РубрикиБез рубрики

Чорноморська музична хвиля

Закриття V міжнародного музичного фестивалю Black sea music fest, який тради-ційно проводиться в Одесі у ці літні дні, відбулося 28 червня, у День Конституції України, у форматі open air (під відкритим небом) на Думській площі.

Ініціатор і художній керівник фестивалю, народний артист України Хобарт Ерл привітав присутніх з державним святом. Свою промову головний диригент Національного одеського філармонійного оркестру виголосив українською мовою (слід відзначити, що з кожним роком у маестро вона стає дедалі досконалішою).

Інтернаціональний музичний букет і бажання створити у слухачів піднесений, святковий настрій визначили особливості заключної програми фестивалю, яка складалася з популярних творів композиторів різних континентів і різних епох — австрійських, американських, аргентинських, венесуельських, вірменських, грецьких, іспанських, німецьких, норвезьких, російських і французьких: Бернстайна (чиє століття від дня народження відзначається цьогоріч), Бізе, Гріга, Штрауса, Хачатуряна, Чайковського та інших. Твори україн-ських композиторів цього разу не увійшли в програму, і цю прикрість певною мірою компенсував знаменитий «Гопак» Арама Хачатуряна. Значну частину концерту склали запальна грузинська («Лезгинка»), темпераментна латиноамериканська (бразильська самба «Тіко-тіко»), граційна грецька («Щоб ви були здорові») мелодії… Збагатили його «Неаполітанський танець» і «Мазурка» Петра Чайковського. Усього прозвучало чотирнадцять творів.

Цікаво було спостерігати за публікою, полоненою запальними ритмами: люди пускалися в танок, знімаючи все на відео. У цьому перевага виступів на відкритих майданчиках, які збирають тих, хто майже не буває в концертних залах. Можливо, когось подібна імпреза перетворить у завзятого меломана. Ще одна симпатична особливість — незмінний конферанс диригента, якому притаманне природне почуття гумору і дотепність.

Плануючи концерт у форматі open air, диригент, оркестр і навіть слухачі мають бути готовими до різних незручностей. Втім, деяких можна було уникнути. Звичайно, презентабельно виступати на фоні фасаду міської ради, але у цей літній час (18.00) сонце ще пече немилосердно, тож оркестр потерпав найбільше. До того ж над площею з’явився дистанційно керований літальний об’єкт, який своїм настирливим дзижчанням заважав, передусім, диригенту. Могло бути й більше стільців для слухачів з огляду на те, що значну їх частину складали літні люди.

Чим порадував одеситів і гостей міста цього-річний фестиваль Black sea music fest? Не претендуючи на повноту, зазначимо, що майже кожен виступ НОФО супроводжують прем’єри.

Серед таких — «Реквієм для Лариси» (2000) композитора-резидента 80-го концертного сезону НОФО Валентина Сильвестрова, присвячений свого часу його дружині, музикознавцеві Ларисі Бондаренко, якої не стало 1996-го. Твір уперше прозвучав в Одесі у перший же день фестивалю за участі славнозвісної національної заслуженої академічної капели України «Думка» (художній керівник — Євген Савчук). З ініціативи самого композитора це виконання було присвячене пам’яті знаменитого режисера Кіри Муратової, яка відійшла у вічність 6 червня. Як зазначив у передній статті до буклету фестивалю Хобарт Ерл, візит капели до Одеси відбувся після дев’ятирічної перерви.

Серед інших прем’єр — концерт для двох кларнетів «Образи душі» ізраїльського композитора Беньяміна Юсупова. Його виконали брати-близнюки Олександр і Даніель Гурфінкелі (Ізраїль), яким цей твір і присвячений. Їхній виступ був дебютним у нашому місті.

Ще одна родзинка фестивалю — відновлення фрагментів майже не відомої другої опери Чайковського «Ундіна», яка є етапною на шляху створення балетів «Лебедине озеро» та «Снігуронька». Це перше виконання в Україні й одне з перших у світі.

Втілення уже п’ять років поспіль подібного проекту дає у перспективі можливість певним чином визначити його меседж, задіяних у ньому ключових осіб. Ось деякі особливості Black sea music fest: поєднання інструментального виконання з вокальним, у тому числі незмінна участь хору Одеської національної музичної академії ім.

А.В. Нежданової, солістів Одеської опери; популяризація класики, насамперед російських романтиків (Чайковський, Рахманінов), західноєвропейської класики та сучасної музики, з-поміж інших й української (Данькевич, Скорик, Сильвестров, Станкович), а відтак інтеграція української культури у світовий простір. Це також популяризація музики різних народів (Росії, Італії, Франції, Литви, Греції, США). Правилом стало проведення виставкових акцій. Так, на цьогорічному фестивалі у фойє філармонії експонувалася фотовиставка, присвячена 125-річчю від дня народження видатного диригента, уродженця Одеси Олександра Гаука.

Як бачимо, програми фестивалів різноманітні й досить збалансовані. Основний наголос робиться на місцеві виконавські сили та залучення провідних артистів зі світовим ім’ям. Спонсорська підтримка — суто місцева. Так, нинішній фестиваль відбувся за благодійної підтримки БФ Бумбураса.

Володимир КУДЛАЧ.

Переглядів: 113
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua