РубрикиБез рубрики

Південна палітра

«Виставка творів південноросійських художників та їх послідовників із приватних збірок у будинку Євгена Буковецького на Князівській, 27» — під такою розлогою назвою за вказаною адресою відкрилася ретро-спективна експозиція, що воскресила у пам’яті славне минуле одеського мистецького ренесансу кінця ХІХ — початку ХХ ст., а також творчість майстрів наступних поколінь, які розвивали далі одеську пленерну школу, а вона, ця школа, має своїх апологетів і понині.

Цей проект привертає увагу і до, власне, самого будинку Буковецького, який на початку ХХ ст. був одним із центрів культурного життя Одеси (тут організовувалися знамениті «четверги» і «недільники»), а його сучасний стан у сенсі збереження є окремою дражливою темою.

Виставка розміщена у передпокої центрального входу в будинок Євгена Буковецького і верхнього прилеглого приміщення. Вона витримана стилістично у дусі домінуючого наприкінці ХІХ ст. стилю еклектики і вражає своєю ошатністю. Вже з порогу парадної вам відкривається експозиція, яку формують твори К. Костанді, П. Нілуса, Г. Ладиженського, О. Стіліануді, В. Заузе, Ю. Бершадського, В. Синицького та їх послідовників: В. Цимпакова, М. Купіна, О. Курінного, М. Шелюто, К. Ломикіна, М. Божія та інших. Справжнім відкриттям стали акварелі відомого архітектора Юрія Мілетійовича Дмитренка (чиї будинки у стилі неоренесансну є окрасою історичної частини Одеси).

Про експозицію і будинок Буковецького детально повідала відвідувачам куратор виставки, дослідник творчості Товариства південноросійських художників Лінда Стоянова, яка належить до відомої художньої династії Ґавдзинських (до Дня Конституції України її мати, Олена Ґавдзинська, отримала звання «Заслужений художник України»). Твори діда, Альбіна Ґавдзинського, які вже стали хрестоматійними, також представлені в цій експозиції. Вони вражають свіжістю та імпресіоністичною витонченістю колориту.

Таке враження, що ми потрапили в музей, що й підтвердила розповідь нашого гіда: «Первісно ці приміщення придбала сім’я Медведських, Олена і Владислав, які в кількох належних їм кімнатах організували власну фотостудію. Коли подружжя дізналося, що це колишній будинок Євгена Буковецького і тут бував письменник Іван Бунін, вони занурилися в історію і, зрештою, вирішили органі-зувати у цих приміщеннях по суті музей».

У вітринах і на стінах розміщені прижиттєві фотографії Буковецького та його оточення, а також літературні твори О. Федорова, П. Нілуса та інших письменників і публіцистів, які відтворюють атмосферу художнього життя Одеси тієї доби.

Диву даєшся, скільки ентузіазму в господарів квартири, скільки художнього смаку і непідробного бажання реконструювати історію, скільки витрачено енер-гії й засобів, щоб наблизити епоху, в якій і наступні покоління, сповнені романтичних устремлінь, черпають натхнення! Використовувалися спогади сучасників, зокрема дружини І. Буніна Віри Муромцевої-Буні-ної, тогочасні фотографії з інтер’єрами будинку, а також картини Буковецького, Нілуса та інших митців, які передавали атмосферу й обстановку будинку початку ХХ ст. Там були розкішні панно, безповоротно втрачені. Збереглися окремі елементи інтер’єрів, як-от, різьблені дерев’яні перила сходів. У якому неприглядному стані вони були у цій частині будинку, можна судити з інших сьогодні занедбаних приміщень: гнилий, місцями вибитий паркет, фрагменти перил, пошкоджені ліхтарі скляної стелі та дірявий дах, що створює велику проблему під час дощів. Цей гнітючий вигляд дозволяє краще оцінити зроблене ентузіастами-господарями.

З нагоди виставки виданий повнокольоровий каталог зі вступними статтями Лінди Стоянової та В’ячеслава Медведського, які містять багато цікавих подробиць з біографії вищезгаданих мистців та історії будинку.

Володимир КУДЛАЧ.

Переглядів: 96
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua