РубрикиБез рубрики

Багатокрилість Олекси Різниченка

Нещодавно у Роздільнянській центральній районній бібліотеці відбулася зустріч читачів з відомим поетом і мовознавцем Олексою Різниченком. На гостини до міста його запросила редакція газети «Вперед».

Олекса Різниченко завжди привертав особливу увагу шанувальників художнього слова. Йому є що сказати, бо має за плечима велике життя, сповнене боротьби з тоталітарною комуністичною системою, випробувань і перемог. Любов до свого народу, до України, до її мови, культури, до всього, що складає національну особливість українців, — це те, чим просякнуті його життя, його творчість. Олекса Сергійович завжди зараховував себе до цієї, як писав, «вічно судимої, арештовуваної, ошукуваної, висиланої, розстрілюваної — і все-таки незнищенної, як трава, національності».

Його творчість, життєвий приклад і сьогодні, в період розбудови Української держави, вкрай потрібні для формування демократичного суспільства, виховання справжніх патріотів України.

Певно, в біографії поета були зустрічі й урочистіші, й пишніші, але й роздільнянцям не відмовиш у щирості, теплоті та повазі до нього. Півтори години він читав свої вірші, розповідав про драматичні сторінки свого життя — двічі ж бо, у 1959—1961 та 1971—1977 роках був репресований комуністичною владою; про своїх друзів та однодумців, зокрема поетів Миколу Вінграновського й Олександра Григоренка.

Для багатьох учасників зустрічі стало одкровенням побачити в особі поета ще й ученого, який збагатив мовознавство цікавими розвідками. Його перу, нагадаємо, належать дослідження «Українська мова — спадщина тисячоліть. Чим наша мова багатіша за інші», яка з деякими доповненнями перевидавалася чотири рази; словник омонімів «Одноримки», що містить до чотирьох тисяч віршованих прикладів із омонімічною римою; посібник «Складівниця української мови», який увібрав 9620 складів нашої мови; історична розвідка «Козацькі гени і прізвища матінки Одеси». Великим набутком є кореневий словник «Словогрона духу» — праця, якої в історії української мови ще не було… Ці книжки розійшлися широким колом по бібліотеках, школах, університетах. Викладачі використовують як вірші, так і наукові розвідки Олекси Різниченка.

У багатьох учасників зустрічі не могло не виникнути питання: де ж брати сили для такого великого обсягу роботи? Відповідь, мабуть, можна знайти у його вірші «Багатокрилість»:

Ні!
Обезкриліти і впасти
не дано.
Мені судилась буряна
рухливість.
Мене п’янить, сильніше
за вино —
Багатокрилість.

Творчість і громадська діяльність Олекси Різниченка гідно поцінована. За книжку «Терновий вогонь» з доданою до неї статтею «Я винен тим, що українець» (1995) йому присуджено премію ім. П. Тичини. Письменник — лауреат премій К. Паустовського (1999), «Твої імена, Одесо» (2001), Т. Мельничука (2004), С. Олійника (2011), Б. Грінченка (2011), Я. Дорошенка (2015), Т. Осьмачки (2016), Л. Череватенка (2017). Указом Президента України у 2005-у нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня.

Учасники зустрічі палко аплодували поетові, купували його книжки та брали автографи.

Наталія Лясоцька, завідувачка Лиманською бібліотекою №3, зокрема, сказала: «Олекса Різниченко — прекрасний поет. Такі зустрічі мають не лише велике пізнавальне значення, а й додають натхнення у праці».

Своє захоплення висловили й Оксана Цимбалюк із с. Старостине та Валентина Большакова із с. Павлівка.

Саме з оголошення у газеті «Вперед» про цей захід довідався поет і журналіст із Балти Михайло Гершкович. Він приїхав на зустріч, поділився спогадами про знайомство з паном Олексою, прочитав власні вірші.

Серед поціновувачів художнього слова були і працівниця районної газети Юлія Ганган з донькою Олександрою. З’ясувалося, що Юлія, ще будучи школяркою, взяла участь в обласному поетичному конкурсі. Серед поважних гостей, присутніх на урочистій церемонії нагородження переможців цього конкурсу в Одеському літературному музеї, був і Олекса Сергійович. Тоді він з найкращими побажаннями підписав їй свою книжку «Одноримки». Відтоді збігло немало часу. Й ось у тій же книзі з’явився і другий автограф поета — гарні побажання та настанови тепер уже на адресу доньки. Від мами до доньки переходить любов до рідного слова.

Валентин ЩЕГЛЕНКО.

Переглядів: 173
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua