РубрикиБез рубрики

Південь і Захід разом!

(«Чорноморка» знайомить львів’ян з Одещиною)

Серед багатьох вищих навчальних закладів столиці Галичини Львівський торговельно-економічний університет приємно виділяється системною роботою з регіона-ми України. Красномовним є такий факт: ще задовго до окупації РФ Криму дехто з викладачів передплачував єдину на півострові україномовну «Кримську світлицю» — аби бути в курсі тамтешніх подій і бодай якось підтримати газету матеріально.

З початком війни на Донбасі виш суттєво поглибив свої зв’язки із шахтарським краєм. Викладачі і студенти регулярно приймають звідти гостей, та й самі великою групою їздили у визволений Бахмут. Хтось навіть на передовій побував, виступаючи перед бійцями.

Останнім же часом намітилося тісне співробітництво з південними областями. Навесні в університеті побували гості з Ізмаїла — волонтерка Олена Аршинова та український активіст, моряк далекого плавання і політолог за освітою Юрій Осика. Зустріч сподобалася студентам. Тим па-че, що на ній був присутній філософ, колишній політв’язень Мирослав Маринович.

Саме пан Маринович кілька років тому говорив про те, що галичани повинні відкрити для себе не лише Одесу, а й багатонаціональний Буджак. Й ось результат: до Львова цілеспрямовано їдуть перші посланці з придунайського краю... Це було в травні. А вже у вересні університет вирішив започаткувати громадсько-культурницьку акцію під назвою: «Південь і Захід разом» й системно працювати в цьому напрямку. За аналогією з відомим гаслом «Схід і Захід разом», але конкретизуючи, що йдеться саме про південь: Одесу, Причорномор’я...

Ініціатором та організатором цього заходу виступила кафедра історії і політології. Викладачі запросили автора цих рядків, щоб розповів студентам про головну україномовну газету Одещини «Чорноморські новини».

Для багатьох було відкриттям те, що газета виконує на Одещині ту ж роль, що й давня «Кримська світлиця» у Криму. З тією лише різницею, що українство одеського краю набагато потужніше від кримського і має давні історичні корені. Читаючи статтю Михайла Гершковича «Балтська літературна вервиця», ловиш себе на думці, що малоймовірною була б така ж за обсягом стаття про українство Бахчисарая або Керчі.

Загалом же, проблеми довоєнного Криму і нинішньої Одеси багато в чому подібні. Найбільш детально ми зупинилися на статті «Одеса-мама: місто українських надій і парадоксів». («Чорноморські новини», 12.05.2018). Матеріал цінний тим, що про Одесу розповідає україномовний одесит, молодий історик Олександр Музичко. «Одеса ніколи не була таким собі «толерантним раєм», — каже пан Олександр. — Навпаки — тут завжди існувала запекла конкуренція на різних площинах, у тому числі й на національній. Українці цю конкуренцію свого часу програли, через умови чужої імперії — і в цьому суть нинішньої проблематики...».

Студенти слухали з увагою і тезу історика сприйняли з розумінням. Адже після початку війни на Донбасі вони й самі добре усвідомили, що міфи про «інтернаціональність» Донбасу, Криму, Одеси були створені саме імперією. Й активно нею використовувалися, щоб не допустити бодай повільного руху цих регіонів у бік України. Бодай мінімальної толерантності до україн-ської мови і культури. Бо що ж це за «двомовність» така агресивна, коли саме двомовній родині Сапункових за їхню проукраїнську позицію спалили автомобіль? Мало того, що виконавців злочину й досі не знайшли, то ще й на послідовну в своєму патріотизмі Ларису Сапункову односельці нещодавно подали до суду. За що? Виявляється, «за образу честі й гідності» людей, які не хочуть, щоб у їхнє село Розквіт, нарешті, прийшла Україна.

Окрім «Чорноморських новин» львів’яни більше дізналися і про «Собеседник Измаила». Адже це найбільш південно-західна газета України! І матеріали там цікаві, і думки висловлюються слушні. Керівник Ізмаїльського центру реабілітації ветеранів АТО Олена Аршинова вважає, що діти з різних регіонів нашої держави обов’язково повинні контактувати. І завідувачка центральної бібліотеки Людмила Забірченко такої ж думки: «Ізмаїл — багатонаціональне місто, а Бессарабія навіть в Одеській області стоїть дещо окремішньо. Тому нам необхідно, щоб до нас приїздили з великої України. Ми відчуваємо, що на 80% наш регіон забутий. Ми — Україна, і не треба нас відокремлювати...».

Потім студенти із цікавістю прослухали уривки із замітки Олександра Вельможка «Так ли страшен бессарабский сепаратизм, как его малюют?».

З видимим полегшенням сприймали інформацію: «В украинской Бессарабии настроения разные. Но в массе своей не пророссийские. Той ситуации, которая была в Крыму и на Донбассе в начале 2014 года под лозунгом «Россия, приди!», нет». Або ще: «Украина нарастила военные силы в этих районах. В Сарате, Болграде и Измаиле дислоцируется Нацгвардия и спецназ. В Измаиле сосредоточены пограничники. А в Овидиопольском районе стоит морская пехота с береговой артиллерией. По своим боевым возможностям морпехи гораздо сильнее армии Приднестровья...».

Після зустрічі студенти питали, чи можна передплатити «Чорноморські новини» у Львові. На жаль, я вимушений був засмутити охочих більше дізнатися про наше Причорномор’я. Хотілося б дочекатися конструктивних змін у ставленні держави до такого важливого регіону, як Одещина. Особливо — до україномовної преси. Йдеться, звісно, не про те, щоб «Чорноморка» з’явилася у кіосках Львова. А хоча б про можливість річної передплати газети в різних регіонах України.

Сергій ЛАЩЕНКО.
м. Львів.

Переглядів: 175
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua