РубрикиБез рубрики

Доленосні батькові слова

Простий хлопчина з Кропивницького колись і подумати не міг, що стане командиром військового корабля. Інколи виникали думки стати військовим, але щоб командиром...

Василь Швачич згадує, як у 9-у класі довго роздумував над майбутньою професією. Якось батько запитав: «Синку, хочеш, щоб у тебе були золоті погони, білий кітель, кортик і щоб усі дівчата були твоїми?».

— Щодо дівчат він, звісно, жартував. Але тоді його слова мене зачепили. І я задумався: а чому б не спробувати? Чому б не пов’язати життя з морем, до якого з дитинства так тягнуло? Влітку бабуся частенько відвозила мене у Коблеве на відпочинок. Пам’ятаю, я завжди чекав цього моменту.

Два останні роки у школі юнакові довелося посилено займатися математикою, фізикою та спортом. Але...

— Для вступу до Севастопольського військово-морського інституту за-бракло буквально двох балів. Втім, рейтинг був достатнім, щоб потрапити до Військово-морського коледжу старшинського складу, який входив до цього інституту. Так я став на першу сходинку до своєї мети. Отримавши перше військове звання мічман та прослуживши рік на посаді командира радіотехнічної станції, я, нарешті, потрапив до військово-морського вишу на третій курс. У підсумку знадобилося сім років замість п’яти, але, врешті-решт, отримав омріяний кортик та офіцерські погони, — розповідає Василь Швачич.

Служба лейтенанта розпочалася з посади командира гідроакустичної групи на бойовому кораблі — морському тральщику «Черкаси», який дислокувався у селищі Новоозерному. Далі був малий протичовневий корабель «Хмельницький», де обіймав посаду командира БЧ-4-7 (бойова частина зв’язку та управління). Згодом пішов на підвищення у Севастополь — помічником командира фрегата «Гетьман Сагайдачний». Саме у той час, коли корабель брав участь в антипіратських операціях НАТО «Океанський щит» та Європейського Союзу «Аталанта», і відбулася окупація Криму Росією.

— Тому після успішного виконання поставлених завдань у березні 2014 року поверталися ми вже не в Крим, а в Одесу. Ніхто не знав, що буде далі, з кожним днем ситуація на пів-острові загострювалася. Особовий склад перебував у повній бойовій готовності. Але найбільше бентежило екіпаж те, що сім’ї та рідні залишалися під контролем країни-агресора. А ми цілодобово знаходилися на кораблі і не могли їм допомогти. Навіть перевезти дружин, дітей та речі не було жодної можливості — згадує офіцер. — Тому деякі військовослужбовці не витримали напруги і самовільно повернулися до Криму. Ще 40% особового складу звільнилися в Одесі.

Сім’я Василя Швачича проживала тоді в Євпаторії. Покидати корабель він не збирався, проте добре розумів, що питання евакуації коханої та маленької доньки треба вирішувати. Тим паче, що дружина звільнилася з міліції, яка перейшла на бік окупанта, й залишилася без роботи.

— На жаль, ніхто із керівництва флоту не переймався нашими проблемами, болючими питаннями екіпажу, і це, певно, одна з причин, через яку кримчан на кораблі ставало дедалі менше. Однак я, все ж таки, знайшов волонтерів із Запоріжжя, які допомогли перевезти мою родину до Одеси, — пригадує Василь.

У 2017 році капітана 3-го рангу Швачича призначили командиром пошуково-рятувального судна «Донбас». Цей корабель був четвертим після ракетного катера «Прилуки», танкера «Фастів» та судна розмагнічування «Балта», які окупанти передали Військово-Морським силам ЗС України у березні 2014-го.

За період перебування у блокаді «Донбас» отримав значні пошкодження матеріальної частини. Проблем додало і загоряння на одному із бойових постів у 2016 році. Як вважає командир, це загоряння також було наслідком поганого технічного стану корабля після його кримського полону. Особовий склад власноруч провів ремонтно-відновлювальні роботи.

Василь Швачич розповів, що судно має досить поважний вік, адже було спущене на воду ще у 1969-у, і це, звісно, не може не позначатися на його стані.

— Сьогодні виконувати завдання пошуково-рятувального характеру корабель спроможний, але без переобладнання та модернізації це досить складно. Тобто якісь окремі елементи нам посильні, але операція в цілому — ні, — пояснює командир.

Крайній вихід у море «Донбас» здійснив у жовтні 2016 року після пожежі, аби перевірити роботу суднових пристроїв, зокрема рульового, навігаційної системи та корабельного зв’язку.

— Думаю, що мало виходів у море і є одна з головних причин, чому у нас багато вакантних посад, — зауважує офіцер. — Звісно, впливає і грошове утримання, і те, що досить багато часу проводиш на борту, а не з сім’єю.

Як з’ясувалося під час розмови, ні Василь Швачич, ні його колеги-командири суден у зоні АТО не були. Чому? Бо для офіцерів корабельного складу там просто… не передбачені посади.

— Мені боляче спостерігати за тим, що відбувається на сході України. Із 2014 року я писав рапорти вищому керівництву з проханням відправити мене до зони бойових дій, аби боронити свою землю, — каже командир пошуково-рятувального судна. — Крім того, я як командир мав би бути прикладом для своїх підлеглих. А вони майже всі брали участь в антитерористичній операції, оскільки старшин і матросів призначають на посади стрілків, зв’язківців, водіїв. З упевненістю скажу: у мене на кораблі кожен професіонал своєї справи. І саме завдяки їм «Донбас» сьогодні підтримується в задовільному тех-нічному стані.

Оксана КАРПЕНКО.

Переглядів: 116
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua