РубрикиБез рубрики

«Поки зорить Чумацький Шлях...»

Ми живемо отут, на землі,
край Чумацького битого шляху,
на узбіччі, де пахне полин і блакитний чебрець,
де кропива глуха вироста із космічного праху,
де на пил обертається Місяця срібний вінець...

Євген ГУЦАЛО.

Гарний листопадовий вечір у передсвяткових Тузлах. До храмового свята села, яке відзначається 21 листопада, у день Михайла-архістратига, в місцевому будинку культури пройшов урочистий вечір, який неспроста мав назву «Поки зорить Чумацький Шлях...».

Ведучі — Ольга Чумаченко із сином Олександром — розповіли про чумацтво, яке виникло ще в часи Русі-України, бо вже тоді з її земель вирушали в далекі мандри валки хоробрих і кмітливих людей. Саме тоді й було прокладено їх основний маршрут, що називався Великим Чумацьким Шляхом. Назва нашого села «Тузли» походить від тюркського «тузлук», що в перекладі означає «сіль», бо розташоване воно на березі солоного озера Бурнас. У Крим і на наші південні терени якраз і приїздили на соляні промисли чумаки та закуповували сіль. Саме нашу сіль і розсипали зі своїх возів по небу, й вона, ставши яскравою зоряною смугою, освітлювала їм дорогу.

Честь розпочати велику концертну програму випала ансамблю «Джерело» під керівництвом Є.Д. Шевченко піснею «Про Тузли», написаною на слова нашої односельчанки В.Л. Завгородньої.

Тузлам нині — 231 рік, а храму в селі — 145! Із 1972-го його настоятелем є протоієрей Микола Ілліч Златов. Щиру подяку за вагомий внесок у розвиток духовності та морального становлення мирян, активну, копітку працю на шляху відродження храму й на честь 75-річного ювілею від імені всіх односельців висловив йому в.о. голови Тузлівської об’єднаної територіальної громади Олексій Семещенко. Отець Микола привітав присутніх з наступаючим святом храму Михайла-архістратига, подякувавши всім, хто допоміг у його капітальному ремонті, та запросив на богослужіння 21 листопада.

На святковому вечорі згадали голів Тузлівської сільської ради всіх років. Це — Іван Аристархович Балос (головував до 1940 року), Іван Кузьмич Черноморченко (1944), Микола Іванович Задорожний (1945), Тимофій Васильович Кістол (1945), Андрій Михайлович Петров (1946), Михайло Андронович Тищенко (1948-1952, у цей час була посаджена горіхова діброва біля лиману, а в селі — прокладені тротуарні доріжки), Сергій Никифорович Сушок (1952-1953), Костянтин Ілліч Лука (1953-1956), Олександр Трохимович Кравець (до 1975), Семен Федорович Бавіцький (1975-1985), Віра Миколаївна Асютенко (1985-1994), Єфросинія Дмитрівна Шевченко (1994-1998), Микола Григорович Шевченко (1998 -2006), Людмила Володимирівна Покровщук (2006-2015, останній голова сільської ради, яка стояла біля витоків за-снування Тузлівська ОТГ), Лариса Юріївна Корнован-Мойсєєнко (2015-2018, перший сільський голова об’єднаної громади).

Згадали і вірних помічників голів — секретарів. В останні 25 років ці посади обіймали Олександра Миронівна Волкова, Людмила Олексіївна Жмурко, Раїса Андріївна Коткова, Олексій Олександрович Семещенко. За спільної злагодженої роботи і за єдиної мети — самовіддано працювати на благо людей і свого села — тандем у складі голови і секретаря завжди успішний.

Звісно, запросили і гостей із сусідній сіл. З Базар’янки приїхали сільський голова Світлана Бурдужа, секретар Олеся Снігур та ансамбль «Журавка» під керівництвом талановитого музиканта і композитора Володимира Сисоєва. Ті поздоровили тузлян з храмовим святом, заспівали гарних пісень і поділилися радістю — ансамбль «Журавка» щойно підтвердив звання «народного».

Сусіди із села Безім’янка, яке входить до складу Тузлівської ОТГ, порадували присутніх піснями у виконанні завідувачки тамтешнім будинком культури Ірини Браткевич та її доньки Вероніки.

Уперше в Тузлах виступав ансамбль «Прикольні жіночки» із села Дивізія — веселі, гарні, дзвінкоголосі!

Привітати сусідів приїхали і представники із Жовтого Яру — секретар сільради Тетяна Гуцу та головний бухгалтер Римма Урсул.

Упродовж усього вечора святкове дійство супроводжувала фотопрезентація. Тут були й історичні фото, і світлини з видами сучасного села, неперевершеної природи рідного краю.

Хто б іще сумнівався, що наші Тузли щедрі на таланти!

Буквально осяяли сцену своїм танцем «Осінь» малесенькі «зірочки» із середньої групи дитячого садка «Віночок» (вихователька Олександра Черменіна), зірвавши бурхливі оплески глядачів і додавши концерту особливої чарівності.

Віршовані рядки, в яких оспівані село та його люди, гармонійно перепліталися з піснями й танцями. Надзвичайно приємно були чути чудову поезію нашої землячки Анни Горягіної (Чарікової-Бодюл): її вірш «Тузли» гарно прочитала учениця 7-го класу Ніна Крижановська. Солісти Тузлівського будинку культури Анастасія Кондратюк, Олена Моруз, Світлана Башнякова, Ярослава Брошеван, Богдан Трубніков, Анна Путіна, Альбіна Половенко, Кирило Білозор, Катерина Єлісіна, ансамблі «Джерело» (керівник Ф.Д. Шевченко) і «Дивограй» (О.І. Ліщинський), танцювальні колективи Тузлівського НВК — другокласники з танцем «Соняшники» керівник (М.І. Ліщинська), дівчатка з «Перлин моря» (В.С. Доніч) з болгарським танцем, учениці 10-11-х класів із сучасною спортивною композицією (хореографія — десятикласниці Катерини Рибалки), восьмикласниці з ніжною «Дивною квіткою» (керівник О.Г. Цонкова) подарували односельцям і гостям вечора святковий настрій, прекрасні емоції та незабутні враження.

Ведучі Анастасія Лосєва й Олексій Семещенко оголосили номінаційну частину свята, яка розпочалася з нагородження найстаршого жителя Тузлів. Це — Дар’я Володимирівна Русніченко, яка 7 липня відзначила своє 90-річчя.

У номінації «Подружжя» на сцену запросили новостворені сім’ї: Артема і Людмилу Колєсніків, Ярослава і Світлану Донічів, Едуарда та Аліну Тараненків, Андрія й Олену Ковальових.

В сім’ї є діти — це важливо.
Бо діти — наше майбуття.
Вони і клопіт наш, і диво…
Вони — це наше все життя.
Бо діти зіткані з любові,
Із ласки, пестощів, турбот...

Саме ці слова передували номінації «Наймолодший житель села», в якій відзначили родину Донічів, де нещодавно народився новий мешканець Тузлів — Дмитрик.

Для вшанування переможців у традиційній номінації «Най-кращий двір» на сцену вийшов депутатський корпус Тузлівської ОТГ. Обранці подякували всім землякам за любов та вірність рідному селу, за внесок у його розвиток та добробут. Кожен депутат вручив кращим господарям у своєму окрузі подяку й подарунок. Під час нагородження загалу демонстрували найупорядкованіші двори на слайдах.

Тузлівський НВК, дитячий садок та сільська рада цьогоріч поповнилися молодими фахівцями. Це — Надія Сергіївна Томюк, асистентка вчителя, Юлія Сергіївна Дзядевич, вчителька фізики, Олена Олегівна Старовойт, вчителька біології, Олександра Олександрівна Черме-ніна, вихователька дитсадка, Сергій Володимирович Карпенко, головний спеціаліст з питань будівництва. Всім їм побажали успіхів у роботі та житті й вручили квіти і дарунки.

Започатковано й нову номінацію — «Активні, творчі, артистичні» — на пошанування учасників культурних заходів Тузлів-ського будинку культури.

З великою вдячністю ведучі звернулися до наших постійних помічників, надійних двигунів сільського прогресу — приватних підприємців, фермерів, товаровиробників. Завдяки їхній небайдужій громадській позиції, розумінню нагальних проблем села, прагненню до процвітання рідного краю ми всі разом робимо нашу громаду кращою, міцнішою, дружнішою!

За внесок у розвиток Тузлів-ської ОТГ у номінації «Меценати та спонсори» відзначені Сергій Тиченко, Олена Маліванова, Сергій Панченко, Микола Бодюл, Ольга Бодюл, Дмитро Ташогло, Юрій Тараненко, Олексій Половенко, Денис Кондратюк, Петро та Ігор Михайлови, Ігор Коваленко, Юрій Черненко, Сергій Горщенко.

А лейтмотивом цього гарного вечора стало слово «єднаймося». Бо саме завдяки єднанню, плідній, дружній, згуртованій роботі депутатського корпусу і всіх жителів громади розвиватиметься Тузлівська ОТГ, розквітатимуть оселі, зростатимуть господарства, приєднуватимуться інші села.

…Давно відійшло в минуле чумацтво, полишивши нам після себе народні пісні, легенди й перекази про ті далекі часи. А ще зоставило слід у високих небесах. Безхмарної ночі там бачимо світлу туманну смугу, зіткану з незліченної кількості зір. Астрономи іменують її Молочним Шляхом. А в Україні з давніх-давен вона відома під назвою Чумацький Шлях. Для всіх українців ота зоряна сіль, розсипана чумаками, була і буде важливим орієнтиром, дороговказом.

І цей дороговказ, ми переконані, допоможе Тузлівській ОТГ пройти шлях до реально спроможної громади з новими можливостями і новою якістю життя.

Анна МИРОШНИК.

Татарбунарський район,
с. Тузли.

Переглядів: 82
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua