РубрикиБез рубрики

Не тимчасові переселенці

Чотири роки життя внутрішньо переміщених осіб в Україні

Відколи Росія анексувала Крим і розпочала війну на Донбасі, Україна зазнає наймасовішої внутрішньої міграції з часів аварії на Чорнобильській атомній станції 1986 року. За даними Міністерства соціальної політики, у березні 2018-го в країні було зареєстровано близько 1,5 мільйона внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Попри продовження війни, окупації та загрози для життя, кількість зареєстрованих ВПО протягом останніх двох років скорочувалася, водночас і уряд, і громадські організації зазначають постійну й дедалі інтенсивнішу двосторонню міграцію. Це не дає нам можливості мати точнішу статистику щодо кількості мігрантів, але дозволяє отримати інформацію про ті проблеми, на які вони наражаються.

Житло — перша проблема для ВПО, яка постає перед ними, щойно вони залишають свої домівки. 2014 року, коли перша хвиля міграції хлинула в сусідні з Донбасом регіони, місцева влада і суспільство намагалися розв’язати цю проблему, тимчасово поселяючи мігрантів у лікарнях, літніх таборах, санаторіях тощо. Переконання, що хвиля внутрішньої міграції — явище тимчасове, виявилося тра-гічно хибним. Отож дехто з поселених у тимчасових притулках мешкає там місяці, ба й роки.

2014-го той же уряд ухвалив постанову про надання державної допомоги на оренду житла та житлово-комунальні витрати, яка чинна і досі. Однак таку допомогу отримують менше 15% зареєстрованих ВПО.

Один зі шляхів розв’язання житлової проблеми ВПО — будівництво компактних поселень і міст переходу. Такі проекти рані-ше втілювалися у Грузії та Азербайджані, а також після 2014 року і в Україні, та вони надто часто виявлялися задорогими і непопулярними. Ізольоване від інших поселень розташування ускладнює соціальну інтеграцію, працевлаштування, надання медичних та освітніх послуг.

«Під час першої хвилі міграції у нас було багато дзвінків від людей, які шукали тимчасове житло, і від тих, хто був готовий його надати. Тепер дуже мало таких запитів. Зараз люди вже більш-менш поінформовані про національні програми для переселенців, тобто про відсутність, насправді, таких програм, — розповідає Ольга Гвоздьова, координаторка громадської організації «Донбас SOS». — Це стало головною причиною їх повернення додому».

В інтерв’ю UkraineWorld голова Представництва в Україні Міжнародної організації з міграції доктор Томас Лотар Вайс поді-лився останніми даними, які вони зібрали: «Станом на березень нинішнього року в понад половини ВПО (54%) ледь вистачає грошей на придбання їжі на щоденній основі. Середньомісячний дохід на одного переселенця становить нині 2239 гривень (85 доларів США), трохи менше, ніж у грудні 2017-го — 2446 гривень (93 долари). Це не дотягує до прожиткового мінімуму — 3215 (122 долари) на місяць, — розрахованого Міністерством соці-альної політики України. З-поміж найгостріших пробем ВПО назвали також умови життя (20%), а саме — брак житлової площі, теплоізоляції, опалення тощо, високу орендну плату (15%) та високі комунальні платежі (15%)».

Ситуація ще більше ускладнюється через гендерний і віковий склад ВПО. За даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, спів-відношення чоловіків і жінок поміж ВПО у світі загалом приблизно рівне. Натомість в Україні суттєва перевага жінок — 62%. Навіть більше, тільки близько 24% ВПО — працездатні дорослі (з них понад 70% — жінки), 59% — пенсіонери, 13% — діти і 4% —люди з інвалідністю. Через переселення понад половина жінок, які раніше працювали, стали безробітними. За даними Українського інституту соціальних досліджень, вони належать до найвразливішої частини робочої сили і часто мають несприятливі умови праці та нижчу заробітну плату.

Безробіття залишається найболючішою проблеиою для переміщених осіб. За даними Київського міжнародного інституту соці-ології, на початку 2018 року 60% мігрантів були безробітними проти 30% у 2015-у. Національна моніторингова система дає трохи інші результати: наразі працюють близько 50% ВПО проти 35% у 2016-у. За свідченнями Міжнародної організації з міграції, станом на березень нинішнього року частка безробітних поміж ВПО становила 48%. Варто зауважити, що близько 70% працездатних ВПО мають вищу освіту.

До категорії внутрішньо переміщених осіб належать близько 3% українців — це найбільша група ВПО в Європі. Але в останні два роки кількість зареєстрованих ВПО і тих, хто звертається по соціальну допомогу, зменшилася. Частково це пояснюється тим, що люди влаштувалися на нових місцях і не поновлюють свого статусу ВПО, існує також проблема з отриманням та підтвердженням цього статусу. Але є інший фактор — брак фінансової мотивації робити це. Субсидія працездатної особи становить 442 гривні (17 доларів), на пенсіонерів і дітей — 884 гривні (33 долари), однак не більше 2400 гривень (91 долар) на сім’ю. І поновлювати статус ВПО треба щопівроку. Без цього жодна особа з тимчасово окупованих територій не може розраховувати на соціальну допомогу. До того ж соціальні працівники відвідують нові місця проживання, щоб переконатися, що людина — справжній мігрант.

«Отримання або поновлення ідентифікаційних документів, соціальних пільг та пенсій — основні питання, які нам ставлять на «гарячій лінії» не тільки ВПО, а й мешканці неконтрольованих зон, — пояснює Ольга Гвоздьова. — Система верифікації та формальності в банківській сфері та соціальних службах змушують багатьох вимушених переселенців почуватися «небажаними».

Внутрішньо переміщені особи не тільки мігрують з і до зони воєнних дій, вони також прагнуть осісти якнайближче до своїх домівок, у тому ж чи в сусідньому регіоні. Ба більше, за опитуванням Міжнародної організації з міграції, 78% ВПО, які повернулися на непідконтрольні уряду України території, планують залишатися там наступні три місяці, і тільки 8% збираються повернутися на підконтрольну територію. «І це попри те, що лише 39% ВПО, які повернулися, почуваються в безпеці на непідконтрольних територіях проти 70% на підконтрольній території, — зауважує доктор Вайс. — Більшість респондентів (64%) назвали причиною повернення володіння нерухомістю, де можна жити, не сплачуючи оренду. Друга найчастіше повторювана причина (43%) — сімейні обставини».

Визнання того, що ВПО — не тимчасова проблема, а незворотний фактор змін для всього українського суспільства, є ключем до розв’язання цих численних проблем. «Вимушені переселенці докладають своїх знань, досвіду та ідей до життя нових громад, — каже доктор Вайс. — Ми бачили поміж них чимало яскравих особистостей, котрі проявили стійкість і завзяття у розвитку своєї справи на новому місці, попри всі труднощі, на які вони наражаються. Ми просто допомагаємо їм — надаємо додаткові ресурси, навчаємо,— але саме завдяки своїй цілеспрямованості вони досягають результатів, які вражають. Наприклад, одна з наших бенефіціарок, Вікторія, переїхала з Донецької області до Луцька, відновила місцевий рибний завод, і зараз в неї працюють 11 осіб! Інший переселенець і наш грантоотримувач, Валерій, тримає власне тепличне господарство в селі на Волині. Його обрали там депутатом, він бере участь в очищенні місцевого озера і знайомить громаду з кримськими традиціями».

Війна, кліматичні зміни та пошуки ліпшого життя в мегаполісах змушують одних людей залишати свої домівки, а інших — будувати стіни, щоб захистити своє стабільне затишне життя. Але людські потоки не можна відкинути назад. Тільки розширюючи простір безпеки і можливостей для якомога більшої кількості осіб, можна скоротити площу наметів, відчаю і втрат.

Анна КИСЛИЦЬКА.
Джерело: ukraineworld.org.

Переглядів: 164
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua