РубрикиРакурс

Стимули для мікрофермерства

Реалізація «сімейно-фермерських» новацій забезпечить представникам дрібного аграрного бізнесу розширення можливостей при формуванні напрямків свого розвитку, вважає завідувач відділу фінансово-кредитної та податкової політики Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», кандидат економічних наук Леонід Тулуш, оцінюючи перспективи прийнятого Верховною Радою 10 липня закону про внесення змін до Податкового кодексу та деяких законодавчих актів щодо стимулювання створення та діяльності сімейних фермерських господарств.

За його словами, йдеться, насамперед, про можливість переведення своєї напівлегальної діяльності, позбавленої належної підтримки з боку держави, на цивілізовані рейки і залучення до бюджетних програм, спрямованих на стимулювання розвитку аграрного сектора та підвищення рівня соціальної захищеності осіб, які працюють у галузі.

Незважаючи на те, що податкове навантаження на новостворені сімейні фермерські господарства СФГ із числа високотоварних господарств населення зросте, порівняно з їх теперішньою практикою існування без відповідної підприємницької реєстрації, законодавча новація відкриває нові перспективи для суб’єктів аграрного мікробізнесу, переконаний експерт.

На його думку, нинішні лояльні податкові умови функціонування так званих особистих господарств населення, визначені підпунктом 165.1.24 пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України, що передбачають звільнення від оподаткування доходів від реалізації сільгосп-продукції, вирощеної на власних «товарних» землях площею до 2 гектарів, насправді лише стримують їх розвиток, ускладнюють податкове адміністрування в секторі аграрного мікробізнесу та суттєво знижують фіскальний потенціал сільських громад.

Положення нового закону передбачають, що підприємницька трансформація стосуватиметься лише тих господарств населення, які обробляють понад 2 гектари «товарних» сільгоспугідь, пояснив він. Для господарств, що використовують земельні ділянки меншої площі, наявні преференції зберігаються. Відповідні норми застосовуватимуться паралельно і визначатимуть податкові умови залежно від масштабів сільськогосподарської діяльності су-б’єкта аграрного мікробізнесу.

За розрахунками науковців Інституту аграрної економіки, доцільність підприємницької трансформації відповідно до положень закону з’являється, передусім, у СФГ плодово-ягідного та овочевого напрямів, а також молочного. Для решти тваринницьких секторів — з огляду на наявний нині неоподатковуваний мінімум тваринницьких доходів у 50 МЗП (186 тисяч гривень) — така трансформація є економічно недоцільною. Недоречна вона й для господарств суто зернового напрямку, адже наявне податкове навантаження для них буде обтяжливим.

Серед позитивних моментів прийнятої Верховною Радою законодавчої новації окремо слід виділити встановлення пільгового порядку сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ), зобов’язання за яким — за стандартного механізму справляння — були б надто обтяжливими для новостворених СФГ. Положеннями «сімейно-фермерського» закону, зокрема, передбачений стимул у вигляді можливості набуття пенсійного стажу учасниками СФГ за «пільговою ціною» — з огляду на пільговий порядок сплати ЄСВ у перший рік функціонування, що складатиме лише 10% від стандартного розміру внеску, тобто 82 гривні на місяць. Це може стати суттєвим спонукальним мотивом для підприємницької трансформації частини високотоварних ОСГ, особливо тих, вік членів яких — передпенсійний, а наявного стажу бракує для призначення пенсії за віком у встановлені строки, підкреслив експерт.

Важливими аспектами стимулювання підприємницької трансформації високотоварних господарств населення є розширення їх доступу до ресурсів державної фінансової підтримки, особливо в період вкладання інвестицій у розширення виробництва, забезпечення їм пріоритетного доступу до ринків збуту продукції, насамперед локальних, а також державне сприяння дотриманню ними вимог щодо безпечності сільгосппродукції.

Виробництво сільгосппродукції в Україні має стати бізнесом, який, по-перше, забезпечує достатні та стабільні обсяги доходів сільським жителям, що обрали цей вид діяльності як основний, а по-друге формує достатні обсяги податкових надходжень до бюджетів місцевого самоврядування за місцем такої діяльності для забезпечення належної якості умов проживання на них, резюмував Леонід Тулуш.

Лариса БАСАНСЬКА.

Відділ організації наукових досліджень та інноваційного розвитку ННЦ «Інститут аграрної економіки».

Переглядів: 1787
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua