РубрикиПозиція

Не змінивши Конституцію, неможливо змінити країну

Уже п’ять років поспіль нова влада «реформує» країну. За цей час рівень життя українців знизився в кілька разів, ціни на продукти та житлово-комунальні послуги зросли у три-чотири, а якісь — і в десять разів. Девальвація знецінила заощадження. Великі, середні та малі міста залишилися без гарячого водопостачання і невдовзі така ж доля очікує й столицю — Київ. Звичайні дощі вже стають загрозою приватним будинкам та багатоповерхівкам в обласних центрах. І все це є наслідком того, що, проголосивши курс на побудову «нової європейської країни», можновладці продовжили старі ганебні традиції ігнорування волі народу. А зміна цих традицій має початися із зміни Основного Закону країни — Конституції.

Так історично склалося, що будь-яка держава постає із чітко визначених та загальноприйнятних правил, які регулюють права й обов’язки громадян і функції та повноваження влади. У більшості країн перелік базових прав, обов’язків, функцій та повноважень зібраний в Основний Закон країни — Конституцію. Саме Конституція визначає, якими повинні бути всі інші закони і від якого джерела влади вони походять. Зазвичай джерелом влади є народ країни, але в Україні це не зовсім так, а точніше — зовсім не так.

Сучасну Конституцію України 1996-го ухвалювали під тиском президента Кучми. За 22 роки вона вже була змінена кілька разів. І щоразу незмінним залишалося те, що громадяни не мали жодного стосунку як до її розробки, так і до внесення змін до неї. Верховна Рада привласнила собі право писати Конституції нібито від імені народу і водночас позбавила громадян України можливості впливати на визначення як власних прав і свобод, так і обов’язків влади.

Така позиція парламенту є продовженням традицій законотворчості Радянського Союзу, коли чиновники все вирішували за людей, хоча пропаганда стверджувала, що саме народ усе вирішує.

Щоб кардинально змінити подібну ситуацію, потрібно, насамперед, змінити структуру влади й надати громадянам можливість безпосередньо впливати на законотворчість. Такі зміни можливі лише за умов або зміни Конституції, або в революційний спосіб. Проте, дві спроби за останні 15 років змінити ситуацію завдяки революціям призвели до суто протилежних результатів і лише посилили владу. То, може, варто спробувати щось інше?

І це «щось інше» пропонує зараз лідерка партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко. Вперше в історії сучасної України Тимошенко, — найрейтинго-віший кандидат на посаду президента, виступає... за ліквідацію посади президента й ухвалення Конституції на всеукраїнському референдумі. Конституції, що стане новим суспільним договором усіх громадян України.

Серед основних положень нової Конституції Юлія Тимошенко бачить:

 1. необхідність закріплення парламентської форми державного управління. Нинішня ситуація, з великими повноваженнями президента та відсутністю його відповідальності, штовхає будь-якого переможця виборів до диктаторського шляху управління країною;
 2. встановлення процедури виборів до парламенту в два тури за пропорційною системою. У такий спосіб виборці обиратимуть правлячу партію, яка отримає просту більшість депутатських мандатів, а лідер цієї партії очолить виконавчу владу. Відповідно, виборці знатимуть імена претендентів на посаду голови уряду із самого початку виборчої кампанії;
 3. посилення прав і політичної відповідальності парламентської опозиції;
 4. зниження прохідного бар’єра до Верховної Ради з нинішніх 5% до 2%, що дасть змогу входити до парламенту молодим прогресивним політичним силам, які мають свіжий погляд на суспільні проблеми;
 5. надання права законодавчої ініціативи безпосередньо громадянам, що є логічним розвитком механізму петицій, який добре себе зарекомендував у багатьох країнах;
 6. надання можливості громадянам усувати владу на референдумі, щоб не робити цього шляхом революцій.

До розробки проекту нового сус-пільного договору — нової Конституції України — лідерка партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко залучила найкращих фахівців та експертів. А всі бажаючі зможуть незабаром долучитися до обговорення проекту нової Конституції завдяки сучасним технологіям інтернету.

Сама процедура ухвалення нової Конституції може бути двоступеневою. На першому етапі потрібно змінити чинну Конституцію так, щоб її норми дозволили ухвалення Основного Закону на референдумі. На другому етапі проект нової Конституції необхідно буде ухвалити на всеукраїнському референдумі. Нинішній склад Верховної Ради навряд чи спроможний на подібні змини. Тому варто дочекатися чергових виборів до парламенту.

Юрій ГАВРИЛЕЧКО,
експерт ГО
«Фонд суспільної безпеки».

Переглядів: 1739
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

 • на 1 місяць — 30 грн.
 • на 3 місяці — 90 грн.
 • на 6 місяців — 180 грн.
 • на 12 місяців — 360 грн.
 • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

 • на 1 місяць — 20 грн.
 • на 3 місяці — 60 грн.
 • на 6 місяців — 120 грн.
 • на 12 місяців — 240 грн.
 • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua