Одеської обласної ради Анатолій Урбанський.

РубрикиБез рубрики

На захист полонених моряків

Усіх взятих у полон українських моряків так звані суди в окупованому Росією Криму відправили за ґрати до 25 січня 2019 року.

Українська сторона запевнила, що зробить усе від неї залежне, аби наші захисники повернулися додому. Світова спільнота, як відомо, закликає до дипломатичних, передусім двосторонніх між Києвом та Москвою, механізмів урегулювання ситуації. Втім, як уже знаємо, господар Кремля навіть не відповів на спробу Петра Порошенка обговорити ситуацію в телефонному режимі.

У світі на ситуацію дивляться під іншим кутом зору, закликаючи Росію звільнити затриманих українських моряків і припинити блокування кораблів в Азовському морі.

РубрикиБез рубрики

Через загрозу вторгнення

У середу, 28 листопада, Президент України підписав указ №393/2018 «Про введення воєнного стану в Україні».

У документі, зокрема, зазначається:

«У зв’язку із черговим актом збройної агресії з боку Російської Федерації, що відбувся 25 листопада 2018 року у районі Керченської протоки проти кораблів Військово-Морських сил Збройних Сил України, що мав важкі наслідки, іншими агресивними діями Російської Федерації в Азовському та Чорному морях, наявною загрозою широкомасштабного вторгнення в Україну збройних сил Російської Федерації, на тлі окупації Російською Федерацією Автономної Республіки Крим і частини Донецької та Луганської областей, небезпекою державному суверенітету та незалежності України, її територіальній цілісності, з метою створення умов для здійснення органами державної влади, військовим командуванням, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями наданих їм повноважень, необхідних для відсічі збройній агресії та забезпечення національної безпеки, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановляю:

РубрикиБез рубрики

Найбільший попит — на курятину

У січні-вересні 2018-го експорт продукції м’ясної групи збільшився проти відповідного періоду минулого року із 397 млн дол. США до 479 млн дол. — майже на 21%, поінформував заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», член-кореспондент НААН Микола Пугачов.

За його словами, позитивні зрушення в експорті м’яса та субпродуктів пояснюються двома чинниками.

По-перше, дається взнаки триваюча широка географічна диверсифікація та закріплення на нових ринках збуту після втрати російського. Якщо ще в 2015 році позиції основного імпортера українського м’яса та субпродуктів утримувала РФ, то з 2017-го переважають поставки на ринки країн Європи та Азії, пояснив експерт.

РубрикиБез рубрики

Вогонь на себе

Колись Вахтанг Кікабідзе співав, що його роки — його багатство. Потрапивши до палати Одеського військового шпиталю, чомусь перед операцією почав підсумовувати, яке ж багатство я надбав за 78 років, якщо не рахувати посаджене, збудоване, вирощене, викопане й отих п’ять тисяч навчених і проіспитованих… А нічого! Ледве зважився забрати отой заощаджений мінімум на смерть, щоб продовжити життя.

Після операції, лежачи нерухомо, відчув, що комусь ще потрібний. Прийняли у шпиталі дуже добре, годували непогано, операцію успішно провів начальник клініки урології полковник медичної служби Анатолій Кваснєвський, дай Боже йому здоров’я, а асестував йому мій лікар Юрій Дідич. З останнім хотів би зустрітися за чашкою чаю. Людина українського характеру, гумору, мужності. Російську мову чув лише від хворих!..

Отже, результат є: повернули мене до життя — і фізично, й морально — хороші спеціалісти. А ще ж там, у палаті, познайомився з гарними людьми.

Поруч зі мною після складної операції лежав мічман. Йому було так зле, що відмовлявся їсти. Його провідували друзі, до нього пошанівно ставилися медики, але почувався він вкрай погано…

РубрикиПам’ять

Американець, що став українцем

Напередодні Дня пам’яті жертв Голодомору про Джеймса Мейса, який першим сказав західному світові про трагедію українського народу, одеситам, що зібралися в Центрі мистецтв ім. Віри Холодної, розповіла його дружина пані Наталя Дзюбенко-Мейс. Присутні подивилися також фільм про американця, котрий став українцем.

Є такі щасливі подружжя… хоча ні, не те слово: є такі — Богом позначені, що коли одна половинка відійде у кращі світи (хоча нема ліпше од нашого, хай і недовершеного ще), то друга не лише береже та ширить па-м’ять, а й продовжує — своїми вже засобами — почате діло. Оте, що ним на все життя пов’язала себе людина, сама собі завдавши на плечі цілий сніп добровільних обов’язків. А простіше кажучи, довести світові те, що світ не хотів бачити й чути.

Джеймс Мейс був американцем, а помер… українцем. В історії нашій дивовижній, якої майже не знаємо або знаємо недостатньо, бо ховали її від нас, таких людей було подостатком: одних вже знаємо, про інших ще дізнаємось. Він прагнув переконати всіх, що в роках 1932—1933-у в Україні був не просто голод — великий мор голодом, а що то був геноцид великої європейської нації. Нації, котрої боялася і через те ненавиділа імперія.

РубрикиБез рубрики

Хліб весни 1932-го

Унікальну знахідку — хліб часів Голодомору 1932—1933 років — виявлено у Центральному державному архіві громадських об’єднань України під час опрацювання справи репресованого регента хору Вознесенської церкви на Байковому кладовищі Олексія Сорокіна.

Як розповіла на прес-конференції директорка архіву Ольга Бажан, у протоколі обшуку під номером 8 вказано: «Зразок хліба часів голодовки та пояснення до останніх». Ці шматочки були загорнуті в папірці, на яких написано: «Здесь хранится образчик хлеба, какой ели крестьяне весной 1932 года». Зразки будуть передані на судово-медичну експертизу для дослідження їх складу, а надалі вони зберігатимуться у спеціальних боксах.

Ольга Бажан зазначила, що архівно-слідча справа, в якій знайдені шматочки хліба, — одна із 34 тисяч одиниць, що їх архів починаючи з 1992 року приймав на зберігання від Служби безпеки України. Загалом ці справи містять інформацію на понад 60 тисяч жителів Києва і Київської області.

РубрикиБез рубрики

Під Дамоклевим мечем 58-ї

На тему Голодомору, навіть згадку про нього, в радянській літературі було накладене найсуворіше табу. Один із прикладів цього знаходимо у «Щоденниках» Олеся Гончара.

Через п’ятдесят років після Великого голоду, 12 березня 1982-го, Олесь Терентійович робить такий запис:

«У Києві зараз Міша Алексєєв, (М.М. Алексєєв — російський письменник, Герой Соц. Праці, лауреат Держпремії СРСР, головний редактор журналу «Москва» (1968—1990), автор багатьох творів про війну та життя російського села, витриманих у звичних канонах «соціалістичного реалізму». У романі «Драчуны» (1982), одним з перших у радянській літературі торкнувся теми голоду 1933-го на Поволжі. — Прим. автора) — приїхав на Шевченківські свята. Однополчанин мій. Виступали оце разом на телевізії. Розповів, скільки крові з нього попито з приводу його «Драчунов». Досвідчені фарисеї тикали під носа «Історію партії»:

— Покажите, где здесь хотя бы слово о 33-м годе, о голоде в стране? Ведь ни слова!

— Если бы было, я не стал бы писать. Ведь я хотел показать, что несмотря ни на что… вопреки всему… Хотел показать, как мы, недавно опухшие от голода, всё же пошли и умирали за Родину…

РубрикиБез рубрики

«Молимося за цю рідну країну...»

У неділю, 25 листопада, під час традиційного звернення до вірян на площі Святого Петра у Ватикані Папа Римський Франциск згадав про жертв Голодомору в Україні та закликав до молитви за «такий бажаний мир у цій рідній країні», інформує секретаріат глави УГКЦ в Римі.

«Учора Україна вшановувала роковини Голодомору, жахливого голоду, спровоковано-го радянським режимом, що призвів до мільйонів жертв. Нехай величезна рана минулого буде закликом до всіх, аби подібні трагедії більше ніколи не повторилися. Молимося за цю рідну країну і такий бажаний мир у ній», — звернувся до світу Папа Римський.

Слід означити, що з нагоди вшанування 85-х роковин Голодомору солідарність з українським народом висловили й інші представники ієрархії Католицької церкви.

РубрикиБез рубрики

«Неапольське диво»

У неділю, 18 листопада, українська спільнота в Італії вшановувала 85-ті роковини Голодомору. З цієї нагоди кардинал Кришенціо Сепе, архієпископ Неаполя, виставив для пошанування найголовнішу реліквію своєї єпархії — ампулу з кров’ю священномученика Януарія.

«Ви не лише відчинили нам двері свого дому й цього прекрасного катедрального собору, а й забажали особисто виставити найбільший скарб вашої архієпархії — мощі святого Януарія», — сказав у своєму подячному слові до архієпископа Неаполя голова Української греко-католицької церкви блаженніший Святослав.

На завершення божественної літургії предстоятель УГКЦ благословив вірних реліквією, а відтак процесійно переніс її до місця зберігання — спеціального сховища бічної каплиці собору. У момент покладання реліквіарію до сховища кров святого Януарія миттєво стала рідкою. Оберігач реліквії повернувся до вірних з оголошенням: «Я маю сказати вам важливе повідомлення. Сталося чудо: кров священномученика Януарія в руках блаженнішого Святослава стала рідкою», демонструючи капсулу з повністю розрідженою кров’ю.

РубрикиБез рубрики

Старовинні гравюри як відбиток епох

Під час роботи семінару «Пам’ятки писемності і культури у фондах бібліотек», який щорічно в ці осінні дні проводиться в Одеській національній науковій бібліотеці, був презентований проект «Старовинна гравюра: національне надбання України», реалізований за підтримки Українського культурного фонду під патронатом Міністерства культури.

До цієї події у київському видавництві «Мистецт-во» виданий каталог українською й англійською мовами з атрибуцією творів, куди увійшло близько 50 артефактів. Усього ж колекція відділу рідкісних видань і рукописів бібліотеки нараховує до 700 зразків оригінальної, авторської і репродукційної гравюри, з яких 600 уже оцифровані. Вони виконані в техніці різцевої гравюри, офорту, мецо-тинто (глибокий друк на металі).

Втілення проекту стало можливим завдяки тому, що ОННБ отримала грант Українського культурного фонду. Це дає змогу вивчати згадані графічні твори, вводити їх у науковий обіг, здійснювати атрибуцію та популяризувати.

РубрикиБез рубрики

«Канонічне» рейдерство Москви

У контексті останніх подій у православному світі між Константинопольським патрі-архатом, Києвом та Москвою дуже часто виникають суперечки щодо меж церковних інституцій. Україна звинувачує Росію у незаконному привласненні території Київської митрополії. Москва, натомість, апелює до того, що давня Київська митрополія відрізняється від території сучасної України.

«Релігійно-інформаційна служба України» (risu.org.ua) вирішила розібратися у цій темі, проконсультувалася з істориками й підготувала пояснювальну інфографіку.

Історія Православної церкви на окремих територіях сучасної України сягає епохи Вселенських соборів. Зокрема, в Криму та в Південній Бессарабії східне християнство веде історію із III—IV століть. Церковним центром, з якого воно прийшло на українські землі, був Константинополь.

РубрикиБез рубрики

Імунний щит проти хвороб

Рівень охоплення вакцинацією проти кору населення Одещини до кінця цього року необхідно довести до 95—98%, що стане гарантією колективного імунітету проти хвороби, заявив під час селекторної наради з керівниками райдержадміністрацій, міст та об’єднаних територіальних громад голова ОДА Максим Степанов.

«Наші діти мають бути максимально захищеними. Наразі область повністю забезпечена необхідною кількістю вакцин проти кору. Не треба чекати на спалах! Просто дайте відповідні доручення медичним закладам і контролюйте це питання у постійному режимі. Вакцинація — це імунний щит населення, і до його створення повинні долучитися не лише медичні працівники, а й органи влади», — наголосив він.

Директорка департаменту охорони здоров’я ОДА Олена Теряєва, в свою чергу, зазначила, що на кінець листопада показник охоплення населення області щепленнями становить 67%. Найкраще роботу з вакцинації населення провели у Ширяївському (95%), Подільському (92%) і Тарутинському (91%) районах. Найнижчі показники — у Кілійському, Ренійському та Ізмаїльському, де охоплення щепленнями не перевищує 60%.

РубрикиАкція

16 днів без насильства

Із 25 листопада по 10 грудня на Одещині проходи-тимуть різнопланові заходи у рамках всесвітньої акції «16 днів без насильства».

З цього приводу в облдерж-адміністрації відбувся брифінг, який провів заступник голови ОДА Віталій Свічинський.

«У період акції на території області планується проведення просвітницьких заходів, щоб максимально привернути увагу всіх до таких проблем, як насильство в сім’ї та торгівля людьми. За статистикою, в Україні лише 35% з тих, хто постраждав від насильства, звертаються за допомогою. Наша країна приєдналася до акції «16 днів проти насильства» у 2000-у.

Через рік заходи й ініціативи в її рамках відбулися вже у 20 регіонах й об’єднали 75 всеукраїнських громадських організацій та широке коло представників державних структур. Сьогодні до проведення цієї кампанії вже долучилися понад 100 країн світу», — зазначив чиновник.

РубрикиБез рубрики

Поза конкуренцією

Як в Одесі купують продукти харчування для освітніх закладів

Дуже часто можна почути скарги на, м’яко кажучи, таке-сяке харчування дітей у школах, садках та літніх таборах. Переважна більшість переконана, що причина — у придбанні для цих закладів дешевих і сумнівної якості продуктів.

Громадська організація «Офіс регіонального розвитку» вирішила вивчити, що ж саме, за скільки і в кого департамент освіти та науки Одеської міської ради закуповує для школярів.

Слід визнати, що харчовий асортимент досить широкий: масло, тверді сири, кисломолочні продукти, печиво, зефір, м’ясо, згущене молоко, овочі й іще багато чого, що подається на столи дітей у навчальних закладах міста.

Що ж до цін , то є запитання. Скажімо, твердий сир одеським платникам податків обійшовся в середньому 170 гривень за кілограм, при тому, що оптові ціни на нього коливаються від 120 до 170 гривень, де 170 — це вартість твердого сиру польського виробництва. Звичайний сир коштував у середньому 90 гривень, хоча оптові постачальники з різних регіонів України пропонують його за ціною від 30 до 60 гривень за кілограм. Варену ковбасу невизначеного сорту департамент закупив по 133 гривні за кіло.

РубрикиБез рубрики

На двоколісний — пересідай!

Із наступного року в Одесі почне діяти мережа автоматизованого муніципального велопрокату Nextbike.

На першому етапі планується відкрити десять пунктів велопрокату із сотнею двоколісних, а впродовж наступних п’яти років з’явиться не менше 100 станцій з велопарком у тисячу одиниць. Оплата послуги, обіцяють, здійснюватиметься через мобільний банкінг.

РубрикиБез рубрики

Це цікаво

Хто найкраще знає англійську?

Шведи найкраще з-поміж громадян 88 держав знають англійську мову як іноземну. Про це свідчать результати відповідного міжнародного дослідження English Proficiency Index.

Згідно з його результатами, до п’ятірки лідерів також потрапили Нідерланди, Сінгапур, Норвегія і Данія. Україна у цьому рейтингу посіла 43-є місце: рівень володіння англійською у нас визначили як «середній». Найгірше англійську як іноземну знають у Лівії, Іраку, Узбекистані, Афганістані й Саудівській Аравії.

У дослідженні взяли участь 1,3 мільйона респондентів. Його автори зробили висновок, що люди, які розмовляють англійською, відкритіші до спілкування і справедливіші щодо прав жінок. Цікаві й такі результати: жінки володіють іноземною краще за чоловіків, а найчастіше нею послуговуються ті, кому від 20 до 30 років.

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua