РубрикиБез рубрики

Чинник духовної безпеки

Автокефалія Православної церкви України необхідна для того, щоб звільнитися від церковного диктату Москви, йдеться у заяві, поширеній 3 травня Ініціативною групою «Першого грудня». Відповідного листа група надіслала і його всесвятості Вселенському патріархові Варфоломію. У документі зазначається:

Ініціативна група «Першого грудня», яка утворена 2011 року у відповідь на звернення трьох українських церков і складається з людей різних релігійних переконань і традицій, підтримує звернення Президента України та постанову Верховної Ради України з проханням до Вселенського патріарха Варфоломія надати томос про автокефалію Православної церкви в Україні.

Сподіваємось, що цей історичний чин, будучи підтриманий його всесвятістю патріархом Варфоломієм і позитивно сприйнятий на синоді Константинопольського патріархату напередодні відзначення 1030-ї річниці Хрещення Руси-України, стане подією особливого, епохального значення.

Адже історична пам’ять українського народу свідчить, що:

 • — Константинопольська церква є для Руси-України Матір’ю-Церквою;
 • — акт про підпорядкування Київської митрополії Москві (1686 р.) є незаконною дією; Константинопольський патріархат не визнає Україну канонічною територією Російської православної церкви;
 • — Україна, позбавлена власної Церкви, вже сто років тому (1917—1918) підносила вустами своїх ієрархів на соборі питання автокефалії УПЦ. Відповідний закон Директорії УНР про автокефалію був прийнятий 1919 року;
 • — Вселенськими соборами встановлено правило, згідно з яким церковно-адміністративний розподіл має збігатися з державними кордонами і, відповідно, подальше унезалежнення народів, які сповідували православ’я, вело до усамостійнення церков цих народів.

Ці історичні, юридичні та канонічні факти не залишають сумніву, що Православна церква в Україні, як свого часу православні церкви в Албанії, Болгарії, Греції, Грузії, Польщі, Румунії й Сербії, має невід’ємне право на автокефалію — як і належить православній церкві незалежної європейської країни.

Але є ще одна — болюча й нагальна — причина пришвидшити процес звільнення українського православ’я з-під церковного диктату Москви.

Причина ця — війна Росії проти України, анексія Криму та безперервні дії російсько-терористичних збройних формувань на Донбасі.

Під впливом імперсько-шовіністичної ідеології деградує не тільки російська держава та російське суспільство: деградує й Російська православна церква, перетворюючись на служницю ураженої імперськими комплексами держави, на партнера її спецслужб.

Склалася парадоксальна ситуація: на території України діє церковна структура, фактично підпорядкована РПЦ, а дві Українські православні церкви (УПЦ КП та УАПЦ) вважаються «неканонічними», такими, які нібито не мають права бути самостійними, обирати канонічного патріарха і на рівних спілкуватися із сестринськими церквами незалежних країн.

Ініціативна група «Перше грудня» вважає цю ситуацію цілковито неприйнятною і сподівається на якнайскоріше надання Православній церкві в Україні автокефалії.

Розглядаємо це питання не лише як суто церковне, а й як чинник духовної безпеки та національно-державної перспективи України.

Ми віримо, що нормалізація канонічного статусу й церковного життя тих православних вірян, які прагнуть відродити давні, органічні для Київської церкви форми благочестя, позитивно вплине на духовний клімат в Україні.

Сподіваємося, що всі складні, суперечливі питання адміністративної організації релігійного життя в Україні вирішуватимуться законним шляхом, у правовому й канонічному полі суверенної Української держави.

Група звертається до громадянського суспільства із закликом підтримати зусилля Української держави і діячів УПЦ КП та УАПЦ щодо створення Української помісної православної церкви.

Настав час не тільки мріяти, а й діяти.

Історія і правда на нашому боці.

Заяву підписали:

В’ячеслав БРЮХОВЕЦЬКИЙ,
Іван ДЗЮБА, Євген ЗАХАРОВ,
Йосип ЗІСЕЛЬС,
Мирослав МАРИНОВИЧ,
Володимир ПАНЧЕНКО,
Всеволод РЕЧИЦЬКИЙ,
Вадим СКУРАТІВСЬКИЙ, Юрій ЩЕРБАК, Ігор ЮХНОВСЬКИЙ, Ярослав ЯЦКІВ.

Переглядів: 80
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

 • на 1 місяць — 21 грн.
 • на 3 місяці — 63 грн.
 • на 6 місяців — 126 грн.
 • на 12 місяців — 252 грн.
 • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

 • на 1 місяць — 15 грн.
 • на 3 місяці — 45 грн.
 • на 6 місяців — 90 грн.
 • на 12 місяців — 180 грн.
 • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua