РубрикиПам’ять

«Де б ти не був — вшануй!»

У кремлівській в’язниці, шкільному класі, в лікарняній палаті, на футбольному полі, у майстерні взуття чи за кермом автівки — де би ти не був 24 листопада о 16.00 — вшануй пам’ять убитих Голодомором 1932—1933 років.

Саме такий посил має соціальний відеоролик, знятий Young&Hungry Production за підтримки Міністерства інформаційної політики та за участі Українського інституту національної пам’яті і Центру досліджень визвольного руху. Це перше відео із серії, яке розроблене спеціально до 85-х роковин Голодомору. Усі ці ролики об’єднує символічне гасло «Ми пам’ятаємо! Ми сильні!».

Як пояснює автор ідеї і сценарист відеороботи Омелян Ощудляк: «Важливо підтримувати традицію пам’яті і тому основне завдання цього ролика — показати модель поведінки, як кожен може долучитися до вшанування пам’яті жертв Голодомору. Ми хочемо, щоб люди подумали: «О, до речі, а ми ж теж так можемо робити!».

Державний секретар Мінінформполітики Артем Біденко коментує: «У цьому ролику ми бачимо різних людей, кожен із яких долучається до вшанування пам’яті жертв цього страшного злочину: українського політв’язня в російській тюрмі, який витесує свічку на стіні в’язниці, патрульну поліцію, яка зупиняється і віддає шану загиблим, футбольне поле, де перед матчем оголошують хвилину мовчання, школярів, які тримають лампадки… Це об’єднавчі образи, які підкреслюють важливість вшанування. Особливо сьогодні, у наших воєнних реаліях».

РубрикиБез рубрики

Україна і США: спільні цілі, скоординовані дії

Минулої п’ятниці у Вашингтоні відбулася зустріч міністра закордонних справ України Павла Клімкіна та державного секретаря США Майка Помпео (на знімку), а також пленарне засідання Комісії стратегічного партнерства Україна — США, приурочене десятій річниці підписання Хартії Україна — США про стратегічне партнерство. Цей документ, нагадаємо, визначає засадничі принципи взаємин між нашими двома демократіями. Пленарне засідання також стало нагодою для опрацювання механізмів подальшого досягнення цілей відносин Україна — США, визначених президентами Петром Порошенком та Дональдом Трампом під час їх попередніх двосторонніх зустрічей.

Під час Революції Гідності 2014 року народ України висловив своє прагнення жити в сучасній, демократичній, європейській державі, вільній від корупції та іноземного контролю. З того часу Сполучені Штати надали Україні більш ніж 2,8 млрд. доларів допомоги та 3 млрд. доларів кредитних гарантій, щоб допомогти обороняти нашу територію та впроваджувати ключові реформи. США продовжують стійко підтримувати суверенітет та територіальну цілісність України в межах її міжнародно визнаних кордонів.

РубрикиБез рубрики

Неминущі цінності

Учора Україна відзначала День Гідності і Свободи, встановлений на честь початку двох знаменних і доленосних подій новітньої історії — Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013-го.

Саме 21 листопада 2013 року розпочалися перші протестні акції української громадськості у відповідь на рішення тодішньої влади щодо припинення курсу на євроінтеграцію та скасування процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Для українського суспільства стало очевидним, що країна стрімко рухається до цілковитого авторитаризму з його зневагою до засадничих прав людини, тотальною корупцією, свавіллям правоохоронних органів, репресіями та терором. Саме це й змусило людей вийти на вулицю.

Громадянський подвиг учасників двох українських революцій, які стали на захист демократичних цінностей, ушанували й в Одесі. Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять Героїв Небесної Сотні та всіх, хто поклав своє життя на вівтар свободи, суверенітету.

РубрикиБез рубрики

Напередодні об’єднавчого Собору

У понеділок, 19 листопада, на офіційному сайті Вселенської патріархії з’явилося повідомлення про те, що об’єднавчий Собор Української православної церкви відбудеться у грудні.

«У ході підготовки зібрання Святого та Священного Синоду 27-29 листопада 2018 р. Константинопольський Вселенський патріархат знову підтверджує своє священне рішення про надання томосу автокефальній Православній церкві в Україні, — цитує повідомлення Релігійно-інформаційна служба України. — Допоки процес підготовки до Святого Собору Православної церкви в Україні триває, конкретну дату (його скликання — Прим. risu.org.ua) впродовж грудня 2018 року буде представлено для підтвердження й оголошення Святим та Священним Синодом Вселенського патріархату».

Відтак, слід сподіватися, що 27-29 листопада Константинополь офіційно оголосить дату скликання об’єднавчого Собору Української православної церкви.

РубрикиБез рубрики

Наталя ЧАМЛАЙ «Марокканські апельсини»

Оповідання

ЗУСТРІЛИСЬ ці двоє в шаленому вирі буремного помаранчевого дві тисячі четвертого року. Здавалось, вони були створені одне для одного. Щоправда, вона була на два роки старша і тому любила жартувати: «Це означає, що ти створений для мене, а не навпаки». І він з радістю приставав на цю думку, а все решта було неважливе. Навіть імена їхні були співзвучні: його звали Руслан, а її — Руслана. Від самого початку знайомства обоє були впевнені, що такий збіг не буває випадковим.

Тоді, в дві тисячі четвертому, вони не могли не зустрітися, хоча й мешкали в різних містах: Руслан зі своєю сім’єю — у великому портовому місті, Руслана — на той час уже розлучена — в містечку районного масштабу неподалік. За певних часів вона переїхала сюди з Дніпрових берегів — поближче до моря. Після свого невдалого раннього шлюбу і доволі болісного його розриву вона втікала від того всього до великої води.

РубрикиДовкілля

Підводні сюрпризи минулого

Перший міжнародний форум з хімічної безпеки Чорного моря «Хімічна зброя — продукти харчування — здоров’я людини — навколишнє середовище» відбувся нещодавно в Одесі — в Інституті морської біології НАН України.

Інтерес до форуму виявили не лише науковці з України. У його роботі активну участь взяли професори-хіміки з університетів Туреччини — Юсуф Ділгін, Бекір Саліх та Алі Булут.

Зі словами привітання до учасників обговорення звернувся генеральний консул Турецької Республіки в Одесі Садін Айілдіз.

У режимі відеоконференції з доповіддю «Спадщина хімічної зброї, конвенція про її заборону: політика і наука» виступив представник Організації із заборони хімічної зброї при ООН — професор Джонатан Форман (Нідерланди), який також дав відповіді на численні запитання українських і турецьких колег.

РубрикиБез рубрики

По кому гримлять фанфари?

Прочитав у «ЧН» статтю Віталія Кузьміна «Золоте зерно», в якій автор намагається пояснити здорожчання хліба — головного продукту пограбованого населення, і згадав оповіді покійної неньки-хліборобки про майже сторічну давнину.

Її батько, Януарій Возняк, дякуючи землі-годувальниці, жив із сім’єю досить пристойно. Був кумом майже всіх бідаків села. Але в 1929 році одним з перших вступив до колгоспу в селі Чорна, нині Окнянського району. Чи був він патріотом нової влади? Ні! Його товариш дитинства, член ЦВК Молдавії, порадив вступити, бо, сказав, все одно заженуть як худобу, а то й вишлють до Сибіру. Здали все: землю, коней, племінного арабського скакуна, овець, свиней, гусей, реманент, а в 1933-у дід і бабуня з восьмимісячною онукою померли з голоду…

РубрикиСуспільство

Ті, хто світ бачить серцем

Щороку 13 листопада світ відзначає Міжнародний день сліпих. Чому саме цього, а не іншого дня?

13 листопада 1745 року у Франції народився Валентин Гаюї — відомий педагог, який заснував у Парижі й Санкт-Петербурзі кілька шкіл та підприємств для незрячих. За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, саме це й лягло в основу вибору дати Міжнародного дня сліпих.

До XVIII століття світ не знав навчальних закладів для незрячих. Більшість людей, які нічого не бачили, ставали жебраками, і лише небага-тьом щастило потрапити під опіку церкви чи держави. Не було й мови про залучення їх до знань чи суспільно-корисної праці. Хоча й серед них з давніх часів були відомі особистості, які своїми здібностями в найрізноманітніших сферах людської діяльності змогли досягти високих результатів інтелектуального розвитку.

Так, сліпий від народження давньогрецький філософ Дідим Олександрійський (308—395) винайшов спеціальний спосіб письма для незрячих: на покритих воском дощечках тонкою паличкою він писав тексти і легко розрізняв їх за допомогою дотику. Таким прийомам учив й інших.

РубрикиБез рубрики

Демографічна низхідна

Цими днями Державна служба статистики оприлюднила інформацію про демографічну ситуацію в країні у січні-вересні 2018 року.

Отже, на 1 жовтня чисельність наявного населення в Україні, за оцінкою Держ-стату, становила 42220,8 тисячі осіб, зменшившись з початку року на 165,6 тисячі.

Як і раніше, спостерігається суттєве перевищення кількості померлих над кількістю живонароджених: 100 проти 59.

РубрикиБез рубрики

Болгарська сага на українському тлі

Зі здобуттям Україною незалежності спостерігаємо справжній бум літератури з історичного краєзнавства. Ґрунтовні чи аматорські дослідження минулого окремих міст та сіл, за радянщини стримувані ідеологічними валами, вільно потекли пересохлими і новими руслами історичної пам’яті, наснажуючи спраглий за національною самосвідомістю люд.

Вагомим здобутком у цій царині є монографія Олександра Візірова «Катаржино (Знам’янка): історія, сучасність, традиційна культура», видана цього року в Одесі ТОВ «Сімекс-прінт» обсягом 636 сторінок і накладом 300 примірників.

РубрикиБез рубрики

Невпинна течія, а не застиглість

На кафедрі української літератури філологічного факультету ОНУ ім. І.І. Мечникова відбулася презентація книги «Слово про Василя Фащенка: продовження ді-алогу» (Одеса, «Чорномор’я», 2018. — 600 с.).

Василь Васильович Фащенко (1929—1999) — відомий учений-літературознавець, доктор філологічних наук, професор, лауреат Державної премії iменi Тараса Шевченка. 50 років його наукової та педагогічної діяльності пройшли в Одеському державному університеті ім. І.І. Мечникова. Із 1972-го він очолював створену ним же кафедру радянської літератури і літератури народів СРСР (з 1989-го — кафедра літератури XX століття). Автор фундаментальних досліджень «Новела і новелісти» (1968), «Із студій про новелу» (1971), «Відкриття нового і діалектика почуттів» (1977), «У глибинах людського буття» (1981), «Характеры и ситуации» (1982), «Павло Загребельний» (1984), «Герой і слово» (1986).

РубрикиБез рубрики

Земля сама не врожаїться

Напередодні Дня працівників сільського господарства, що припадає на третю неділю листопада, аграріїв Одещини вшановували у Золотій залі Літературного музею.

Вітаючи представників АПК з професійним святом, голова облдержадміністрації Максим Степанов нагадав, що 40% українського експорту — це продукція саме агропромислового комплексу, і йому дуже приємно, що вже третій рік поспіль хлібороби Одещини збирають понад чотири мільйона тонн зернових. Це, підкреслив, не лише завдяки природі нашого сонячного регіону, а передусім — завдяки тим, хто присвятив себе праці на землі. «Зичу, щоб земля, на якій ви працюєте, була завжди родючою. Миру вам і злагоди», — побажав працівникам сільськогосподарської галузі Максим Степанов.

РубрикиБез рубрики

У злагоді із совістю

Війну, яку зараз веде Росія проти України, фахівці поділяють на дві складові: агресію збройну та гуманітарну. Одним із чинників останньої є боротьба проти української історичної пам’яті. Тому історія України також є зброєю, роблять висновки експерти.

Привід ще раз поговорити на цю тему випав на недавній презентації двох останніх книжок завідувача кафедри історії та етнографії Одеського національного політехнічного університету, доктора історичних наук, професора Григорія Гончарука. Мова про п’яте видання «Написано у Кабулі і в Одесі» та шосте — «Історія України кличе на лінію вогню» із серії «Мемуари професора».

РубрикиБез рубрики

Податкові плюси

Головне управління ДФС в Одеській області відзначає позитивну динаміку у декларуванні та сплаті ПДВ суб’єктами господарювання.

Так, за словами начальника фіскального відомства Гліба Мілютіна, впродовж десяти місяців надходження ПДВ з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) до державного бюджету склали 3,5 млрд грн, що майже на 500 млн грн, або на 17% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Станом на 1 листопада, за даними ГУ ДФС, на Одещині зареєстровано 14832 платники податку на додану вартість, серед яких 13913 — юридичні особи, 919 — фізичні особи-підприємці.

На те ж таки 1 листопада в нашій області зареєстрована 84641 фізична особа, що є платником єдиного податку. Порівняно з початком року, кількість таких підприємців зросла на 3723.

РубрикиБез рубрики

Сьогодні — 3, із грудня — 5

Найближчим часом одеситів чекає подвійне потрясіння — подорожчання вартості проїзду в міському електротранспорті та зростання тарифів на теплову енергію.

У першому випадку йдеться про 5 гривень  за одну поїздку в трамваї і тролейбусі. Щоправда, як повідомив департамент транспорту, зв’язку та організації дорожнього руху міськради, вартість постійних квитків залишиться незмінною (на рівні 2016-го), всі пільги будуть збережені.

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua