РубрикиБез рубрики

Українці в Одесі — не національна меншина

За переписом населення 2001 року, в тоді ще мільйонній Одесі проживали 622935 українців, принаймні стільки містян визначали свою приналежність до української національності. За цей час етнічний склад південного українського мегаполіса дещо мінявся. Визначальною тут була, так би мовити, полі-тична амплітуда в державі та довкола неї.

Як свідчать соціологічні опитування, домінуючою етнічною групою в Одесі є українці (нині так себе ідентифікує 66,8% містян, тоді як у 1989 році українцями назвалися 49% одеситів, у 2001 — 61,6%). Звісно, опитування — не перепис, але в будь-якому разі можна беззаперечно твердити: українці в Одесі — не національна меншина.

Та чи комфортно їм тут живеться? Чи не ущемлені вони в своїх конституційних правах, зокрема в праві послуговуватися рідною, яка до того ж є державною, мовою?

Правління усіх чотирьох районних організацій — Малиновської, Приморської, Суворовської та Київської — Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т.Г. Шевченка в м. Одесі на спільному засіданні схвалили звернення до міського голови Геннадія Труханова, директора комунального підприємства «Одесміськ-електротранс» Дмитра Жемана і директора департаменту транспорту, зв’язку та організації дорожнього руху міськради Олександра Ілька, в якому констатувало, що стан впровадження державної (української) мови в Одесі не відповідає ст. 10 Конституції України і є незадовільним, а саме: не виконується рішення Конституційного Суду України №10-рп/99 від 14 грудня 1999 року, яке є обов’язковим до виконання, остаточним і не може бути оскарженим. А Конституційний Суд України, зокрема, установив:

«Шляхом конституційного та законодавчого закріплення унормовується застосування української мови як державної.

Таким чином, положення Конституції України зобов’язують застосовувати державну — українську мову як мову офіційного спілкування посадових і службових осіб при виконанні ними службових обов’язків, в роботі і в діловодстві тощо органів державної влади, представницького та інших органів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, а також у навчальному процесі в державних і комунальних навчальних закладах України...

…Українська мова як державна є обов’язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування (мова актів, роботи, діловодства, документації тощо), а також в інших публічних сферах суспільного життя…».

Що ж маємо нині в «публічних сферах суспільного життя» в Одесі? І городяни, і гості міста щодень користуються громадським транспортом. А чи звучить у громадському транспорті Одеси державна мова? Якою мовою написані маршрути та оголошення на зупинках? Якою мовою водії оголошують зупинки? Всупереч законам України, російською — державною мовою іншої держави.

«На якій підставі?! — обурюються просвітянські лідери Одеси і наголошують: відбувається це внаслідок того, що керівництво КП «Одесміськ-електротранс» і департаменту транспорту, зв’язку та організації дорожнього руху Одеської міської ради зневажливо ставляться до виконання законодавчих актів щодо впровадження державної (української) мови, іншими словами — проводять примусову деукраїнізацію… Спільне засідання районних організацій товариства «Просвіта», готуючись до загальних міських зборів товариства, на які будуть запрошені представники міськради, наполягає:

 • негайно запровадити на електротранспорті оголошення винятково державною мовою України. Для цього провести з водіями семінари з оволодіння ними українською мовою у межах потреби для їх посад, а також продумати систему заохочення;
 • планування, директиви, розпорядження, доповіді, повідомлення, графіки, інструкції, рішення і всі інші документи, тобто все транспортне діловодство, провадити державною мовою, як і написи на транспортних засобах (ззовні і всередині);
 • всі наради, засідання, оголошення диспетчерів з транспортних питань проводити державною мовою;
 • аналогічно впроваджувати державну мову на автобусному транспорті міста».

Просвітяни окремо звертаються до міського голови Геннадія Труханова, радячи йому: «брати приклад з Президента України Петра Порошенка, який народився на Одещині і, підписуючи указ «Про невідкладні заходи щодо зміцнення державного статусу української мови», наголосив: «Головне, що тримає націю, що забезпечує її розвиток, — це україн-ська мова!»… Врешті, час уже міському голові оволодіти державною мовою своєї держави. Це — парадокс для цивілізованої Одеси, морської столиці України, коли її мер недостатньо володіє державною мовою».

У зверненні також зазначається: «В інших департаментах міськради наявні аналогічні порушення виконання вимог Конституційного Суду України; в кіосках Одеси зникла ук-раїномовна преса; у школах з україн-ською мовою навчання існують класи з російською мовою навчання, але в школах з російською мовою навчання класів з українською мовою нема (дискримінація);

у багатьох бібліотеках міста за внутрішнім оформленням й особливо за комплектуванням україномовною літературою важко здогадатися, що ці бібліотеки розташовані в Україні».

Лідери районних організацій «Просвіти» вимагають: «на прикладі пленарних засідань Верховної Ради домогтися виступів депутатів міськради на засіданнях винятково державною мовою України; відновити продаж україномовних газет і журналів у міських кіосках; змінити назви парку ім. Горького на парк ім. Лесі Українки (видатна українська поетеса і громадська діячка багато разів бувала в Одесі); привести у відповідність до згаданого рішення КС України діяльність медичних установ, підприємств, закладів торгівлі, бібліотек, зовнішньої реклами тощо».

Це звернення підписали голови районних організацій ВУТ «Просвіта» ім. Т.Г. Шевченка в м. Одесі: Малиновської — Павло Агромаков, Приморської — Максим Демидів, Суворов-ської — Олекса Різників та Київської — Володимир Кудря.

Переглядів: 92
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

 • на 1 місяць — 21 грн.
 • на 3 місяці — 63 грн.
 • на 6 місяців — 126 грн.
 • на 12 місяців — 252 грн.
 • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

 • на 1 місяць — 15 грн.
 • на 3 місяці — 45 грн.
 • на 6 місяців — 90 грн.
 • на 12 місяців — 180 грн.
 • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua