РубрикиБез рубрики

«Поки Росія не зверне з хибного шляху...»

Через два дні по закінченню військових навчань «Сі бриз-2018», до порту Одеси під прапорами Нідерландів, Туреччини, Румунії та Німеччини зайшли шість кораблів НАТО.

Це кораблі постійних (але окремих одна від одної) груп швидкого реагування Альянсу: Другої військово-морської (SNMG2) і Другої протимінної військово-морської (SNMCMG2).

Ракетний фрегат De Ruyter (F 804) Королівського флоту Нідерландів, який є флагманом Другої військово-морської групи НАТО, і фрегат Fatih (F 242) Військово-морських сил Туреччини пришвартувалися біля причалу Одеського морвокзалу вранці 23 липня. Згодом до них приєдналися фрегат Regele Ferdinand (F 221) ВМС Румунії, судно забезпечення Rhein (A 513) ВМС Німеччини (водночас воно є флагманом Другої протимінної військово-морської групи НАТО), турецький і румунський мінні тральщики — Аnamur та Lt. Lupu Dinescu.

Того ж дня на борту ракетного фрегата De Ruyter (F 804) Королівського флоту Нідерландів відбувся брифінг для українських журналістів. У ньому взяли участь комодор групи SNMG2 (командир походу), представник Королівського флоту Нідерландів Баудевін Бутс, комодор Другого постійного з’єднання протимінних кораблів сил НАТО, офіцер ВМС Німеччини Френк Магенскі, командири всіх шести кораблів-учасників візиту, а також голова Представництва НАТО в Україні Александер Вінніков.

Комодор Баудевін БУТС звернувся до присутніх:

— У моїй особі та особі пана Френка ви бачите двох командирів двох постійно діючих військово-морських тактичних груп НАТО, всього їх чотири. Метою цих груп є максимально швидке реагування на дуже великий спектр проблем — від проведення антимінних заходів до надання гуманітарної допомоги у будь-якому регіоні.

Сьогодні ви бачите шість кораблів з двох груп, які представляють чотири нації, чотири країни. Наше з’єднання сил НАТО проводить активні дії в Егейському морі, спрямовані на полегшення наслідків від кризи з нелегальними мігрантами. Ми тісно взаємодіємо із силами берегової охорони Греції, Албанії та Туреччини, а також з агенцією Європейського Союзу, яка допомагає біженцям. Через кілька тижнів очікуємо прибуття канадського фрегата Ville de Quebec, зараз він на переході в Атлантиці.

Хочу висловити задоволення з того, що ми зайшли в порт Одеси. Сьогодні ми відвідали українських військових та представників влади. Наш візит є дружнім візитом. Ми плануємо провести низку зустрічей з українськими партнерами, а також відкрити кораблі для відвідин мешканцями міста і туристами, які виявлять до них інтерес. Також плануємо провести деякі навчання з представниками ВМС України.

Що мають засвідчити ці навчання? Вони продемонструють нашу підтримку України, наше бажання до кооперації, до співпраці, а також нашу взаємосумісність. Наш візит до Одеси і наші навчання, одразу після виходу із порту, свідчать про пос-тійне бажання НАТО сприяти розв’язанню ситуації в Чорноморському регіоні й особливо — сприяти та допомагати Україні.

Після незаконної анексії Криму Російською Федерацією це вже третій візит цього з’єднання сил НАТО в Одесу. Ці візити показують, що НАТО високо оцінює роль України, особливо її роль як фундатора програми «Партнерство заради миру». Це партнерство — дуже важливе для членів Альянсу. У нас є чітке бачення цієї анексії, чітка відповідь щодо цієї анексії, і це заперечення анексії дуже твердо прозвучало на останньому саміті НАТО в Брюсселі. Ми продовжуватимемо наше співробітництво заради досягнення інтересів як членів Альянсу, так і наших партнерів. Це особливим чином стосується України, бо НАТО повністю підтримує територіальну цілісність і незалежність України. Також НАТО стоїть на боці України в її намаганнях реформувати суспільство.

Наша присутність тут має і регіональний вимір, бо засвідчує інтерес НАТО до Чорноморського регіону. Ми можемо показати, наскільки зросла увага Альянсу до цього регіону — із 80 днів минулого року до 120 днів цього року. Ми допомагаємо патрулювати цю зону, як ніяку іншу зону, де присутні кораблі НАТО. Ми не можемо пропустити жодної нагоди взяти участь у спільних навчаннях з членами Альянсу і нашими партнерами для того, щоб нарощувати наші військові можливості. Ми підвищуємо нашу взаємосумісність і нашу інтегрованість. Такі навчання чинять стримуючий ефект на будь-якого агресора, а також дають сигнал підтримки нашим союзникам і партнерам у тому, що НАТО завжди стоятиме на варті свободи мореплавання. Окрім того, зростання нашої присутності в повітрі і на морі в цьому регіоні покращує нашу поінформованість та обізнаність щодо нього. Наша ціль була, є і буде — захист наших союзників, попередження конфліктів і збереження миру.

Голова Представництва НАТО в Україні Александер ВІННІКОВ:

— Я радий привітати на українській землі представників двох військово-морських груп НАТО. Як голова Представництва НАТО в Україні вважаю, що це потужний і дуже яскравий сигнал на підтримку України. З початку російської агресії проти України підтримка НАТО досягла практично безпрецедентних висот. Як уже тут мовилося, на останньому саміті в Брюсселі дуже чітко було зазначено, що НАТО стоїть на боці України і підтримує її суверенітет та територіальну цілісність. Члени Альянсу підтвердили, що вони ніколи не визнають анексію Криму. Вкотре наголошувалося й на необхідності виконання Мінських домовленостей, на тому, що в дотриманні цих домовленостей має брати участь саме Російська Федерація.

Підтримка НАТО України є не лише на словах, в політичних заявах, але й у практичних діях. В останні два роки ми реалізуємо пакет всеохоплюючої допомоги, щоб Україна могла себе захистити. Цей пакет надається і для того, щоб допомогти Україні з реформами, зокрема з реформами оборонного сектора. Як вам відомо, нещодавно Верховна Рада схвалила Закон про національну безпеку, а президент підписав його. Вважаємо цей закон довгоочікуваним і бажаним кроком, який наблизить оборонний сектор України до стандартів і принципів НАТО.

Баудевін Бутс відповів на запитання журналістів.

— Пане комодоре, в чому полягатимуть навчання, що ще, крім відпрацювання протимінних заходів, планується?

— Завтра вранці ми проведемо комітет з планування і координації. Це буде не тільки пошук і знешкодження мін. Це будуть спільні маневри і відпрацювання деяких навичок мореплавства, судноводіння саме у військовому сенсі, адже в ситуації військового конфлікту нам потрібно навчитися маневрувати разом, передавати сигнали, розуміти одне одного. Для нас це не якісь завершені навчання, це один із кроків, які ми відпрацьовуємо постійно.

— Чи цей похід і ці маневри є своєрідним продовженням «Сі бризу-2018»?

— Ні, цього разу наші групи не є учасниками цих навчань. «Сі бриз-2018» уже закінчилися. Втім, наші операції будуть дещо подібними.

— Як ви оцінюєте агресивну поведінку Російської Федерації у Чорноморському регіоні? Чи це якось позначається на вашому перебуванні у Чорному морі?

— Ми обговорювали протизаконні дії Російської Федерації проти України. Я можу сказати про те, що відбувається саме з нами. Ми постійно перебуваємо під увагою з боку російських літаків і кораблів, вони показують свою присутність у морі і повітрі. Ми також її показуємо. Ми проводимо свої операції цілком прозоро, суворо дотримуючись правил міжнародного судноплавства. Ми виключаємо можливість так званих «помилок» чи «випадків». Наша поведінка є професійною.

— Чи можливе перебування ВМС країн НАТО на постійній основі у Чорному морі?

— Не знаю, до мене не дійшли плани про розгортання тут постійного Чорноморського угрупування НАТО. Але на періодичній основі справді є присутність сил Альянсу. Наприклад, наш візит і перебування тут постійної морської групи протимінних тральщиків та нашої групи. Наразі ми робимо третє патрулювання Чорного моря. Це патрулювання свідчить про значно підвищений інтерес Альянсу до цього регіону.

— Чи існує прямий зв’язок між візитом вашого тактичного з’єднання в Одесу і зростаючою напругою в Азовському і Чорному морях?

— Ми бачимо суттєве зростання зусиль Російської Федерації в регіоні, значне нарощування їхньої військової присутності після окупації Кримського півострова. Це, власне, і призвело до рішення НАТО збільшити нашу присутність у Чорноморському регіоні. Отже, відповідаючи на ваше запитання, скажу, що зв’язок справді є.

— Якщо раптом Росія перестане пропускати кораблі міжнародних компаній в Азовське море, чи допоможе НАТО Україні відновити законність міжнародного судноплавства?

— Дякую, я розумію ваше запитання, але ви запитуєте не тих людей. Ми виконуємо військові операції: якщо надійде наказ, ми його виконаємо. Але для цього потрібне політичне рішення з боку Альянсу. Повторю, що ми тут представляємо оборонну організацію. Насильство з боку наших кораблів буде застосоване лише в тому випадку, коли вони будуть прямо атаковані, тільки самозахист.

Голова Представництва НАТО в Україні Александер Вінніков додав:

— Щодо Російської Федерації політика Альянсу залишається такою ж, якою вона була в останні роки, відколи триває агресія. Два тижні тому, на останньому саміті НАТО, на цьому наголошувалося. Існують два підходи. З одного боку, сильна оборона і стримування, наша присутність у Чорноморському регіоні — свідчення цього. З іншого боку — наша готовність підтримувати змістовний діалог з Росією. Бо коли зростає напруга, дуже важливо продовжувати говорити для того, щоб попередити, щоб передбачати. Дуже важливо зрозуміти, що НАТО не шукає конфліктів і не шукає нагоди, щоб розпочати другу холодну війну. НАТО все ще сподівається на поліпшення відносин з Росією. І все ж, ми не можемо повернутися до тих відносин, які були між НАТО і Росією до агресії. Так буде доти, поки Росія не зверне з хибного шляху, який вона обрала, доти, поки вона не почне поважати міжнародне право.

Візит кораблів НАТО триватиме до 26 липня.

Згідно з конвенцією Монтре, термін перебування кораблів нечорноморських держав у Чорному морі у мирний час не може перевищувати 21 добу.

Володимир ГЕНИК.

Переглядів: 214
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua