РубрикиБез рубрики

Не правою — лівою!

Неправду кажуть, нібито все, що зроблене погано… зроблене лівою рукою. Правда те, що світ сьогодні належить праворуким, яких серед населення нашої планети — до 98%. Кілька відсотків, які залишилися, — це лівші (ті, хто лівою рукою володіє краще, ніж правою), або ще ліваки, шульги…

Ліворукість — це вроджена індивідуальна особливість людей, у яких права півкуля мозку домінує над лівою. Існують і такі, хто добре послуговується обома руками — амбідекстри.

У багатьох мовах світу слова «ліво», «лівий» мають негативно забарвлене значення. В українській, наприклад, закріпилися такі вирази, як «лівий товар», «ходити наліво».

Перша згадка про таке явище, як ліворукість, зустрічається в Біблії. Там згадується, що у племені Веніаміновому на війну з Ізраїлем було зібрано 26000 воїнів і крім них 700 чоловік лівшів і кожен з них «кидав каменем із пращі на волос, і не схибував».

13 серпня в усьому світі відзначається Міжнародний день лівші. Це свято родом із Великобританії. Першими на проблеми ліворуких звернули увагу члени Британського клубу лівшів, виступивши на захист їхніх прав. Цю ініціативу підхопили американці. Завдяки зусиллям британських й американських лівшів у суспільстві почали більше перейматися потребами ліворуких і враховувати їх особливості. З’явилися спеціальні товари для них. Учені взялися досліджувати феномен шульги.

Сучасний світ створений для людей, які все роблять правою рукою. Письмове і кухонне приладдя, двері й замки, комп’ютерні миші та багато чого іншого зроблено для праворуких. «Нетрадиційноруким» доводиться пристосовуватися.

На щастя, ліворуких школярів уже не змушують писати правою, як це було ще кілька десятиліть тому. Багатьох ці муки робили сильнішими, діти ставали такими, як інші, хоча ліва назавжди залишалася ведучою.

День шульги покликаний привернути увагу суспільства, дизайнерів, виробників і продавців до необхідності враховувати зручність таких людей при користуванні різними предметами, розвіяти забобони, які оточують ліваків упродовж бага-тьох століть, заохотити проведення наукових досліджень феномену ліворукості.

Одеса також приєдналася до свята шульги. У Центральному міському парку культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка пройшло родинне свято, приурочене до Міжнародного дня лівші. У програмі були флешмоби, творчі майстерні, спортивні ігри тощо. Гостям, а таких зібралося близько сотні, пропонували писати, малювати й виконувати інші операції лівою рукою.

А ще організатори свята обнадіяли, що скоро в нашому місті буде створений «Одеський клуб лівшів», членами якого зможуть стати люди різного віку.

Мета таких акцій — наголосити на тому, що кожна людина має право користуватися тією рукою, яка йому зручніша. І не все, що зроблене лівою, — зроблене погано.

Ніна ЗАЛЕВСЬКА,
лівша.

Переглядів: 205
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua