РубрикиБез рубрики

Остання симфонія

Творчість Малера і Шостаковича належить до вершин симфонічної музики ХХ ст. і, безумовно, є пріоритетною в програмі Національного одеського симфонічного оркестру, яку нещодавно було запропоновано слухачам: звучали, відповідно, симфонія №9 та Концерт №2 для фортепіано з оркестром. Солістка — Ієва Дудайте (Литва).

Про особливості програми йшлося під час прес-конференції, яку напередодні концерту провів керівник НОФО, народний артист України Хобарт Ерл.

— Двічі в історії оркестру міська влада йшла нам назустріч, перекриваючи під час виконання симфонії Малера рух транспорту поблизу філармонії. Цей твір має дуже багато стишеної акустики. На жаль, наш концертний зал не довершений у сенсі акустики, — наголосив Хобарт Ерл. — До 1999 року в Одесі жодного разу не звучала Дев’ята симфонія Малера. Ми виконували багато музики цього австрійського композитора: Першу, Другу, Третю, П’яту й Шосту симфонії. Й ось майже через два десятиліття — знову Дев’яту. Словами це не описати, це довга розмова...

Бути провідником музики, в якій закодований пульс життя людини, визначальні ідеї епохи, є обставиною надихаючою і хвилюючою. «Люди кінця ХІХ — початку ХХ ст., які жили у Відні, були надзвичайно забобонними, — відзначив диригент. — У німецькомовних було таке уявлення, що написати дев’яту симфонію — це наблизити свій кінець. Малер схитрував і після восьмої написав «Пісню про землю», по суті симфонію. Тож дев’ята ніби виявилася десятою. На той час композитор уже був смертельно хворим… Про цю симфонію багато написано, вона увійшла в історію музики як знаменна (Десяту симфонію Малер не закінчив. — В.К.). Не так давно було цікаве опитування Бі-Бі-Сі серед музикантів щодо кращих симфоній в історії, й Дев’ята симфонія Малера названа четвертою серед пріоритетних. Це суб’єктивний список: Бетховен — Брамс — Чайковський — Малер.

Дев’ята симфонія — дуже складний твір, який вимагає екстремальної віддачі від музикантів: фарби, емоції, різні нюанси. Якщо узагальнювати, то в ній висловлена велика любов до своєї землі, свого народу. Багато народних пісенних мотивів, суто австрійських танцювальних елементів. Ця симфонія стала «лебединою піснею» автора.

Густава Малера (помер у 1911 році, вважають пророком, який передбачив трагедії, що чекали людство в ХХ ст..

— Чи випадковий у програмі концерту твір Шостаковича?

— Шостакович (це відомий факт) обожнював Малера. Програма побудована на контрасті: у творі Дмитра Шостаковича є гумор, певна пікантність. У нього було дуже розвинуте почуття гумору, і він тішився, коли слухачі сміялися при виконанні його музики. Другий концерт, на мою думку, радісніший порівняно з іншими творіннями композитора, в яких переважають темні відтінки, власне, як і в Малера. Згаданий концерт рідко виконується. Це короткий твір, який звучить буквально 17—18 хвилин.

— Будь ласка, кілька слів про виконавців…

— Ієва Дудайте родом з Литви, піаністка, що живе і працює на Заході. Це її перший виступ в Одесі.

Зазначимо, що в репертуарі солістки — музика від епохи бароко до ХХІ ст. Одна із симпатичних рис мисткині — перевага, яку вона надає в репертуарі творам своїх співвітчизників: Мікалоюсу Чюрльонісу, Вітаутасу Баркаускасу та іншим. Неодноразово нагороджувалася президентськими дипломами і почесними грамотами. Ієва з успіхом виступала в країнах Бенілюксу, Центрально-Східної Європи та Балкан, в Італії, Великобританії, Мексиці. Нині навчається у Вищій школі музики в Карлсруе (Німеччина).

— Які найближчі плани оркестру?

— 15 червня вже вп’яте ми відкриваємо фестиваль «Black see music fest». Упродовж майже двох тижнів буде проведено чотири концерти, у тому числі на відкритому повітрі. Наприклад, є чудовий майданчик з прекрасною акустикою між оперним театром і морським музеєм. Очікуються також вокальні номери.

Мета, яку ставлять перед собою ініціатори фестивалю, — об’єднати європейський культурний простір в Україні.

Володимир КУДЛАЧ.

Переглядів: 90
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua