РубрикиБез рубрики

Політичний нокдаун

РФ послідовно втрачає підтримку в ООН. Навіть серед своїх ще недавніх союзників

Після того як у кінці 2017 року Україна завершила своє дворічне членство в Раді Безпеки ООН, обговорення російської агресії на Донбасі й у Криму стало менш інтенсивним на цьому майданчику.

Востаннє українська тема виносилася на засідання Радбезу 29 травня — п’ять місяців тому, попри те, що питання ніяк не вирішується. Звісно, ситуація в окупованих РФ регіонах обговорюється і на Генасамблеї, й навіть цього вересня була включена до її постійного порядку денного. Однак Рада Безпеки — орган, який приймає резолюції, обов’язкові до виконання, і від якого залежить, у тому числі, рішення про введення миротворців на Донбас.

Засідання Радбезу нинішнього вівторка щодо ситуації в окупованих регіонах України показало, що змінилося за п’ять місяців, і наскільки прогресує ступінь міжнародної ізольованості РФ у цьому головному органі ООН.

100-відсотковий провал для Росії

Ще перед початком засідання Росія отримала «політичний нокдаун» від одразу восьми країн Євросоюзу, п’ять з яких представлені у Радбезі ООН, у тому числі дві — постійні члени.

Велика Британія, Франція, Нідерланди, Польща, Швеція, а також Італія, Бельгія й Німеччина виступили зі спільною заявою, в якій засудили спроби провести нелегітимні вибори на Донбасі. «Будь-які подібні незаконні вибори несумісні з суверенітетом і територіальною цілісністю України», — підкреслили країни-члени ЄС. Дипломатичною мовою в документі вказувалося на справжню роль Росії в організації незаконних голосувань на Донбасі, а також у конфлікті на сході України, який Москва підтримує фінансово, матеріально та іншим чином.

Показовим стало й те, як країни ЄС озвучили спільну позицію. Головним спікером від їх імені виступила представник Великої Британії Карен Пірс в оточенні інших послів (на знімку). Зважаючи на те, що Британія і Євросоюз переживають процес «розлучення», це означає, що єдності країн ЄС на підтримку України, а також проти агресії РФ нічого не заважає. Як зауважили самі представники країн Євросоюзу, це «демонструє послідовність позиції ЄС щодо України».

Важливо й те, що до цієї позиції, фактично, приєдналися й Сполучені Штати, виступивши співініціатором засідання щодо ситуації в окупованих регіонах України. З огляду на існуючі процедури в Радбезі, це означало, що будь-яка позиція чи ініціатива РФ у питанні виборів у «Л/ДНР» приречена на 100-відсотковий провал і ніколи не знайде навіть компромісної підтримки серед членів Ради Безпеки.

Без жодної підтримки

Так і сталося. На самому засі-данні було лише одне голосування, яке, хоч і можна вважати формальним, є водночас дуже показовим. Російський постпред Василь Небензя запропонував заслухати в Радбезі таку собі Олену Кравченко. Вона, за його словами, мала представити так зване ЦВК однієї з невизнаних «народних республік» та розповісти про «справжню ситуацію» на сході України. Як не намагався глава російської місії переконати у важливості «послухати всі сторони», йому була дана чітка відповідь: у «Л/ДНР» не може бути офіційних представників, оскільки їх не обирали за українським законодавством.

Але ще показовішим виявилося саме голосування з цього питання: один — «за» (звісно, РФ), семеро — «проти», семеро — утрималися. Тобто ро-сійську делегацію взагалі ніхто не підтримав. Навіть Казахстан, який буквально у вересні голосував разом із РФ проти того, щоб включити питання окупованих територій України до пос-тійного порядку денного Ген-асамблеї ООН. Це стало ще одним болісним ударом для Росії, що безперечно переміщує її у більш глибоку ізоляцію.

Цікавою тут виявилася і позиція Китаю, на нейтральність якої раніше так чи інакше спиралася Москва. Цього разу в Пекіні дещо змістили акценти — з необхідності лише «врахування інтересів усіх етнічних груп в Україні» до категоричного «проти» будь-якого зовнішнього втручання у внутрішні справи Української держави.

«Китай поважає суверенітет і територіальну цілісність усіх держав, включно з Україною, і виступає проти втручання у внутрішні справи України будь-якої зовнішньої сили. Китай уважно стежить за розвитком ситуації у східній Україні», — заявив під час виступу представник офіційного Пекіна.

Акценти на Азов

Виступ України під час засідання Ради Безпеки у вівторок був найдовшим серед усіх інших. Володимир Єльченко зробив цілу низку важливих акцентів — від використання Росією Ради Безпеки ООН як майданчика для пропаганди до, власне, незаконних виборів на Донбасі, агресії РФ в Азовському морі, окупації Криму та утримання в РФ українських полі-тичних в’язнів. Безперечно, кожна з цих тем є важливою для того, щоб російська агресія не поширювалася за різними векторами, зокрема й у морському.

Варто підкреслити, що, крім незаконних виборів на Донбасі, тема Азову також є порівняно новою для засідань Ради Безпеки ООН. Однак уже зараз наголоси у виступах розставляються достатньо категоричним чином.

Наприклад, заступник генсека ООН із політичних питань Розмарі Дікарло наголосила, що в Азовському морі «напруження зростає» і це негативно впливає на атмо-сферу в цілому регіоні. Вона за-кликала уникати ризику ескалацій, провокацій та прорахунків.

Сполучені Штати назвали перешкоджання Росією доступу до українських портів «порушенням суверенітету й територіальної цілісності, що підриває міжнародне право».

Велика Британія й Польща звернули увагу на «величезний економічний збиток», який намагається завдати Росія Україні блокадою портів в Азовському морі, зберігаючи водночас збройну присутність на Донбасі.

Україна, зі свого боку, вказала на ризики збройного нападу РФ з моря, а також використання Азову як каналу постачання зброї на Донбас з окупованого Криму.

Засідання Радбезу щодо ситуації в окупованих регіонах українського Донбасу лише підтвердило, що за останні місяці баланс думок і позицій серед країн-членів помітно змістився. І не на користь Росії. Це стосується не тільки Донбасу, а й питань Криму, Азову та низки інших аспектів.

Тож зовсім не дивує, що послідовність заяв Москви, які суперечать нормам Вільного світу, стала дорівнювати послідовній втраті нею підтримки в ООН — навіть серед своїх же недавніх союзників. Звісно, зміни, які відбулися за останні п’ять місяців, не можна назвати кардинальними, але вони є дуже помітними. І якщо така динаміка продовжиться, російській делегації дедалі важче буде утримати поважне місце в структурі Об’єднаних Націй і дедалі складніше впливати на процеси прийняття рішень.

Ярослав ДОВГОПОЛ.
Вашингтон — Нью-Йорк.

Джерело: www.ukrinform.ua.

Переглядів: 262
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua