РубрикиДуховність

Єпископ Одеський і Балтський ПАВЛО: «На користь народу Божого і всеправославної єдності»

Сьогодні ми є свідками процесу великої історичної справедливості — відновлення в Україні Помісної православної церкви, яка може звільнитися залежності від Москви. Нагадаємо, нині у нас існують три гілки православ’я: Україн-ська православна церква Київського патріархату (УПЦ КП), Українська автокефальна церква (УАПЦ) та Українська православна церква Московського патріархату (УПЦ МП). Як відомо, центр останньої перебуває в країні, яка здійснює агресію проти нашої держави. Цілком логічно, що незалежна Україна має прагнення і право на свою незалежну церкву.

Наш кореспондент зустрівся з єпископом Одеським і Балтським ПАВЛОМ (на світлині) і попросив розповісти, які думки та сподівання викликає в нього наближення отримання помісного статусу церкви.

— Потреба створення єдиної Помісної православної церкви обумовлена всім ходом історії, — зазначив владика. — Якщо поглянути углиб віків, то вся культура, писемність, традиції у нашій державі тісно пов’язані з православ’ям. І сьогодні православ’я є великою силою. Це ще раз продемонструвала недавня хресна хода з нагоди 1030-річчя хрещення Руси-України. Мені випала честь теж бути її учасником, і я можу засвідчити непохитне прагнення мирян до миру і злагоди, єднання і порозуміння.

Згадуючи вікопомний 988 рік, коли київський князь Володимир Великий хрестив Русь, маємо констатувати: служба Божа та святі таїнства для спасіння душ християн нам були передані Константинопольською церквою. Саме Константинополь виступив як церква-матір, взявши Київську митрополію під свою юрисдикцію. І в цьому статусі українська церква перебувала майже 700 років. Але в 1686-у в неканонічний, тобто незаконний, спосіб було оформлено її перехід з-під омофора Константинопольського патріархату під контроль Москви. Тому надання помісного статусу для української церкви слід розглядати, насамперед, як відновлення справедливості.

Повернення в лоно Константинопольського, Вселенського патріархату є й необхідністю. Це питання нашої національної безпеки і нашої оборони у гібридній війні. Адже Російська православна церква лише на папері відокремлена від держави, а насправді вона, як сама визнає, — «скріпа режиму», цілковито і беззастережно підтримує реваншистську імперську політику Кремля. Натомість своя, самостійна церква зможе найбільше прислужитися справі виховання громадян, як у релігійному, так і в патріотичному дусі, справі прищеплення істинної любові до землі, на якій ми народилися.

Ми живемо на Одещині, яку на-селяють люди багатьох національ-ностей. Їм притаманні різні погляди, вподобання, судження. Водночас всі ми — жителі однієї землі, одного краю і маємо вболівати за цю територію, яка називається Україною. Нам треба молитися за її збереження. А запорука незалежності держави залежить і від незалежності церкви.

Я глибоко переконаний, що Вселенський патріарх Варфоломій надасть автокефалію українській церкві вже найближчим часом. Це чітко задеклароване у посланні, яке патріарх передав напередодні хресної ходи у Києві. І ми радіємо з того.

— Ваше преосвященство, чому питання про томос щодо автокефалії назріло саме сьогодні?

— Питання про незалежність церкви не є чимось новим. Зокрема, ще у 1919 році Директорія проголосила автокефалію Української православної церкви, однак цьому перешкодила війна. У 1921-у в Києві відбувся Всеукраїн-ський православний собор, який ще раз затвердив автокефалію. Але колишній патріарх Московський і всія Русі Тихон оголосив її незаконною. Вона зазнала гонінь і переслідувань радянської влади, що й вирішило її долю.

Нового імпульсу боротьбі за помісний статус надало Церкві здобуття Україною незалежності. Але майже чверть століття всі спроби відновити справедливість блокувалися Москвою. Звільнення українського православ’я з-під церковного диктату Москви пришвидшили анексія Криму та війна Росії проти України на Донбасі. Звернення до Вселенського патріарха, як і вимагає процедура, подали ієрархи українських церков. Підтримали прохання і Президент України Петро Порошенко і Верховна Рада. Все було зроблено відповідно до встановленого Вселенським собором правила, згідно з яким церковно-адміністративний поділ має збігатися з державними кордонами. Так як це є, скажімо, в Албанії, Болгарії, Грузії, Польщі, Румунії, Сербії…

Константинопольська церква завжди дбала і вирішувала багато складних питань на користь народу Божого, на збереження всеправославної єдності, й сьогодні бореться за остаточне врегулювання церковних справ в Україні.

— Опоненти стверджують, що отримання Українською церквою самостійності внесе розкол у єдність православ’я. А ви як вважаєте?

— Це питання сьогодні звучить частенько, а все тому, що багато хто не знає значення слова «розкол» або зумисне перекручує його. Ось як в одному з інтерв’ю про це сказав патріарх Філарет: «Розкол — це коли вносяться якісь зміни у вчення, канони. А коли віра православна залишається єдиною, то це не розкол, а розділення. Тобто відокремлення від Москви».

Після томоса, коли його офі-ційно оголосять, попервах усі залишаться на своїх місцях разом зі своїми парафіями, але у складі єдиної Церкви. Далі — процес об’єднання. Експерти вважають, що насамперед з УПЦ КП зіллється УАПЦ. Таким же шляхом піде більшість парафій УПЦ МП. Серед її священиків є чимало патріотично налаштованих служителів, але не всі в сьогоднішніх умовах здатні відкрито заявити про свої наміри. За прикладом не треба далеко ходити: звернення до Вселенського патріарха Варфаломія з проханням надати Українській церкві томос підписали близько 10 ієрархів УПЦ МП, проте публічно про це заявили лише двоє, а інші бояться. Бо якщо не буде томоса, то Москва покарає всіх, хто звертався. А коли в Україні постане Єдина помісна православна церква, боятися вже не буде чого.

У будь-якому разі, церковні громади самі вирішать, де і як їм бути.

— А яка доля чекає тих, хто не об’єднається?

— Вони будуть користуватися такими ж правами, як і всі інші, — закон для всіх церков і релігій в Україні один. І він непорушний.

— Певно, не треба бути великим провидцем, щоб передбачити, що Москва і Російська православна церква спробують не допустити томоса...

— Так. Москва розіслала по всіх церквах своїх представників, які агітують не підтримувати Вселенського патріарха в його намірі надати Українській церкві самостійність. Сили спротиву там задіяні не лише по церковній лінії, а й по державній. Ідеологи «русского мира» усвідомлюють, що з відходом України від російської церкви вони втратять один із засобів підживлення гібридної агресії проти України.

Нинішнє протистояння нагадує ситуацію, коли Росія всіляко опиралася Угоді про асоціацію України та ЄС. Так само зараз вона вставляє палиці в колеса нашого зближення з Константинопольським патріархатом. Та нам додають певності слова Президента України Петра Порошенка, мовлені ним на урочистостях з нагоди 1030-ліття хрещення Руси-України: «Влада не втручатиметься у суто внутрішні церковні справи. Але наголошує про те й іншим державам: українська влада не дозволить цього робити. Для того і вважаю конче необхідним обрубати всі щупальця, якими всередині нашого державного організму орудує країна-агресор… Армія боронить нашу землю. Мова боронить наше серце. Віра боронить нашу душу».

— Дякую, ваше преосвященство, за розмову.

— Дякую вашій газеті за увагу до такої значущої нині теми!

Валентин ЩЕГЛЕНКО.

Переглядів: 1301
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua