РубрикиРакурс

Лісабонські парадокси

Минулої неділі у столиці Португалії Лісабоні завершився конкурс «Євробачення-2018». Одеситів ця велика подія інтригувала ще й тим, що вперше з 2003 року, відколи наша держава бере участь у цьому пісенному змаганні, честь України захищав наш земляк — 21-річний MЕLOVIN. Тож спочатку про нього.

MELOVIN (Костянтин Бочаров, народився 11 квітня 1997-го в Одесі) — український співак, переможець шостого сезону вокального шоу «X-Фактор», фіналіст національного відбору на «Євробачення-2017». На нинішньому, вже 63-у конкурсі, який проходив у Португалії, наш земляк виступив з піснею «Under The Ladder».

Навчався Костя в одеській школі №27, що на Люстдорф-ській дорозі, неподалік від площі Толбухіна. У відмінниках не ходив, зате 2012 року успішно закінчив театральну школу. Володіє баритоном. Навчається в Київському інституті музики ім. Глієра. Жанр, у якому працює, називає поп-електронікою.

Як пояснює сам співак, його творчий псевдонім MELOVIN є поєднанням імені всесвітньо відомого дизайнера Макквіна (його кумира) та похмуро-веселого свята — Хеловіна. Водночас, зауважимо, творчий псевдонім Александра Макквіна походить від назви його улюбленого гурту «Queen».

У півфіналі «Євробачення-2018» MELOVIN виходив останнім. Його пісня не залишила публіку байдужою, про що свідчить понад 2,5 мільйона переглядів на YouTube.

У фіналі йому випав жереб співати першим, що ой як нелегко! Пролунали перші потужні акорди композиції, сильний голос з великим діапазоном заполонив залу і зачарував слухачів, бек-вокал натхненно доповнював, «не лізучи поперед батька». Наш Костя зі своїм зростом 184 см виглядав впевнено, спритно і по-одеськи елегантно. Окрім блискучого співу та гри на роялі, продемонстрував високий фасон у строгій чорно-білій гамі. Костюмчик, пані та панове, сидів на ньому бездоганно. А у фіналі ефектної композиції — вогняне шоу!

І знаєте, як цей синтез мистецтв оцінило журі? Азербайджан — 6 балів, Молдова — 5. І, увага, національні журі всіх інших країн не дали жодного бала. Нуль! Чи пороблено суддям, чи букмекерських прогнозів начиталися?

Але, на відміну від братії в мантіях, оцінка телеглядачів була абсолютно протилежною. За 12-бальною шкалою за MELOVINа вони проголосували так: Вірменія — 4, Азербайджан — 8, Білорусь — 12, Болгарія — 1, Кіпр — 2, Чехія — 12, Македонія — 4, Франція — 4, Грузія — 8, Ізраїль — 7, Італія — 8, Латвія — 3, Молдова — 10, Чорногорія — 7, Польща — 12, Португалія — 4, Росія — 8, Сан-Марино — 5.

Отож, згідно з балами журі, Україна отримала б останнє, 26-е місце. А ось телеглядачі поставили нашого MELOVINа на 7-е. У сумі ж балів маємо на «Євробаченні-2018» 17-е місце. Як казав сумнозвісний класик, важливо не те, як голосували, а те, як рахували. А може, і як «засудили»? Хитрим букмекерам українець таки втер носа, бо вони йому пророкували лише 23-е місце.

Я дуже далекий від категорично ура-патріотичного, що наш MELOVIN був найкращим. Ні. У фіналі цьогорічного «Євробачення» було чимало гідних виконавців. Але вважаю, що український співак мав увійти до чільної десятки.

Глобалізація — загалом непогана штука, але користуватися нею, як і сірниками, слід обережно. На «Євробаченнях» різних років маю велику симпатію до тих виконавців, хто співає рідною мовою, а не англійською. Бо Європа — це не якась аморфна мішанка, як би дехто волів бачити, а квітка з багатьма пелюстками — гарними і такими різними європейськими мовами. Якщо всі співатимуть щось на кшталт «ай лав ю, бейбі» чи «ай люз контроль», то ми плодитимемо безліч невиразного чи, в кращому випадку, посереднього. Гарною англійською є кому співати на різних континентах, ця мова чи не найкраще пасує до поп- та рок-композицій, нею написано найвизначніше, що є у цих жанрах.

Але ж і «свого не цураймось»! Українська мова за 15 років нашої участі в «Євробаченні» звучала на конкурсі лише тричі: у переможному 2003-у в Русланиних «Диких танцях», у провальному 2005-у, коли від України виступали «Ґринджоли» з «Разом нас багато», та в 2009 році, в пісні «Мамо», причому від тодішньої представниці Росії Анастасії Приходько. Її участі, нагадаю, передував скандал: киянку Приходько, яка хотіла співати за свою Україну, «україн-ське» журі відфутболило. Українські сценічні імена — це окрема дика і брутальна історія. Наприклад, коли гарну й талановиту українську співачку продюсери «охрестили» російським чоловічим іменем Альоша. Це вже печаль понад розумними межами, як в анекдоті: «и дочку Васей назовём»… А «український» меншовартісний телевізійний менеджмент, якого танцюють заточені під Москву олігархи, нізащо не хоче пропускати пісні українською на «Євробачення». Боже збав, тільки не це! Щоб були ми як якісь залякано-затуркані туземці-дикуни, щоб Європа не почула гарної української мови! А от інші не комплексують. Скажімо, завжди з нетерпінням чекаю виступів учасників з балканських країн, які презентують свою культуру, свій самобутній мелос.

Цього року вищий клас, до мурашок по тілу, показали серби. Саня Іліч і Балканіка з піснею «Nova deca». Етнічне у вишуканому поєднанні з сучасним. Гарно ж! (19-е місце).

Свій голос я віддав за Естонію — Еліну Нечаєву, «La Forza». Красуня, молода оперна діва, співала італійською. Джамала її виступ прокоментувала так: «У неї сукня за 65 тисяч євро і безцінний голос». (8-е місце).

Серед інших припали до душі.

Угорщина: AWS, «Viszlбt nyбr». Молода цікава хеві-метал група, яка співала рідною мовою, на-гадала про грандів угорського року «Омега», «Локомотив ГТ», «Піраміш». (21-е місце).

Наші найближчі сусіди — Молдова — завжди цікаві й неспо-дівані: DoReDos з піснею «My Lucky Day» були легкими й видовищними. (10-е місце).

Данія: Расмуссен, «Higher Ground». Героїчна пісня, яку виконували мужні та похмурі вікінги. (9-е місце).

Фінляндія — Саара Аалто, «Monsters». (25-е місце).

Чарівна пісня «Мerci» французькою у виконанні дуету Madame Monsieur навела на думку, що у нас уже виросло ціле покоління, яке не знає, що шансон — це не тюремний блатняк, популярний серед водіїв наших маршруток, а те, чим збагатили світову музичну культуру великі Едіт Піаф, Шарль Азнавур, Сальваторе Адамо, Мірей Матьє, Джо Дассен. (13-е місце).

Та повернемося до сьогодення. Ті, хто сподобався мені, суб’єктивному, на п’єдестал пошани не потрапили.

Представниця від Ізраїлю 25-річна Нетта Барзілай посіла першу сходинку на «Євробаченні-2018». Тріумфаторка пісенного конкурсу здобула за свою жартівливу пісню загалом 529 балів (212 — від журі та 317 — від глядачів). Найвищу оцінку — 12 балів — Нетті поставили вісім країн: Австралія, Азербайджан, Грузія, Іспанія, Молдова, Сан-Марино, Франція та Україна.

Святослав Вакарчук результати цьогорічного конкурсу прокоментував так: «Найкращий виступ «Євробачення-2018» — це... переможець минулорічного «Євробачення» Сальвадор Собрал... Без всяких балетів, танців і феєрверків та ще й з Каетано Велозо. Аж подих захоплює...Дай, Боже, їм здоров’я!».

Згаданий лідером «Океану Ельзи» переможець «Євробачення-2017», португальський джазовий співак Сальвадор Собрал розкритикував пісню Нетти Барзілай. В інтерв’ю газеті Publico він назвав її трек «Toy» «жахливим».

«Чи сподобалась вам переможна пісня Нетти Барзілай на «Євробаченні-2018»?» — таке опитування 14 травня провів сайт 24 TV. Ось відповіді: так, дуже — 19%; ні, зовсім не сподобалась — 43%; хто це? — 16%; ні, бо MELOVIN найкращий — 22%. Всього проголосували 7965 осіб.

Вітаємо Костянтина — MELOVINа з гідним виступом на «Євробаченні», зичимо натхнення та нових творчих перемог.

Володимир ГЕНИК.

Переглядів: 2074
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua