РубрикиДовкілля

Найвищий у світі смітник

За півстоліття сходжень туристи залишили на схилах Евересту тонни сміття — пластику та екскрементів, які можуть лежати там вічно і псувати най-прекрасніші на планеті краєвиди.

На найвищій у світі горі — найвище ж у світі звалище сміття. Щороку до вершини піднімаються кілька сотень туристів-альпіністів і майже всі поводяться вкрай безвідповідально — залишають непотріб, який у горах, на відміну від рівнин, нікуди сам по собі не дівається. У холоді й розрідженому повітрі високогір’я органіка не розкладається, не кажучи вже про пластик та інші матеріали, які взагалі лежатимуть там вічно.

Відтоді, як у 1953 році на Еверест зійшов сер Едмунд Хілларі, там побувало чотири з лишком тисячі осіб. Не всі, на жаль, повертаються з Евересту: тіла загиблих назавжди розпластані у важкодоступних частинах гори. Там, куди, зірвавшись, падають альпіністи, майже ніхто не ходить. А ось сміття залишається у загальнодоступних місцях. Це — намети, зламані альпіністські інструменти, каністри з-під палива та екскременти.

І Тибет, і Непал намагаються боротися зі сміттям — заохочують туристів, які приносять вниз не менше від того, що понесли нагору. Тибет бере по 100 доларів за кожен кілограм, залишений на горі, а влада Непалу збирає депозит — 4 тисячі доларів з команди, який повертають, якщо кожен член групи спустить вниз не менше 8 кіло-грамів сміття. У результаті туристи, які піднімалися з непальського боку, вже принесли з гори 25 тонн сміття і 15 тонн екскрементів. Але це лише невелика частина того, що лежить на схилах. Для багатьох депозит занадто малий: що таке

4 тисячі доларів, коли ти виклав 100 тисяч за сходження?!

Потроху очищенням гори займаються й місцеві жителі. Кожен рік шерпи лише екскрементів приносять майже 12 тонн. «Видобуток» скидають у каналіза-ційну систему одного з навколишніх сіл, а навесні все це ллється по схилу вниз.

Існує міжнародний проект Mount Everest Biogas, творці якого працюють над системою переробки біологічних відходів на метан. Допомогти йому можна, відправивши гроші.

Китайці запустили свою місію — Everest cleanup — і з квітня по червень цього року зібрали 8,5 тонни сміття.

Непогано було б, звичайно, просто перестати смітити, — але навіть для людей, які зважилися підкорити найвищу у світі гору, прибрати за собою — непосильне завдання.

Переглядів: 447
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua