РубрикиБез рубрики

Найважливіше — бути прийнятими

За узагальненими даними досліджень, з аутизмом нині живе близько 1% всього населення планети, а це в рази більше жителів нашої країни. Втім, реальної статистики в Україні не існує, а відтак цій проблемі не приділяється достатньої уваги. Ми вирішили це бодай почасти виправити. Клінічний психолог, психотерапевт Олена ПАДАЛКА розповіла про особливості виникнення і проявів аутизму в ранньому віці, а також про те, як ми можемо допомогти таким людям соціалізуватися.

— Існує кілька версій виникнення аутизму. Що ж насправді призводить до його появи?

— Версій виникнення аутизму справді кілька. Останнім часом найпопулярнішою стає версія комплексного впливу. На прояв аутичних рис, як вважають учені, впливають і генетика, і середовище. До генетичних факторів відносять порушення на рівні генів, молекул, що зберігають у собі інформацію про те, як повинен формуватися й розвиватися людський організм. Деякі з генетичних факторів, що спричиняють аутизм, відомі й можуть бути виявлені за допомогою аналізів, передусім, це спонтанні зміни генетичного матеріалу, мутації. Ці зміни можуть бути достатніми для того, щоб викликати аутизм. З факторів середовища — екологія (аутизм порівняно молода нозоформа), стан організму матері під час підготовки до вагітності, перебіг вагітності та пологів, а також деякі інфекції та лікарські засоби, які жінка приймає під час вагітності. Поєднання генетичних факторів і факторів середовища впливає на формування головного мозку і змінює розвиток та поведінку дитини. Аутизм не виникає через недбале, грубе або відсторонене ставлення до дитини. Тут теорія «поганої» або «холодної» матері безнадійно застаріла.

— Наскільки складно визначити такий діагноз у дітей?

— Річ у тім, що встановлення діагнозу в нашій країні — це прерогатива лікаря-психіатра. Відповідно до прийнятої Міжнародної класифікації хвороб (МКБ-10), на яку спирається і психіатр, аутизм не є захворюванням. Розлади аутичного спектра відносять до порушення розвитку, стану, який можна коригувати за допомогою розвиваючої та навчальної програм.

Щоб говорити про аутизм у тому чи іншому конкретному випадку, звертають увагу на комплекс симптомів, відомий як «тріада аутизму». Головні поведінкові проблеми, які можуть бути у дитини і які безпосередньо пов’язані з аутизмом, — це порушення комунікації, соціальної взаємодії та обмежені, повторювані моделі поведінки, інтереси і заняття. Тобто у людей з аутизмом бувають проблеми із соціальними та емоційними навичками, часто вони не здатні вести діалог, іноді повторюють одну й ту ж послідовність дій, не люблять змін у розпорядку дня, не вміють фальшивити і вважають за краще гратися на самоті. На прояви цих симптомів звертають увагу педіатр, невропатолог, логопед і психолог. Розуміння стану дитини дозволяє будувати її корекційну й розвиваючу програми з урахуванням потреб.

Встановлення діагнозу дає можливість сім’ї отримати допомогу від держави.

— Як діти з аутизмом сприймають світ?

— Сприйняття навколишнього світу передбачає цілісність сприйнятого, злагоджену роботу як системи аналізаторів, так і пізнавальних психічних процесів. У діток з розладами аутичного спектра злагоджена робота систем аналізаторів і пізнавальних психічних процесів працює нерівномірно. Хтось чутливий до запахів, хтось — до дотиків, комусь складно дається переробка пропріоцептивної інформації (відчуття, що отримуються від системи внутрішніх органів). Дитина може погано відчувати вагу свого тіла. Причому в рамках одного аналізатора інтенсивність інформації може збільшуватися або зменшуватися. Наприклад, якщо у дитини зоровий канал сприйняття працює нерівномірно, можливі два види проблем. Перша — раптове зниження чіткості картинки, тьмяність навколишнього світу. Це настає миттєво, й людина перестає нормально орієнтуватися в просторі. Друга проблема — раптове посилення яскравості, чіткості, барвистості світу навколо, що супроводжується фізичним болем. Яскраві фарби, блискучі поверхні, екран включеного телевізора, флуоресцентне світло — все це може викликати біль. Варто зазначити, що в різних людей ці порушення проявляються з різною частотою і з різною силою. Крім того, деякі люди з аутизмом розвивають певну здатність — раптово відключати здатність бачити, коли біль і мука від візуального перевантаження стають нестерпними. Тому не дивуйтеся, коли аутична дитина не помічатиме ваших спроб привернути до себе увагу. Вона може просто вас не бачити.

Нерівномірність функціонування може позначатися на одному аналізаторі чи на кількох одночасно, бути постійною або ж тимчасовою.

Ще одна особливість — складність з визначенням емоцій інших людей і звичайних правил. У зв’язку з цим навіть черга в магазині біля каси здатна стати для такої дитини великою проблемою. Вона може не зрозуміти соціальної підказки у вигляді людей, які спокійно і в певному порядку рухаються до каси. Іноді діти можуть зчитувати гучні ридання іншої людини як сміх. Таке теж буває.

— Чи можуть такі діти навчатися у звичайних школах? Як проходить навчання?

— У рамках будь-якого захворювання, розладу розвитку чи звичайної «нормотипової» групи людей нема двох однакових індивідів. Нема їх і серед дітей з аутичними розладами. У багатьох з них збережені інтелект, здатність до навчання, є добре розвинені здібності в певних заняттях (рахунку, математиці, алгоритмах програмування, увазі до деталей). Діти з розладами аутичного спектра можуть навчатися у звичайній школі зі сформованою інклюзивною програмою. Кількість дітей в таких класах невелика, кількість дітей з особливими потребами в освіті — ще менша.

— Які труднощі можуть виникнути під час спілкування людей з аутизмом з іншими?

— Найрізноманітніші. Основні — проблеми нерозуміння одне одного. Це як спілкування з інопланетянином.

— Як суспільство може допомогти у соціалізації людей з аутизмом?

— Інформування населення, інклюзивна освіта, можливості працевлаштування для людей з розладом аутичного спектра, розширення системи підтримки сімей з особливими потребами, якісна підготовка кадрів… Біля витоків усіх цих програм стоять батьки дітей з особливими потребами. Єдине, що може зробити суспільство, — підтримати таких батьків.

— Через що проходять батьки аутистів на різних етапах життя дитини: з моменту встановлення діагнозу і в процесі її соціалізації?

— Через крах своїх очікувань і надій. Примирення з реальністю й необхідність далі жити заради себе і своєї дитини може затягнутися на невизначений термін. Погіршення стану дитини, будь-які несприятливі прогнози фахівців, неетичні висловлювання на адресу батьків можуть стати спусковим механізмом повторної ретравматизації. Розу-міння того, що ти привів у цей світ незвичайну дитину, дуже підвищує рівень особистої відповідальності та обов’язків, а це важко. Межа можливостей нести на собі такі складні і сильні переживання — у кожного різна. Такі навантаження здатні псувати взаємини між батьками і навіть руйнувати сім’ї.

— Які консультації потрібні батькам таких дітей?

— Такі батьки часто стикаються з дефіцитом інформації про цей розлад розвитку, способи його корекції, особливості виховання. І питання навчання дитини (вибір дитячого садка, школи, залучення додаткових фахівців), і зміни звичного розкладу життя, і раціону харчування — це далеко не всі проблеми, які постають перед ними. Погодьтеся, на такі виклики потрібно знати, як реагувати. І тут потрібні фахівці.

Психологічний стан, взаємини подружжя, перед яким постав такий або схожий виклик, також предмет консультації або психотерапії.

— Наскільки часто людям з аутизмом вдається успішно адаптуватися в суспільстві? Можете навести приклади?

— Усі мами особливих діток мріють, щоб вони реалізувалися в житті, і це можливо. Багатьом вдалося побудувати успішну кар’єру. Так, Microsoft наймає на роботу аутистів. Алексіс Вайнман стала «Міс Монтана-2012», Темпл Грандін — професором тваринництва в Університеті штату Колорадо, Ірис Юханссон — відома шведська письменниця, психолог і дослідник проблем аутизму. Таких прикладів дуже багато. Головне — щоб ці люди бути прийняті суспільством.

Розпитувала
Аліса КУЛАКОВА.

Переглядів: 129
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua