РубрикиБез рубрики

Найперша цінність — свобода

В Одесі презентували результати другого загальнонаціонального опитування «Що українці знають та думають про права людини». Два роки, що минули від першого опитування, показали: українці цінують свої права і свободи, але й досі погано орієнтуються в тому, як їх захищати.

Основною цінністю 86 відсотків респондентів назвали свободу. На другому місці — справедливість (70%), на третьому — безпека (67%). А от толерантність важлива лише для чверті опитаних. У цьому аспекті рівень готовності населення до обмеження прав інших людей залишається досить високим. Зокрема, 66% вважають, що можна дискримінувати права наркозалежних, 56% — колишніх засуджених, 51% — людей із непопулярними політичними поглядами, 47% — ромів та представників ЛГБТ-спільноти.

Мешканці південних областей на перше місце серед прав та цінностей поставили саме свободу — 91% опитаних. Справедливість, яка в 2016-у була на першій сходинці, опустилася на другу, далі йде безпека, після неї — гідність.

За словами голови правління Центру інформації про права людини Тетяни Печончик (на знімку), південний регіон — єдиний, де до ТОП-5 найголовніших цінностей увійшла матеріальна забезпеченість — 64%. При цьому половина опитаних жителів Півдня висловила готовність терпіти матеріальні труднощі заради збереження своїх прав (48%). За її словами, на Заході України цей показник значно менший: 36%. Щодо жителів Донбасу, то троє з чотирьох опитаних, а точніше — 74%, не проміняють особисті права та свободи на покращення матеріального становища.

Координаторка проекту Програми розвитку ООН в Україні Світлана Колишко відзначила негативний вплив конфлікту на Донбасі на сприйняття й оцінки населення. Зокрема, за два останні роки в Південному регіоні зросла кількість тих, хто виправдовує злочини українських військових у зоні бойових дій — із 37 до 46 відсотків опитаних. Крім того, кожен четвертий мешканець Півдня вважає припустимим застосування тортур до ворогів.

Водночас одесити та жителі області песимістично оцінюють зміни, які відбулися з часів Євромайдану, щодо порушень прав людини: лише 6% вважають, що ситуація покращилася, 50 % впевнені, що нічого не змінилося, а 22% переконані, що стан справ погіршився.

Щодо захисту власних прав, то ситуація в нашому регіоні виявилася найгіршою в Україні. «80% жителів Півдня зізналися: коли їхні права були порушені, навіть не намагалися їх відстояти. Це найгірший показник по країні. Адже свої права захищають 50% жителів Заходу, 45% — Центру і 39% — Сходу», — підкреслила Світлана Колишко і додала: «Половина опитаних на Півдні вважає це марною витратою сил і часу, а ще чверть каже, що не має для цього грошей. Такі результати можна пояснити зневірою та недостатнім рівнем обізнаності».

Коли ж доходить до захисту своїх прав, то кожен четвертий житель Південного регіону ефективним вважає звернення до поліції (27%), судів (22%), Європейського суду з прав людини (21%), ЗМІ (15%), й аж майже третина опитаних — 30% — переконані, що способів для захисту особистих прав насправді не існує.

Інна ЯКИМЕНКО.

Довідково. У рамках загальнонаціонального репрезентативного дослідження дорослого населення України, що тривало з 11 по 24 липня цього року, було опитано 1998 респондентів в усіх областях, окрім окупованих територій. Максимальна похибка вибірки не перевищує 2,2%.

Опитування проводили фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та фірма «Юкрейніан соціолоджі сервіс» на замовлення Програми розвитку ООН в Україні у співпраці із ГО «Центр інформації про права людини». Наступний тур цього дослідження запланований на 2020 рік.

І.Я.

Переглядів: 77
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua