РубрикиБез рубрики

Томос для України: зворотний відлік

Чекаємо томосу про автокефалію. Віримо, сподіваємося — і запалюємо свічки

Відсьогодні до прийняття рішення про дарування Українській церкві томосу про автокефалію «Укрінформ» запустив щотижневі короткі огляди церковних подій, у яких обговорюватиме як події, що відбулися, так і виклики, котрі постануть перед Україною та її Церквою на початку об’єднавчого процесу.

Сьогодні — про виклики.

Минулого тижня синод РПЦ ухвалив рішення про те, щоб перестати шанувати Константинопольського патріарха, і заборонив співслужіння своїм архієреям з архієреями Вселенського патріарха.

РубрикиБез рубрики

То скільки достатньо на душу?

Державна служба статистики України провела опитування домогосподарств щодо самооцінки рівня їхніх доходів, отриманих впродовж 2017 року, та економічних очікувань на 2018-й.

За підсумками опитування в Одеській області, для 37,1% домогосподарств достатнім, тобто таким, щоб не почуватися бідними, середньодушовий грошовий дохід виявився у розмірі до 4 тисяч гривень на одну особу на місяць, для 23,4% — від 4 до 5 тисяч, для 25,3% — від 5 до 9 тисяч і решти (14,2%) — понад 9 тисяч гривень.

РубрикиБез рубрики

Світ без сміття

Президент Естонської Республіки прибирала парк у Дніпрі

Президент Естонії Керсті Кальюлайд 14—15 вересня вдруге цього року побувала в Україні. Нагадаємо, перший її офіційний візит відбувся у травні, коли, з-поміж іншого, пані Кальюлайд першою серед голів іноземних держав відвідала Донбас і лінію розмежування («ЧН», 31.05.2018).

14 вересня у Києві відбулися переговори Президента України Петра Порошенка з Президентом Естонської Республіки Керсті Кальюлайд. Під час зустрічі обговорювалися актуальні питання двостороннього порядку денного, включаючи подальший розвиток торговельно-економічного та інвестиційного співробітництва, проблеми безпекової ситуації, зумовленої військовою агресією РФ, координації підходів щодо протидії гібридним викликам з боку РФ, а також невідкладні спільні кроки задля звільнення українських політичних в’язнів у Росії.

РубрикиБез рубрики

Пам’ятник ананьївським повстанцям

15 вересня в Ананьєві відкрили пам’ятник землякам, які у квітні 1920 року підняли повстання проти більшовицької влади.

На допомогу повстанцям тоді прийшли бойові загони учасників Першого Зимового походу під командуванням генерал-полковника М. Омеляновича-Павленка та Чорноморського полку з Одеси. В ході багатоденних кровопролитних боїв місто було очищене від червоноармійців, які зазнали великих втрат, попри підтримку добре озброєного комендантського полку Одеси.

Довгі десятиліття ті героїчні події ретельно замовчувалися радянською владою. Тільки кілька років тому з опублікованих спогадів сотника Армії УНР, уродженця Ананьївщини Макара Каплистого «Мій останній бій в Зимовому поході» нам стало відомо про «ананьївську сотню» та три прізвища — сотника Ашенова (Ашінова), Павла Котовича і стрільця Задорожного.

РубрикиПам’ять

За свободу, за майбутнє дітей

Минулого четверга, 13 вересня, в Одеському будинку офіцерів відбулася церемонія прощання з молодшим сержантом 36-ї окремої бригади морської піхоти ВМС України Сергієм Платоновим (позивний Ганс), який загинув під час ворожого обстрілу опорного пункту в районі Водяного Волноваського району Донецької області.

«Сьогодні ми проводжаємо в останню путь вірного сина нашої Батьківщини. Він віддав своє життя за нашу свободу, за майбутнє своїх дітей, усіх нас і нашої країни. Я прошу вибачення за те, що не вберіг його. Знай, прийде час, коли тварюка, що ховається за кремлівськими стінами, перестане існувати. Віра в перемогу у нас є, і ми доведемо цю справу до кінця», — сказав біля труни полеглого морського піхотинця командувач Військово-Морських сил ЗС України адмірал Ігор Воронченко.

РубрикиБез рубрики

Тренажер виживання

У Навчальному центрі Військово-Морських сил Збройних Сил України 15 вересня відбулося урочисте відкриття навчального тренажера «Боротьба за живучість», де військові моряки матимуть можливість удосконалювати свої професійні навички.

У заході взяли участь представники командування ВМС, органів державної влади, керівництва навчально-військового закладу, волонтери і духовенство.

— Перед нами новітній унікальний комплекс, який дозволить підготувати висококваліфікований плавсклад для наших Військово-Морських сил, — зазначив заступник командуючого ВМС України з бойової підготовки — начальник управління контр-адмірал Олексій Неїжпапа. — Крок за кроком українські Військово-Морські сили набувають спроможності щодо збереження інтересів на морі та захисту морських кордонів нашої країни. Україна — морська держава!

РубрикиБез рубрики

На згарищі «Вікторії»

Правоохоронні органи не можуть довести провину вихователів дитячого табору «Вікторія», які під час пожежі самоусунулися від виконання своїх обов’язків і не евакуювали дітей з палаючого корпусу.

«Це розслідування не вимагає експертиз, є посадові інструкції, є офіційно оформлені співробіт-ники і є доведені факти, що у фатальний час вони не були на своїх місцях, не допомогли дітям покинути кімнати», — заявила під час засідання обласної комісії з питань розслідування обставин трагедії у «Вікторії» адвокат батьків загиблих дівчат Тетяна Сябровець.

РубрикиБез рубрики

Мотив ненависті

Погроми, переслідування, різанина і вбивства на ґрунті етнічної неприязні… Здавалося, що такі нелюдські вчинки вже давно сховані й щільно замкнені у скринях тривожного минулого. Та хвиля злочинів, скоєних останнім часом проти ромів на Одещині, Харківщині, у Львові, Черкаській області, Чернігові та Києві (групи нелюдів палили табори, били, стріляли і різали живих людей) мало того, що не додала країні авторитету, а ніби зумисне підкреслила, що такої ганьби, як ненависть, нетерпимість і переслідування «інших», наше суспільство допоки не зжило. На наш спільний сором.

Чи помстяться роми за наругу, а чи, швидше за все, мовчки проковтнуть образи, оплакавши своїх, як це було завжди? Вони ж бо, по суті, ніколи не звертаються до міліції, до лікувальних закладів, до влади. А якщо і звертаються, то їх, як правило, там «лагідно» ігнорують. Як результат ці люди практично нікому і ні в що не вірять, у тому числі й у справедливість судів, вважаючи за краще просто ізолюватися від суспільства, яке мислить про них середньовічними категоріями.

РубрикиБез рубрики

Мужність і жертовність малих сердець

Напередодні Дня рятувальника, який відзначався 17 вересня, за участю Президента України відбулося нагородження лауреатів п’ятнадцятої всеукраїнської акції «Герой-рятувальник року».

Петро Порошенко вручив народним героям цінні подарунки, а очільник Державної служби з надзвичайних ситуацій Микола Чечоткін — бойовий одяг вогнеборців.

РубрикиБез рубрики

Ключова умова — діалог

Смарт-спеціалізації як нова концепція інноваційної політики

Найбільша криза, яка вразила світ після Другої світової війни, — економічна. Розпочавшись у 2007 році, її наслідки й досі відчуваються в багатьох країнах. Відтак стало зрозуміло: подальший розвиток людства вимагає зміни поточної політики, розробки нових методів і підходів у розбудові держав.

Подолати загрозливі виклики сучасності має впровадження стратегії смарт-спеціалізацій, презентація якої відбулася в Одесі. Це нова концепція інноваційної політики, спрямованої на виявлення унікальних функцій та активів кожної країни і регіону, підкреслення конкурентних переваг й зосередження уваги на баченні майбутніх досягнень. Втім, розумна спеціалізація не є новою для світу. Це лише спроба виправити застаріле мислення і методологію щодо підтримки соціально-економічного розвитку й інвестиційної політики.

РубрикиТрибуна

Олег Ляшко: «Влада виганяє українців з рідного дому»

Лідер Радикальної партії вимагає істотного підвищення мінімальних зарплат для всіх українців, а також перерахунку пенсій для чорнобильців, військових і колгоспників. Підвищення мінімальної зарплати до 4173 гривень не допоможе подолати бідність і зупинити трудову міграцію українців за кордон, заявив Олег Ляшко. Її рівень має бути не нижчим за 6000 гривень, вважає політик.

Лідер Радикальної партії розкритикував поданий урядом проект держбюджету на 2019 рік, назвавши його «бюджетом проїдання», і розповів, якими бачить шляхи підвищення доходів українців.

«Бюджет, який подав уряд, — це, фактично, бюджет не розвитку, а занепаду. Бюджет, який змушує українців тікати з рідного дому за кордон, у пошуках кращого життя. Влада пропонує з 1 січня наступного року підвищити мінімальну зарплату до 4173 гривень. Це 12% зростання порівняно з нинішнім роком. При цьому, вони тільки офіційну інфляцію закладають 8%. А неофіційна буде вдвічі більшою. У реальному вимірі не буде ніякого зростання, зарплата залишиться на рівні 120 євро», — підрахував Олег Ляшко.

Водночас політик зазначив, що в сусідній Польщі мінімальна зарплата зросла до 520 євро. Тому підвищення мінімалки в Україні навіть до 4200 гривень не зупинить трудову міграцію, переконаний він, і люди продовжать масово виїжджати на заробітки за кордон.

РубрикиБез рубрики

Що не на харчі, то на послуги

Частка витрат на продукти харчування та безалкогольні напої у структурі сукупних витрат домогосподарств торік склала 47,9%. Це найнижчий показник з 1999 року, зазначив директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Юрій Лупенко, коментуючи оприлюднені Державною службою статистики України дані щодо характеристики вітчизняних домогосподарств.

За його словами, у 1999-у частка витрат на харчування складала 64,2% сукупних витрат. Упродовж наступних 14 років вона постійно зменшувалася, але при цьому перевищувала половину бюджету домогосподарств: у 2013-у — 50,1%, у 2014-у — 51,9% , у 2015-у —53,1%. А вже у 2016 році, вперше з 1999-го, склала менше половини витрат (49,8%), досягнувши торік історичного мінімуму — 47,9%, зазначив науковець.

РубрикиБез рубрики

То хрест чи вінець?

Закінчення. Початок у номерах за 23— 25 серпня та 6 вересня.

Спроба літературного аналізу

Невмираючий дух поета, як і раніше, витає над рідною Україною, невмовкаюче роздається його віще слово і сіє на народній ниві живе насіння оновлення.

Павло Грабовський.

Одеський письменник Микола Суховецький додав до свого літературного доробку два романи — «Зустріч у лаврі» (2016) і «Дівчина з голубом» (2017). Обидва вийшли у видавництві «Друк Південь».

Отже, романи про наших велетнів культури — Тараса Шевченка і Пантелеймона Куліша. Вони жили й творили в часи, коли український народ був підневільний, коли навіть слова «козак», «Україна», «воля» були небезпечними.

РубрикиБез рубрики

Щире слово заочника

Раз добром нагріте серце
Вік не прохолоне!

Тарас ШЕВЧЕНКО.

Прочитав у «ЧН» за 14 червня статтю-передмову Василя Полтавчука «Василь Фащенко у вимірах межових століть» і відразу схопився за ручку, бо один за одним йдемо у вирій за нашим улюбленим навчителем, який своєю працею залишив себе у душі й розумі кожного студента. Слово Василя Полтавчука завжди подобалося, бо — щире, правдиве, відверте, щось від щирості самого Василя Фащенка.

Скільки років я викладав українську літературу в різних куточках України — у школах, ПТУ, тех-нікумі, стільки ж і розповідав про свого улюбленого вчителя від Бога Василя Васильовича. Навіть манеру розкривати внутрішній світ автора чи героя твору запозичив у нього. Так, як він розпо-відав про не дуже шанованого учнями Павла Тичину, не зміг би навіть Іван Михайлович Дузь. Під час його захоплюючих оповідей забувалося про нотатки-записи лекцій. У пам’яті закарбовувалося яскраве оповідання, а не літературний вантаж. У житті зустрічав майже рівних йому у майстерності подачі матеріалу: Івана Дузя, Олексія Федюка (батько поета Тараса Федюка, староста курсу у Дузя та ін.), Володимира Сподарця (тоді Одеський педін, а нині — Південноукраїнський пед-університет), Олександру Соловйову (декан у Кримському педінституті, 1974 рік, з її теорією катарсису в літературі)…

РубрикиБез рубрики

З рідним краєм у серці

Так, саме з рідним краєм у серці писалася більшість творів нової книжки нашого земляка, отамана міського козацтва Сергія Мартинюка. Творів, незалежно від жанрів, пройнятих духом особистої причетності до подій Майдану 2014 року.

Книжка «Народжені перемагати» нещодавно вийшла у світ у київському видавництві «Український пріоритет». Сергій Мартинюк, автор уже кількох прозових художньо-публіцистичних видань, і низки публікацій у місцевій та всеукраїнській пресі (зокрема, «Літературній Україні»), у новодруці заявляє про себе не тільки як прозаїк та публіцист, а й постає у нових іпостасях — як поет і драматург. Незмінним, тим, що не піддається сумніву, залишається палкий патріотизм і вірність ідеям Революції Гідності. І в прозі, й у віршах, і в драматургічних спробах, цілком присвячених подіям на Майдані.

РубрикиБез рубрики

Галина МОГИЛЬНИЦЬКА: «Ми є гідні своєї землі»

Відкриваючи презентацію книжки Галини Могильницької «Імена», директорка Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М.С. Грушевського Юліана Амельченко озвучила новину.

— Наша бібліотека, сказала вона, — висуватиме цю книжку на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка. Я пишаюся тим, що ця презентація відбувається у нашій книгозбірні.

РубрикиБез рубрики

Батьківщина

Слова Дмитра Шупти.
Музика Петра Лойтри.

Нема й не буде роду переводу,
Коли той рід,
мов купаний в Дніпрі.
Ми — кров і плоть, а більше —
дух народу,
Що вищий од високої зорі.

РубрикиБез рубрики

Упереджуючи інвалідність дитини

14 вересня Одеська ОДА підписала меморандум з нідерландською фундацією SOFT Tulip та Одеським обласним медичним центром психічного здоров’я щодо співпраці в реалізації послуги раннього втручання.

Наша область — одна з чотирьох в Україні, де реалізується пілотний проект з надання послуги раннього втручання. Щороку її потребують сотні дітей.

РубрикиБез рубрики

Щоб «швидкі» стали швидшими

В Україні готується запуск електpoннoї системи для служби екстреної допомоги «Централь 103», яка в перспективі об’єднає всі oпеpативнo-диспетчеpські служби (OДС) у єдиний pесуpс, що дозволить швидко обмінюватися даними пpo вхідні дзвінки.

Найближчим часом до «Централь 103» підключать вісім областей — Вінницьку, Донецьку, Запорізьку, Одеську, Полтавську, Тернопільську, Харківську, Херсонську — і міс-то Київ. Нова система впродовж року працюватиме в тестовому режимі, якщо результати будуть позитивними, її впровадять і в інших регіонах.

РубрикиБез рубрики

«Без постійного місця проживання»

Одеський міський центр обліку бездомних громадян порахував тих, хто не має постійного місця проживання. Станом на 1 вересня таких виявилося 758.

Як повідомила під час апаратної наради директорка департаменту праці та соціальної політики міськради Олена Китайська, торік було зареєстровано 1143 людини цієї категорії.

РубрикиБез рубрики

Секрети на кожний день

 • Білого сліду, що з’явився на полірованій поверхні меблів від гарячого предмета, можна позбутися, якщо протерти це місце спиртом з олією. Протирати треба чистою вовняною серветкою колоподібними рухами, поки пляма повністю не зникне.
 • Брюки, розірвані гострим предметом, не обов’язково зашивати: покладіть під розірване місце шматочок такої ж тканини, змащеної яєчним білком (знадобиться лише крапля), і пропрасуйте з вивороту гарячою праскою.
РубрикиБез рубрики

Нашестя вошей

За сім місяців нинішнього року в Україні зареєстровано 8144 випадки захворювання дітей на педикульоз проти 845 за такий же період 2017-го. Збільшення ураженості на педикульоз зафіксовано в 11 регіонах, у тому числі на Одещині — на 22,09%.

Педикульоз, або завошивленість — це паразитування на людині комах — вошей, що су-проводжується свербежем і може призвести до специфічних захворювань шкіри. До дискомфорту часто додаються виразки на голові дитини, адже вона постійно чеше те місце, де свербить.

Воші паразитують на людині, харчуються її кров’ю й відкладають яйця-гниди, які приклею-ють до волосся. Щодня самка відкладає 3—7 яєць, за все життя — від 38 до 120. Тривалість життя дорослих особин — 27—30 днів.

РубрикиБез рубрики

«Спортивні прапори Бессарабії»

У рамках фестивалю мистецтв «Українська Бессарабія» у селі Першотравневе Ізмаїль-ського району відбулося свято «Спортивні прапори Бессарабії».

У заході взяли участь близько 200 юних спортсменів з усього регіону, серед яких були як аматори, так і майстри спорту. Учасники змагалися у таких видах, як футбол, волейбол, боротьба, армреслінг та перетягування каната. На свято запросили чемпіонів і призерів різних міжнародних змагань, чемпіонатів світу, Європи та України, ветеранів спорту, заслужених тренерів України. А зі сцени усіх присутніх розважали вокальні ансамблі й танцювальні колективи Ізмаїльського району.

Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

 • на 1 місяць — 21 грн.
 • на 3 місяці — 63 грн.
 • на 6 місяців — 126 грн.
 • на 12 місяців — 252 грн.
 • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

 • на 1 місяць — 15 грн.
 • на 3 місяці — 45 грн.
 • на 6 місяців — 90 грн.
 • на 12 місяців — 180 грн.
 • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua