РубрикиБез рубрики

Заокруглена готівка

Із 1 липня підприємства торгівлі та сфери послуг у випадку відсутності монет дрібних номіналів проводять заокруглення загальних у чеку сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги).

«Національний банк України упевнений, що правила заокруглення застосовуватимуться справедливо і прозоро для обох сторін розрахунків, — наголосив під час прес-брифінгу директор департаменту грошового обігу НБУ Віктор Зайвенко.

Заокруглення загальних сум спростить щоденні розрахунки громадян і дасть можливість скоротити витрати держави на карбування й забезпечення грошового обігу на понад 90 мільйонів гривень на рік.

Такого ефекту вдасться досягти завдяки припиненню з 1 липня 2018 року карбування і випуску у готівковий обіг монет номіналами 1, 2, 5 та 25 копійок і продовження карбування й випуску лише монет номіналами 10 та 50 копійок».

Монети номіналами 1, 2, 5 і 25 копійок, уведені в обіг раніше, й надалі використовуватимуться як засіб платежу (грошова одиниця України — гривня й надалі дорівнюватиме 100 копійкам). Наці-ональний банк спеціально не вилучатиме з обігу ці монети, і вони перебуватимуть в обігу необмежений період часу до окремого рішення правління НБУ, повідомив Віктор Зайвенко.

Заокруглення застосовуватиметься лише у випадку відсутності монет дрібних номіналів при розрахунках готівкою. У разі наявності в покупця монет дрібних номіналів, він і надалі може ними розраховуватися, а в разі наявності таких монет у продавця він може видати покупцеві решту цими номіналами. Лише у разі відсутності монет за-значених номіналів і в покупця, і в продавця за-стосовуватиметься правило заокруглення загальної суми покупки в чеку.

«Банки повинні приймати у громадян монети дрібних номіналів без будь-яких обмежень, обмінювати на монети та банкноти інших номіналів, а також видавати клієнтам монети дрібних номіналів за наявності їх у залишку операційної каси», — додав Віктор Зайвенко.

При цьому заокруглення не здійснюватиметься під час безготівкових розрахунків.

Заокруглення стосується тільки загальних сум розрахунків готівкою у чеку та розрахунків в акті про видачу коштів чи іншому документі, що оформляється під час повернення коштів у разі повернення товару.

У свою чергу підприємства торгівлі та сфери послуг, що застосовують реєстратори розрахункових операцій, під час проведення готівкових розрахунків мають зазначати в чеках загальні суми до заокруглення та після заокруглення. Заокруглення не є знижкою або надбавкою, рекламою або стимулюванням продажу товарів (робіт, послуг) у значенні цих термінів, визначених законодавством України.

Розуміючи, що попервах у суб’єктів господарювання можуть виникнути побоювання стосовно правильності застосування правил заокруглення, Національний банк України звернувся до Міністерства фінансів та Державної фіскальної служби з проханням надати детальні роз’яснення щодо питань, які можуть виникнути під час впровадження механізму заокруглення та не застосувати до бізнесу штрафних санкцій за проведення касових операцій, пов’язаних із заокругленням.

Відповіді на актуальні запитання щодо правил заокруглення

З якої дати діють правила заокруглення?

Правила заокруглення вступили в дію з 1 липня 2018 року.

Як саме заокруглюватиметься сума розрахунку до 0?

Заокруглення відбувається за математичним правилом. Якщо сума розрахунку закінчується на 1, 2, 3, 4 копійки, то вона заокруглюється до 0 у бік зменшення суми. Якщо сума розрахунку за-кінчується на 5, 6, 7, 8, 9 копійок — заокруглюється до 0 у бік збільшення суми.

Чи припинить НБУ карбувати дрібні розмінні монети?

Так. Національний банк припинить карбування монет номіналами 1, 2, 5 копійок через втрату ними купівельної спроможності та монет номіналом 25 копійок, оскільки у разі відсутності монет номіналами 1, 2 та 5 копійок 25 копійок не будуть розмінюватися 10 копійками.

Чи зможуть українці й надалі використовувати монети дрібних номіналів для купівлі товарів та послуг?

Так. Монети номіналом 1, 2, 5, 25 копійок залишаються в обігу необмежений період часу.

Як довго можна обмінювати чи здавати копійки?

Монети номіналами 1, 2, 5, 25 копійок залишаються в обігу необмежений період часу. Їх не потрібно спеціально обмінювати, ними можна продовжувати розраховуватися.

Де можна обміняти копійки на монети більших номіналів або на банкноти?

Усі накопичені монети можна обміняти на банкноти або на інші (більших номіналів) монети у відділеннях банків.

Чи заокруглюватиметься кожна ціна товару?

Правила заокруглення передбачають закруглення лише загальної суми розрахунків у чеку.

Чи заокруглюватимуть підприємства ціни, якщо у споживачів буде із собою точна сума?

У разі наявності монет відповідних номіналів у покупця чи в продавця споживачі зможуть використовувати їх у розрахунках.

Чи заокруглюватимуть підприємства ціни під час безготівкових розрахунків?

Ні. При безготівкових розрахунках заокруглення не здійснюється.

Чи зобов’язані фінансові установи приймати копійки?

Копійки залишаються дійсним платіжним засобом в Україні. Всі фінансові установи зобов’язані приймати їх до розрахунків або для зарахування на рахунки.

Чи можуть підприємства давати дрібні копійки на здачу?

Так. Підприємства, у разі наявності у них відповідних монет, видаватимуть ними решту.

Чи зобов’язані підприємства дотримуватися правил щодо заокруглення?

У разі відсутності монет відповідних номіналів у покупця та продавця підприємства мають заокруглювати остаточні суми (решту) за будь-якими готівковими платежами відповідно до правил заокруглення.

Чи потрібно заокруглювати суму, коли клієнт вимагає повернення платежу?

Якщо відшкодування виплачується готівкою, а монети не використовуються, підприємства заокруглюють остаточні суми відповідно до встановлених правил.

Чи зобов’язані підприємства відображати в чеках суми до заокруглення та після нього? Чи потрібно буде їм перепрограмовувати реєстратор розрахункових операцій?

Підприємства повинні зазначати в чеках загальні суми покупки до заокруглення та після нього, зокрема, використовуючи механізм надбавок/знижок. Переналаштування реєстраторів розрахункових операцій не потребуватиме значних додаткових витрат.

Джерело: https://bank.gov.ua.

Переглядів: 99
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua