РубрикиБез рубрики

Невпинна течія, а не застиглість

На кафедрі української літератури філологічного факультету ОНУ ім. І.І. Мечникова відбулася презентація книги «Слово про Василя Фащенка: продовження ді-алогу» (Одеса, «Чорномор’я», 2018. — 600 с.).

Василь Васильович Фащенко (1929—1999) — відомий учений-літературознавець, доктор філологічних наук, професор, лауреат Державної премії iменi Тараса Шевченка. 50 років його наукової та педагогічної діяльності пройшли в Одеському державному університеті ім. І.І. Мечникова. Із 1972-го він очолював створену ним же кафедру радянської літератури і літератури народів СРСР (з 1989-го — кафедра літератури XX століття). Автор фундаментальних досліджень «Новела і новелісти» (1968), «Із студій про новелу» (1971), «Відкриття нового і діалектика почуттів» (1977), «У глибинах людського буття» (1981), «Характеры и ситуации» (1982), «Павло Загребельний» (1984), «Герой і слово» (1986).

Упорядники презентованого видання — дружина й соратниця Василя Васильовича — Марія Максимівна і донька Ярослава Василівна. Дев’ять розділів книги вміщують різні документальні матеріали: статті, розвідки, есеї, спогади про професора його колег, учнів і послідовників. Серед знаних у літературі та літературо-знавстві імен — М. Рильський, В. Брюховецький, В. Яворівський, П. Осадчук, М. Жулинський, В. Панченко, А. Колісниченко, Л. Новиченко, В. Полтавчук, М. Стрельбицький, М. Суховецький, Є. Черноіваненко, О. Шупта-В’язовська, Т. Ананченко, Л. Ісаєнко та багато інших. У сьомому розділі зібрані фрагменти публікацій В.В. Фащенка за останнє десятиліття його життя, тобто вже в часи незалежності України, коли він, нарешті, зміг писати про все, що носив у серці, без заборон і партійної цензури. В останньому, дев’ятому, розділі подано кілька праць одеських науковців, присвячених актуальності досліджень професора для сучасного педагогічного і літературознавчого процесів.

Модератором презентації новодруку була завідувачка кафедри української літератури Оксана Шупта-В’язовська.

Із спогадами про свого вчителя виступив один з найталановитіших учнів і послідовників В. Фащенка — Володимир Панченко, доктор філологічних наук, професор Національного університету «Києво-Могилянська академія», літературознавець і письменник, член Ініціативної групи «Першого грудня», до якої входять видатні українські діячі, яких називають совістю нації. Після закінчення в 1975-у навчання на філологічному факультеті Одеського університету він захистив кандидатську дисертацію і шість років працював викладачем на кафедрі під керівництвом Василя Васильовича Фащенка. Володимир Євгенович, зокрема, розповів, з якою цікавістю у 1971—1974 роках слухав лекції свого Вчителя з історії української літератури ХІХ — ХХ століть та спецкурси, присвячені проблемам психоаналі-зу, згадав, як у цій самій аудиторії в січні 1999-го вшановували 70-літній ювілей Василя Васильовича. Промовець підкреслив, що В. Фащенко був блискучим педагогом та яскравою індивідуальністю, надзвичайно багато значив у житті кількох поколінь українських словесників, науковців і літераторів, які свого часу «пройшли» через Одесу.

Щирі й теплі слова про видатного вченого і педагога прозвучали у виступах декана філологічного факультету, професора Євгена Черноіваненка, голови Одеської обласної організації НСПУ Сергія Дмитрієва, письменників Василя Полтавчука, Миколи Суховецького, учнів і послідовників Василя Фащенка. Всі вони з глибоким пієтетом згадували неординарні риси характеру, особливості наукової і викладацької діяльності Василя Васильовича, відзначаючи його енциклопедичні знання в галузі літературознавства, його інтелігентність, людяність.

У заключному слові Марія Максимівна Фащенко розповіла про багатолітню роботу, виконану нею разом з дочкою Ярославою з упорядкування нинішнього видання, й висловила глибоку подяку тим, хто в різні роки писав і публікував свої спомини про В. Фащенка на сторінках центральних та регіональних видань, хто брав участь у «Фащенківських читаннях», запросивши всіх долучитися до наступних читань, які відбудуться в січні 2019-го з нагоди 90-літнього ювілею професора. Свій виступ вона завершила словами Василя Васильовича: «Зроблене людиною можна порівняти з рікою. Це порівняння дає зриме уявлення про рух, невпинну течію, а не пам’ятникову застиглість, особливо ж коли мовиться про духовну діяльність ученого». Без сумніву, вагомий внесок В. Фащенка ще багато років наповнюватиме повноводну ріку українського літературознавства.

З великою прикрістю усвідомлюю зараз, що, працюючи в 1997—1999 роках у тому ж корпусі ОНУ на Французькому бульварі (викладав арабську мову на кафедрі міжнародних відносин Інституту соціальних наук), що й Василь Васильович, на жаль, особисто не познайомився з ним. Сьогодні дуже картаю себе за це…

Олексій ВОЛОВИЧ,
кандидат історичних наук.

Переглядів: 118
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua