РубрикиБез рубрики

Працьовите і вразливе

Наше серце — це орган, який не має дублерів. Воно надзвичайно працьовите, але й дуже вразливе.

День серця відзначається щорічно з ініціативи Всесвітньої федерації серця за підтримки ВООЗ починаючи з 2000-го. Із 2011-го встановлена фіксована дата — 29 вересня. В останні ж дні серпня стартує місячник серця, мета якого — підвищення обізнаності людей про хвороби цього надважливого органа, заклик до здорового способу життя для їх попередження, пропаганда профілактичних заходів для зменшення втрат від цих недуг, формування розуміння того, що на виникнення і перебіг хвороб можна й потрібно активно впливати.

На Одещині заходи, приурочені до місячника серця, розпочалися з брифінгу, який провели фахівці обласного кардіологічного диспансеру Олена Безсмертна та Віталій Плохотнюк.

Досвідчені медики розповіли, що основними факторами ризику розвитку серцево-судинних захворювань є артеріальні гіпертензії, підвищений рівень загального холестерину в крові та його фракцій, надмірна вага, гіподинамії, куріння і хронічні стреси.

На гіпертонічну хворобу страждає приблизно четверо з кожних десяти наших співгромадян. Це дуже тривожна ситуація. В Україні щорічно реєструються близько 50 тисяч випадків інфаркту міокарда, більшість з яких можна і необхідно було попередити.

В нашій області останнім часом простежується тенденція до зниження кількості випадків гіпертонічної та ішемічної хвороб, інфарктів міокарда. Це пояснюється, найперше, роботою медиків лікувальних закладів, де кардіологічна допомога надається на високому рівні, а також профі-лактичною роботою, що постійно ведеться серед населення.

Для успішної боротьби із серцево-судинними захворюваннями дуже важливо, акцентували увагу медики, підтримувати постійний фаховий зв’язок сімейних лікарів, терапевтів та кардіологів. На жаль, ще не в усіх районних лікарнях є кардіологи. Дістатися ж вчасно до обласного кардіологічного диспансеру, де надається висококваліфікована медична допомога, у жителів віддалених сіл шансів небагато. Відкриття реперфузійного центру у Балті, а незабаром — в Ізмаїлі позитивно вплине на ситуацію і збереже чимало життів. До послуг стає і телемедицина, яка дозволяє швидко роз-пізнати хворобу і призначити напрямок подальших дій.

Вберегти від хвороб серця спроможна профілактика. Її необхідно проводити вже з молодих літ. Пе-редусім — це здоровий спосіб життя, вільний від залежностей, здорове харчування, не переобтяжене тваринними жирами та канцерогенами, постійний контроль артеріального тиску, ваги і регулярне відвідування сімейного лікаря, який за необхідності скерує пацієнта до про-фільного фахівця.

У харчуванні треба віддавати перевагу фруктам та овочам (вони багаті на калій і магній), нежирним молочним продуктам, рибі та м’ясу. Важливо обмежити вживання солі: до 5 грамів на добу здоровій людині, 2—2,5 грама — за наявності серцево-судинних захворювань. Кава буде корисною, якщо нею не зловживати: досить однієї чашки на день, зранку.

Роботи в профілактичному напрямку, зазначили кардіологи на брифінгу, ще предостатньо, адже, за статистикою, лише половина пацієнтів із серцево-судинними хворобами повноцінно лікується.

Якщо кардіолог чи лікар «швидкої», який прибув за викликом, каже, що потрібна термінова госпіталізація, — беззаперечно виконуйте його вимоги. Лікування передінфарктного стану, самі розумієте, як за тривалістю, так і за фінансовим затратами значно ощадливіше, ніж витягування пацієнта з інфаркту. Запущена хвороба часто стає причиною інвалідності, а то й непоправного.

Українські протоколи лікування серцево-судинних хвороб збігаються з європейськими, тож в обласних профільних закладах люди отримують повноцінну медичну допомогу. Необхідні препарати багатьом хворим на артеріальну гіпертензію надаються безоплатно чи зі значною знижкою завдяки програмі «Доступні ліки».

Цікаві факти про людське серце

 • Людське серце починає битися і виконувати свої функції вже на 21-й день після зачаття.
 • Прийнято вважати, що серце розташовується з лівого боку. Це помилка: серце знаходиться між легенями, посередині грудної клітини. А удари чути з лівого боку тому, що аорта схилена трохи вліво.
 • Повний обіг крові серцем дорослої людини відбувається за 20—28 секунд, дитини — за 15, підлітка — за 18 секунд. За добу кров обертається по тілу 1,5—2 тисячі разів.
 • У здорової людини частота серця — 72 удари на хвилину. За один день серце робить 100 тисяч ударів, а за рік — 3,6 мільйона.
 • Такий орган, як серце, має власний електричний імпульс. Це означає, що навіть якщо його вийняти з тіла людини, воно все одно буде битися, але тільки в тому випадку, якщо забезпечуватиметься киснем.
 • Жіноче серце б’ється швидше за чоловіче. Серце жінки в середньому робить 78 ударів на хвилину, тоді як середньостатистичне чоловіче — 70 ударів.
 • Звести ризик серцевого нападу в чоловіків на 50% допоможе активне статеве життя. А як саме впливає секс на жіноче серце — допоки не відомо. Може, це тому, що жінка любить серцем?
 • Серце виробляє щодня такий обсяг енергії, якого вистачило б для зрушення з місця кількох вантажівок.
 • Які ознаки серцевого нападу? Цікаво, що вони різні для чоловіків і для жінок. Якщо у жінки стався серцевий напад, вона відчуває нудоту, при цьому в неї порушується травлення. Все це супроводжується болем у плечі. Чоловіки ж найчастіше відчувають гострий біль у грудині.
 • Завдяки роботі серця кров надходить практично в усі клітини людського організму. Винятком є тільки рогівка ока.
 • До слова, сміх є не тільки хорошим засобом проти стресу, а й чудовими ліками від хвороб серця. Під час сміху об’єм крові, який перекачує серце, збільшується на 20%.

Підготувала Яна СТАСІНА.

Переглядів: 91
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

 • на 1 місяць — 21 грн.
 • на 3 місяці — 63 грн.
 • на 6 місяців — 126 грн.
 • на 12 місяців — 252 грн.
 • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

 • на 1 місяць — 15 грн.
 • на 3 місяці — 45 грн.
 • на 6 місяців — 90 грн.
 • на 12 місяців — 180 грн.
 • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua