РубрикиБез рубрики

Андрій ЮСОВ: Менше довіряти — більше контролювати

В Одесі презентували блокчейн-платформу для захисту демократії в Україні. У рамках національного телепроекту «Нові лідери» відбулася зустріч розробників IT-проекту «Відкриті партії» з політичними та громадськими активістами нашого міста.

Про цей проект нам розповідає його ініціатор, відомий по-літик і громадський діяч Андрій ЮСОВ.

— «Відкриті партії» — це платформа на базі технології блокчейн, яка має за мету сприяти захистові та відродженню в українських реалі-ях внутрішньопар-тійної демократії. Тобто це інструмент для рядових членів будь-якої партії, гро-мадської організації, профспілки чи на-віть акціонерного то-вариства, який дає змогу контролювати діяльність керівництва і будь-чого, що відбувається в цій інституції за допомогою сучасних технологій. Наприклад, дозволяє створити реєстр членів партійної організації. Здавалося б, проста річ, але сьогодні реєстрів членів партій в Україні не існує. Не існує ні для широкого загалу, ні навіть для самих членів партій, які беруть участь у діяльності політичних структур.

— З власного досвіду знаю, що таке справді є…

— Нині люди не мають інформації, скільки членів у їхній обласній організації чи на всеукраїнському рівні, хто коли прийнятий чи виключений, хто ця особа. Це прямий шлях до маніпуляцій під час висування кандидатів у депутати різних рівнів, під час обрання керівних органів організації, прийняття важливих політичних заяв, проведення з’їздів та багато чого іншого.

— Скільки сьогодні партій в Україні?

— Зараз на сайті Міністерства юстиції — 354 партії.

— Але ж навіть неозброєним оком видно, що більшість із цих партій такі собі офіційно зареєстровані мертві душі…

— З них близько 150 — це партії, про які ви не знайдете контактів у відкритих джерелах, тобто це партійні осередки без власних партійних сайтів, активних телефонів, активних адрес, сторінок у Фейсбуці. Фактично, це просто набір документів для перепродажу чи інших маніпуляцій. Продаж партій в Україні йде активно, це ні для кого не є таємницею. У передвиборний період — дорожче, в довиборний — дешевше, приблизно це вартість однокімнатної квартири в Одесі. Можна купити повний пакет документів політичної партії з обласними осередками.

— Якщо жартома, то партію краще купувати в період політичної тиші, а не перед виборами?

— Багато людей, які запускають так звані проекти, а не власне політичні партії, саме так і роблять, бо реєструвати партію — це досить довгий шлях та ще й потрібні живі люди. Тому партії часто купуються. Зокрема, саме проти такого продажу партій зорієнтована і наша платформа «Відкриті партії». Вона буде й у формі додатку, й у формі сайта. Я би навів аналогію з ProZorro.

— Власне, про це я й хотів якраз запитати. Нещодавно знайомився з роботою ProZorro в їхньому офісі. Це надзвичайно ефективна платформа не лише на українському рівні. Наші західні партнери визнають, що це чи не найкращий проект серед подібних і поза межами України…

— Саме так. Але чому ProZorro виникло саме в Україні, а не десь у Європі? Ну, можливо, тому, що в країнах-членах ЄС нагальної необхідності в такій платформі не було і настільки грубих зловживань у сфері державних закупівель також не було. Тобто те, що зробило ProZorro в економіці й у сфері державних закупівель, ми хочемо спробувати повторити в суспільно-політичних відносинах в Україні, в суспільно-політичному житті.

Знаєте, чому таких платформ, як «Відкриті партії», нема в інших країнах, насамперед — у країнах ЄС? Бо там є традиції й політичні партії вже працюють по-іншому. Уявити собі, що в якійсь країні Євросоюзу є понад сто мертвих партій, які існують лише для того, щоб бути проданими, просто неможливо.

Попервах пропонуємо на суто добровільних засадах долучатися до проекту політсилам. Ми розіслали листи всім політичним партіям в Україні (за винятком відверто антиукраїнських і сепаратистських, з якими працювати нема жодного сенсу й бажання) з пропозицією, щоб вони долучалися до запуску проекту і разом з розробниками тестували, як працюватимуть «Відкриті партії». Сподіваюся, за кілька тижнів ми зможемо оприлюднити всі відповіді, всі результати. Вже є низка партій, які зголосилися і сказали, що їм це цікаво.

— А на якій стадії зараз розробка проекту?

— ІТ-спеціалісти працюють над розробкою інтерфейсу та іншими технічними завданнями. Ми беремо участь у національному експертному телепроекті «Нові лідери». Як відомо, там основний приз для проекту-переможця — мільйон гривень на реалізацію ідеї. Для розробки демоверсії подали заявку і на участь у «Спільнокошті», адже для запуску попередньої демоверсії потрібно близько 300 тисяч гривень.

— Розкажіть, будь ласка, детальніше про захід, який ви проводили в Одесі.

— Це була презентація проекту і мозковий штурм, спрямований на те, щоб набрати якомога більше ідей на формування технічного завдання, яким саме фунціоналом повинен володіти майбутній додаток і майбутня платформа. Перша презентація відбулася у Вінниці. Вона певною мірою була символічною — проходила біля першого в Україні пам’ятника головному отаманові військ УНР Симону Петлюрі. Це був достатньо очевидний посил, адже, як не дивно, ще сто років тому в нас були політичні партії. То були справжні політичні, ідеологічні дискусії, нікому й у голову не приходило фальсифікувати ті чи інші збори, протоколи чи фальсифікувати обрання керівництва Центральної Ради. Водночас, тоді демократія була незрілою, і ми втратили нашу державність. Так-от, важливо, з одного боку, продовжити традиції внутрішньопартійної демократії, які були, з іншого — не повторювати помилок минулого.

— А чи випадково, що в Одесі ваша презентація відбулася на Привозі?

— Так, в Одесі презентація була на ринку. «Фрешмаркет» — сучасний торговельний простір навпроти Привозу. Це справді символічно, бо українці, як й інші європейські народи, споконвіку важливі речі та новини обговорювали саме на базарах, ринках. Так було колись і зараз нерідко так є. На ринках торгують багато чим — м’ясом, рибою, городиною, бринзою, одягом, але там не торгують партіями. Так і повинно бути.

Ми обговорювали важливі речі, але партіями на базарі не торгували. Мені здається дуже правильним, що це обговорення відбулося саме в Одесі й саме на Привозі. В очах багатьох українців саме з цим ринком Одеса й асоціюється.

Була жвава дискусія, серед учасників якої — представники депутатського корпусу міської та обласної рад, Комітету виборців України. По-перше, ми говорили про цінності, про те, що відкриті партії потрібні і що існує величезна проблема, яка наразі не розв’язана. Попри те, що існує рух у напрямку фінансової прозорості, це, як не дивно, проблеми не вирішує. Є вже державне фінансування партій, є Національне агентство з питань запобігання корупції, яке займається перевірками. Це все добре, це збільшило паперову звітність, але від цього партії кращими не стали. Українці не захотіли туди більше йти, довіра не зросла і ми не стали учасниками процесу. Вождистські проекти як були, так і є, рядові члени партій у більшості випадків нічого не вирішують. Попри те, що є вже політичні сили, які намагаються діяти за іншими принципами, загалом ситуація не змінюється.

— Чи потребує Україна нових персоналій у політиці, нових лідерів?

— Безумовно. Думаю, що будь-яка країна завжди потребує нових облич і нових проектів. Але тут, на моє переконання, мова не про персоналії, а про мотивацію і правила гри. У нас досить часто з’являються нові обличчя, нові проекти. Ми часто почали називати політичні партії проектами, хоча, в принципі, це неправильно. У міжвиборний період вони мало що роблять, а потім, перед виборами, завалюють нас рекламою. Хтось є членом політичної партії, але навіть забув, коли сплачував членські внески, коли брав участь у зборах, обговорював якесь важливе питання. Я сам був членом кількох політичних партій, остання з них — «Удар». Ми, в нашій партії, про об’єднання з іншою політичною силою дізналися з телевізора.

— Пане Андрію, більшість передплатників «Чорноморських новин» вас дуже добре знає. Ви, з одного боку, зовсім молода людина, з іншого — дуже досвідчений громадський діяч і політик, як кажуть, «два в одному». Що б ви побажали нашим читачам — вашим друзям, добрим знайомим, старшим товаришам?

— Найперше — триматися разом і підтримувати єдину україномовну газету в Одесі й найбільшу в області. Це важливо, бо це і традиція, і майбутнє — друкований варіант й он-лайн варіант — тримаємо кулаки за «Чорноморку»!

А якщо говорити на тему нинішнього обговорення, то менше довіряйте будь-кому — лідерам, окремим політикам, співакам, зіркам, шоуменам — і більше контролюйте. Якщо ви — члени громадських організацій або партій — контролюйте, вимагайте, у вас є свої права. Займайтеся низовою ініціативою: будь-яка партія має бути, безперечно, дискусією, іноді навіть із суперечками, але в одному ідеологічному ключі. Якщо таких дискусій і таких суперечок нема, то ваші організації мертві і, відповідно, демократія відсутня. Представницька демократія без політичних партій неможлива. Ми всі зацікавлені, щоб вона в нас була і на національному рівні, і на рівні місцевому. Тож давайте менше довіряти — більше контролювати.

Розмовляв
Володимир ГЕНИК.

Переглядів: 213
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua