РубрикиТема дня

Власна церква — гарантія нашої духовної свободи

11 жовтня Синод Вселенського патріархату прийняв низку рішень, що стосуються автокефалії Української православної церкви, повідомив у Стамбулі митрополит Гальський Еммануїл, який зачитав комунікат Синоду.

Переклад документа поширив на своїй сторінці у Facebook архієпископ Євстратій (Зоря).

Комунікат Вселенського Синоду

Під головуванням Вселенського патріарха Святий і Священний Синод зібрався на чергове засідання з 9 по 11 жовтня 2018 року для вивчення та обговорення питань порядку денного.

Священний Синод детально та тривалий час обговорював церковну справу України в присутності його преосвященства архієпископа Даниїла Памфільського та його преосвященства єпископа Іларіона Едмонтонського, патріарших екзархів в Україні, та ухвалив після розширеного обговорення:

 1. Підтвердити вже прийняте рішення про те, щоб Вселенський патріархат приступив до надання автокефалії Церкві України.
 2. Відновити станом на сьогоднішній день Ставропігію Вселенського патріарха в Києві, одну з його багатьох ставропігій в Україні, які завжди там існували.
 3. Прийняти та розглянути прохання про апеляцію від Філарета Денисенка, Макарія Малетича та їхніх послідовників, які опинилися у схизмі не з догматичних причин, у відповідності до канонічних прерогатив Константинопольського патріарха отримувати такі звернення від ієрархів та інших священнослужителів з усіх автокефальних церков. Таким чином, згадані вище особи були канонічно поновлені у своєму єпископському або священицькому сані, також було відновлено сопричастя їхніх вірних з Церквою.
 4. Скасувати зобов’язання Синодального листа 1686 року, виданого за обставин того часу, який надавав у порядку ікономії право патріарху Московському висвячувати Київського митрополита, обраного собором духовенства та вірян його єпархії, який мав згадувати Вселенського патріарха як свого першоієрарха за будь-яким богослужінням, проголошуючи та підтверджуючи свою канонічну залежність від Матері-Церкви Константинополя.
 5. Звернутися до всіх залучених сторін із закликом утримуватися від захоплення церков, монастирів та іншого майна, а також від будь-яких інших насильницьких дій та помсти, щоб перемагали мир і любов Христа.

Епохальне рішення

Предстоятель Української православної церкви (Київський патріархат), патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет особисто привітав Президента Петра Порошенка з рішенням Синоду Вселенського патріархату. «Я вас поздоровляю з першою перемогою. Я хочу вам подякувати, тому що завдяки вашій наполегливості, завдяки вашій муд-рості ми досягли цього. Бо і попередні президенти також працювали, але не досягли. А ви досягли цієї нашої загальної мети», — підкреслив патріарх.

У свою чергу Президент наголосив, що сьогодні — історичний день: «Історичний день не у вимірі року чи десятиліття. Історичний день у вимірі 1030-річчя хрещення нашої землі і нашої країни України-Руси. Довгих 332 роки Україна та українська церква чекала автокефалію. І сьогодні це рі-шення прийнято щодо автокефалії і продовжується процес надання томосу».

Глава держави підкреслив, що Синод прийняв рішення з дуже важливих питань, які допоможуть Україні створювати єдину помісну православну автокефальну церкву: «Я вважаю, що є де-кілька дуже важливих дат в істо-рії України. Це і дата проведення референдуму у 1991 році, ко-ли великою волею Українського народу було обрано незалеж-ність. Це і дата 24 серпня, коли відродилася Українська держава. Я думаю, що дуже важлива і назавжди ввійде в історію України дата 11 жовтня. Дата, коли Українській церкві повернуто автокефалію». І додав, що буде радий, коли кожен українець зрозуміє велич сьогоднішньої події.

Петро Порошенко також наголосив, що поясненням його активної участі в процесі отримання автокефалії Української церкви є розуміння того, що це надзвичайно важлива частка процесу державотворення. «Українська незалежність без наявності помісної автокефальної церкви, коли церква буде п’ятою колоною сусідньої держави, є не повна незалежність. Це є залишок колоніального статусу. І лише той факт, що Україна зараз, саме сьогодні — 11 жовтня — отримала автокефалію, є завершенням формування незалежності дуже великої держави Україна. Найбільшої за територією держави в Європі», — сказав Президент і додав: «Я вас вітаю із сьогодніш-ньою подією. Сьогодні насправді дуже щасливий день для всіх віруючих, для всіх християн, для всіх православних і для всіх українців. Господь почув наші молитви».

Зі свого боку, патріарх Філарет ще раз поздоровив Президента й український народ з цією важливою для України датою — прийняттям рішення про автокефалію Української православної церкви. «Це епохальне рішення. Тому що українська церква ніколи не була автокефальною. Вона мала широкі права за київських князів, але перебувала у складі Константинопольського патріархату. А потім попала у російську неволю і теж була невільною. У ХХ столітті, коли виникла Українська Народна Республіка, нібито відродили українську автокефальну церкву, але тут же вона і загинула», сказав патріарх Філарет і зауважив: те, що зараз відбувається, — це вперше за 1030 років.

Водночас предстоятель УПЦ зазначив, що потрібно буде ще здійснити відповідні кроки. «Я думаю, що ми досягнемо і більшо-го — створимо єдину українську православну церкву. Але створимо її на вільних засадах, без насилля і без будь-якого тиску, добровільно», — підкреслив він.

Перемога світла над темрявою

З нагоди рішення, ухваленого Синодом, Президент України звернувся до співвітчизників:

— Господь побачив боротьбу українського народу за свою самостійність. Він почув наші молитви. Він належно оцінив наші труди. Йому стало так угодно, щоб його всесвятість Вселенський патріарх Варфоломій і Синод Константинопольської Церкви-Матері сказали омріяне, довго-очікуване та протягом тривалого часу виборюване нами «так!».

Помісній, автокефальній, православній Церкві України — бути!

Рішення Вселенського патріарха та Синоду остаточно розвіяло імперські ілюзії і шовіністичні фантазії Москви, не підкріплені жодним церковно-правовим документом — про Україну як нібито канонічну територію російської церкви. Те, що так званий «перехід» Київської митрополії у володіння Москви стався «не за приписами канонічних правил», Вселенський патріархат визнав ще у 1924 році. А сьогодні Синод ще раз підтвердив цю позицію.

Світове православ’я, як колись написав його всесвятість Варфоломій, — це «сузір’я незалежних та рівних національних церков». І, дорогі друзі, нарешті у цьому сузір’ї засяє і наша українська зірка. Рішення про надання автокефалії вже прийняте. Наголошую: рішення про надання автокефалії Україні прийняте і ще раз підтверджене.

Промислом Божим у всіх православних державах, що здобували свою незалежність, поставали свої помісні церкви. Це Болгарія, це Греція, це Грузія, це Сербія, це Кіпр, це Румунія, це Росія. Тепер до них додається і наша з вами держава Україна.

Втім, питання Томосу та автокефалії виходить далеко за межі церковного життя. Тому до нього долучилася держава. Це є питання нашої незалежності. Це — питання нашої національної без-пеки. Це — питання нашої державності. Це — питання всієї світової геополітики. Це — падін-ня Третього Риму як найдавнішої концептуальної заявки Москви на світове панування.

Автокефалія — частина нашої державницької проєвропейської та проукраїнської стратегії, яку ми послідовно втілюємо в життя протягом останніх чотирьох років і, наголошую, будемо впроваджувати й надалі. Це основа нашого власного шляху розвитку, розвитку держави Україна і розвитку української нації.

Томос — фактично ще один Акт проголошення незалежності України. Імперія втрачає один із останніх важелів впливу на свою колишню колонію.

Для нас власна церква — це гарантія нашої духовної свободи. Це — запорука суспільної злагоди. Я гарантую, що держава Україна поважатиме вибір тих, хто вирішить залишитися в тій церковній структурі, яка зберігатиме єдність з Російською православною церквою. Але так само гарантую, що держава захистить права тих священиків і мирян УПЦ Московського патріархату, які добровільно вирішать вийти з-під Москви, щоб разом з іншими православними творити єдину Українську православну помісну церкву.

Сьогодні я вже можу сказати, що звернення до Вселенського патріарха з проханням надати автокефалію підтримала і група єпископів УПЦ Московського патріархату. Вони витримали тиск, шантаж, погрози і залякування, але звернулися зі своїми підписами до Вселенського патріарха. І це варте визнання.

Дякую патріарху Філарету і усім ієрархам УПЦ Київського патріархату, митрополиту Макарію та єпископам УАПЦ за виявлений дух єдності і за одностайне звернення до Вселенського патріарха. Вітаю обох предстоятелів з тим, що з них сьогодні нарешті знято усі московські звинувачення. Владик визнано канонічними єпископами.

Я хочу окремо подякувати Верховній Раді України, яка великою кількістю голосів підтримала моє звернення до Вселенського патріарха щодо створення єдиної Помісної православної церкви і надання Українській церкві автокефалії.

Я хочу подякувати кожному учаснику хресної ходи 28 липня і всім українцям, які прагнуть Помісної церкви і моляться за неї.

Всі разом — вклоняємося його всесвятості Варфоломію за його турботу про Україну. Ваша святосте, Україна з нетерпінням чекає вашого душпастирського візиту до народу, охрещеного за часів рівноапостольного князя Володимира.

Ми сьогодні отримали автокефалію і після Собору предстоятель Української помісної православної церкви отримає Томос.

Українська влада гарантує повне дотримання релігійної свободи для вірних усіх конфесій. У нас не було, нема і не буде державної церкви. І в освячену Томосом православну церкву теж ніхто нікого не «запрошуватиме» силоміць. Ще раз наголошую: це — питання вільного вибору для кожного віруючого.

Спільне творення незалежної церкви не може бути підставою для розбрату, для протистоян-ня, для насильства. Ми цього точно не маємо допустити. Навпаки, це — дорога до миру, спокою, порозуміння.

Як тільки де побачите людей, які закликатимуть взяти силою лавру, монастир чи храм, знайте: то — московська агентура. Бо мета Кремля — розпалити в Україні релігійну війну. І це точно не мій план, не план українського народу і не план української держави.

Дорогі співвітчизники! Я щиро вітаю вас з цією абсолютно грандіозною історичною подією і дуже дякую за масову підтримку ідеї, час якої настав.

Це — велика перемога боголюбивого українського народу над московськими демонами, перемога добра над злом, світла над темрявою.

Я всіх вітаю з цим великим днем, якого український народ чекав довгих 332 роки.

Слава Україні!

Переглядів: 1506
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

 • на 1 місяць — 30 грн.
 • на 3 місяці — 90 грн.
 • на 6 місяців — 180 грн.
 • на 12 місяців — 360 грн.
 • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

 • на 1 місяць — 20 грн.
 • на 3 місяці — 60 грн.
 • на 6 місяців — 120 грн.
 • на 12 місяців — 240 грн.
 • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua