РубрикиЗдоров’я

Як запобігти деменції?

Усі бояться стати жертвою деменції. Зауважте, як ми засмучуємося, коли не можемо щось згадати або знайти річ, яка щойно була в нас у руках?

Що ж таке недоумство і як запобігти йому? Про це ми розпитали невропатолога Григорія СІРЕНКА.

— Слабоумство — це дисфункція інтелекту, його ураження, внаслідок якого знижується здатність осягати зв’язки між навколишніми реаліями, явищами та подіями. При слабоумстві погіршуються пізнавальні процеси і спостерігається збіднення емоційних реакцій та рис характеру, нерідко до повного їх зникнення. Втрачається також здатність відокремлювати важливе (першорядне) від незначного (другорядного), критичність до власної поведінки й мови.

— Які ознаки слабоумства?

— Можна виділити десять типових ознак цієї недуги. Першою і найранішою вважаються зміни пам’яті й, передусім, короткострокової. Початкові трансформації практично непомітні. Наприклад, людина може пам’ятати події давньої молодості, але не згадати продукти, які вживала на сніданок. Ще однією ранньою ознакою недоумства, що розвивається, є мовні порушення. Хворому важко підібрати правильні слова, пояснити елементарні речі. Бесіда з тим, хто страждає початковою стадією деменції, стає складною і потребує більше часу, ніж раніше. Третьою ознакою можна вважати зміни настроїв. Так, постійними супутниками раннього недоумства є депресивні настрої. Апатію і млявість можна вважати четвертою ознакою цієї патології. Людина, котра страждає на недоумство, втрачає інтерес до раніше улюбленої діяльності або власного хобі.

П’ята ознака полягає у появі труднощів з виконанням простих завдань. Скажімо, людина не в змозі перевірити баланс кредитної картки. Часто на початкових стадіях розвитку деменції вона почувається розгубленою. Внаслідок зниження функції пам’яті, розумової діяльності й здатності до судження виникає плутанина, що є шостою ознакою описуваного розладу: хворий забуває людей, у нього порушується адекватна взаємодія із соціумом. Сьома ознака полягає в труднощах запам’ятовувати сюжетні лінії, відтворювати телевізійні програми або розмови.

Просторова дезорієнтація вважається восьмою ознакою недоумства. Почуття напрямку й орієнтація у просторі є загальними розумовими функціями, які порушуються одними з перших при деменції. Хворий перестає впізнавати звичні орієнтири або не в змозі пригадати раніше постійно використовувані напрямки. Крім того, йому стає досить складно слідувати покроковій інструкції.

Повторення є загальною ознакою деменції. Люди, які страждають на недоумство, можуть повторювати щоденні завдання або одержимо колекціонувати непотрібні речі. Вони часто ставлять питання, на які раніше вже отримали відповідь.

Останньою ознакою можна вважати дезадаптацію до змін. Для хворих на цю недугу характерна боязнь змін. Оскільки вони забувають знайомі обличчя, не в змозі стежити за думкою, коли говорять, забувають, навіщо прийшли у магазин, то прагнуть до рутинного існування, побоюючись випробовувати нове.

— Як протистояти недоумству за допомогою медицини?

— Лікування недоумства підбирається залежно від етіологічного фактора. Основні терапевтичні заходи на ранніх стадіях розвитку недуги зводяться до призначення ноотропів і загальнозміцнюючих засобів. Призначення лікарських препаратів проводиться, виходячи зі стану пацієнта.

— Чи можна запобігти слабоумству?

— Зарубіжні фахівці вважають, що уникнути деменції цілком можливо, якщо дотримуватися рекомендацій лікарів. На жаль, зараз не існує ліків, які могли б захистити, але є способи, що допоможуть запобігти їй і людина не стане заручником цього небезпечного стану.

Стежте за своєю вагою. Серед основних факторів ризику розвитку деменції — діабет й ожиріння у середньому віці. Вони пізніше можуть подвоїти ризики недоумства. Виявлено також зв’язки між підвищеним кров’яним тиском, високим рівнем холестерину і ризиком розвитку деменції. Моніторинг ваги і серцево-судинного здоров’я необхідний постійно.

Не паліть. Мозок може бути вражений довгостроковими наслідками від куріння, яке підвищує ризик зниження пізнавальної здатності у старості. При цьому дослідження засвідчило, що люди середнього віку, які випалювали більше двох пачок сигарет на день, подвоїли ризик пізньої деменції.

Будьте активним. Доведено, що регулярна енергійна фізична активність, а в деяких випадках — навіть легкі вправи, наприклад, ходьба, можуть допомогти зберегти розумові здібності у подальшому житті.

Когнітивне навчання. Відомо, що люди з освітою мають нижчий ризик розвитку деменції. Однак кожен може зменшити ризик хвороби навчанням новому разом із дорослішанням. Вважається, що нові хобі, навички та участь у повсякденній інтелектуальній діяльності, як-от розгадування кросвордів, мають нейропротективну дію.

А ще — залишайтеся товариськими. Доведено, що підтримка соціальної активності у старшому віці, скажімо, відвідування клубів або громадських організацій, захищає від недоумства. Люди, які підтримують соціальні контакти у старості, мають кращі когнітивні функції й знижують ризик падіння пізнавальної здатності.

Щодо дієти, то оберіть середземноморське харчування, яке відрізняється невеликою кількістю м’яса, але містить удосталь цільного зерна, фруктів, овочів, риби, горіхів й оливкової олії. Це допоможе знизити ризик розвитку деменції й запобігти високому кров’яному тиску.

Важливий і нормальний режим сну. Його порушення, хронічне безсоння пов’язані з підвищеним ризиком зниження пізнавальної здатності в пізнішому житті. Хоча до кінця і не зрозуміло, яким чином неповноцінний сон сприяє недоумству, все ж необхідно налагодити його правильний режим.

Розмову вів
Ярослав ШЛАПАК.

Переглядів: 220
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua