РубрикиІмена

Джордж Орвелл: «Сталін дорівнює Гітлеру»

25 червня сповнилося 115 років від дня народження автора антиутопії «1984»

Ерік Артур Блер народився 1903 року в індійському селі Мотігарі на кордоні з Непалом. У той час Індія була частиною Британської імперії, і батько майбутнього письменника, Річард Блер, служив в одному з департаментів індійської адміністрації Великої Британії. Мати була дочкою французького торговця.

Коли Еріку сповнилося вісім років, його без проблем влаштували до приватної підготовчої школи в графстві Сассекс. Згодом, виявивши неабиякі здібності, хлопчик одержав стипендію для подальшого навчання в Ітоні, найпривілейованішій приватній школі Великої Британії. В есе «Чому я пишу» Орвелл згадував, що вже у 5-6 років він твердо знав, що буде письменником, а в Ітоні визначилося коло його літературних захоплень — Джонатан Свіфт, Ісаак Стерн, Джек Лондон.

Ерік жив в аристократичній, але бідній сім’ї, і після закінчення навчання виїхав з Англії до її східних колоній, як колись його батько й тисячі інших незаможних англійців. Опісля пішов на службу до імперської поліції: спочатку — в Індії, потім у Бірмі.

У 1927 році, розчарувавшись в ідеалах системи, якій служив, Блер подав у відставку й переселився на Портобелло Роуд, у квартал лондонської бідноти. Потім поїхав до Парижа — осередку європейської богеми. Однак вів там аж ніяк не богемний спосіб життя — оселився у робітничому кварталі, де заробляв миттям посуду й набирався досвіду та вражень, що пізніше наповнять його романи й численні есеї.

У 1933-у під псевдонімом Джордж Орвелл опублікував збірку нарисів «Фунти лиха в Парижі і Лондоні». Святий Джордж — патрон Англії, Орвелл — невеличка річечка на тихій англійській півночі. Так підписував він свої твори, що виходили після цього щороку.

1934-го побачила світ книжка «Бірманські будні», в якій автор розповів про роки, проведені на службі у колоніях Британської імперії. У 1935-у вийшли друком роман «Дочка священика» й низка робіт з найрізноманітніших питань — політики, мистецтва, літератури.

Наприкінці 1936 року, коли в Іспанії почалася громадянська війна, Орвелл як кореспондент «Бі-Бі-Сі» та лондонської газети «Обсервер» разом із дружиною Елін О’Шонесі вирушив до Іспанії, де боронили республіку від фашизму різні люди — від комуніста Мате Залки до Ернеста Гемінгвея й Андре Мальро.

Як прихильник британської соціалістичної Незалежної лейбористської партії Орвелл приєднався до невеликої антисталіністської лівої партії ПОУМ і в складі її ополчення кілька місяців воював на фронті проти франкістів. Приїхавши в квітні 1937-го у відпустку до Барселони, де на той час уже перебувала його дружина, потрапив у протистояння між комуністами й анархо-синдикалістською Національною конфедерацією праці. Під час сутичок на початку травня разом із ПОУМ став на бік анархістів. Після закінчення сутичок іспанські комуністи звинуватили в усьому ПОУМ, заборонили її й розпочали проти її членів репресії. Переслідування троцькістів, до якого вдалася республіканська влада під тиском Москви, ледве не коштували письменникові життя. Подружжю вдалося втекти з Іспанії. У 1938-у Орвелл опублікував книгу «Данина Каталонії» — одну з найяскравіших та найправдивіших розповідей про громадянську війну в Іспанії й один із перших лівих протестів проти сталінської нечистої гри.

Під час Другої світової Джордж Орвелл працював на «Бі-Бі-Сі», потім — редактором літературного відділу в газеті, а наприкінці війни — репортером у Європі.

У 1944 році Ерік та Елін Блери всиновили одномісячного хлопчика, якого назвали Річардом. А вже 29 березня 1945-го під час операції померла дружина письменника. Після цієї втрати він оселився на відлюдному острові на узбережжі Шотландії, де й працював, майже ні з ким не спілкуючись. Там завершив роман «1984», надрукований у 1949-у. Помер письменник у січні 1950-го у віці 46 років від туберкульозу.

Навіть після подій в Іспанії Джордж Орвелл залишився непримиренним критиком вад капіталізму, «демократичним соці-алістом» і противником консервативних політиків, яких завжди вважав профашистськими. Ще у рецензії на «Майн кампф», опублікованій у 1934-у, він поставив поруч імена Гітлера і Сталіна. Пізніше дедалі наполегливіше відзначав спільність тоталітарних методів обох диктаторів.

У лютому 1944-го письменник завершив роботу над романом «Ферма тварин», який після відмови кількох видавництв зміг опублікувати лише у 1945-у. Видавців лякав відверто антисталіністський (за словами самого Орвелла) характер книги. Йшла війна, і перед загрозою фашистського рабства московські політичні процеси та радянсько-німецький пакт про ненапад витіснялися на периферію суспільної свідомості — на карту була поставлена свобода Європи. У той час і в тих умовах критика сталінізму неминуче асоціювалася з випадом проти СРСР.

Картина жахливої монотонної майбутньої дійсності, намальована Орвеллом, є насправді послідовною концепцією природи сучасного світу, а не випадковими видіннями новітнього Нострадамуса. Суть цієї концепції розкривається в розмові героя з його катом О’Браєном. О’Бра-єн каже: «Ми знаємо, ніхто і ніколи не брав влади для того, щоб потім відмовитися від неї. Влада — мета, а не засіб, а революції роблять для того, щоб встановити диктатуру. Мета насильства — насильство. Мета катування — катування. Так ось, мета влади — влада».

Цей роман-казка згодом приніс Орвеллу визнання письменника світового рівня. Він навіть виділив частину власних грошей на друкування книжки в українському видавництві «Прометей» у Німеччині з такими словами унікального авторського звернення: «Я отримав прохання написати передмову для перекладу «Animal Farm» україн-ською мовою. Я добре свідомий того, що пишу для читачів, про яких нічого не знаю, та й вони, мабуть, ніколи не мали нагоди довідатися про мене. Від мене, мабуть, чекають, щоб я розповів у цій передмові, як виникла моя «Ферма тварин». Перед цим мені доведеться сказати дещо про себе та про події, крізь які я дійшов до моїх полі-тичних поглядів».

У колишньому СРСР творчість Орвелла стала відома читачеві лише з 1988 року, коли в журналах опублікували «Ферму тварин». Тоді ж зняли багаторічне табу з іншої його антиутопії — «1984», роману, який в СРСР або замовчувався, або трактувався як антирадянський, реакційний.

У 2009-у впливова британська газета The Times оголосила роман «1984» найважливішою книгою, надрукованою за останні 60 років. А в 2013-у в «День Орвелла» The Guardian провела на своєму сайті опитування: «Чи правий був Джордж Орвелл у своїх прогнозах майбутнього?», себто, чи збулися в сучасному світі його побоювання щодо тоталітаризму, постійного стеження за людьми й деформації мови. 89 відсотків з тих, хто відгукнувся, відповіли «Так».

Підготував
Ярослав ШЛАПАК.

Переглядів: 447
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua