РубрикиБез рубрики

Бьордвотчинг і не лише

Травень. В Одесі вже тепле море. Знаменита біла акація розквітла і п’янить своїм ароматом. Відпочивальників прибуває — туристичний сезон-2018 набирає обертів.

Чи буде він успішним, залежить і від того, в який спосіб наші туроператори зможуть зацікавити гостей, чи зуміють скористатися багатим потенціалом регіону, адже запити багатьох наших співвітчизників уже виходять далеко за межі звичного формату «море-пляж-харчування-нічліг».

Знаковою подією у підготовці до цьогорічного відпочинкового сезону було проведення форуму «Туристичний кластер Одеської області». Захід ставив за мету консолідацію туристичного бізнесу та напрацювання стратегії створення туристичних кластерів у районах (туристичний кластер — об’єднання організацій, дрібних та великих, що надають послуги в сфері туризму і постійно взаємодіють між собою, спільно використовуючи спеціалізовану інфраструктуру, локальні ринки праці тощо). Обговорювалися питання поточного стану галузі в регіоні, об’єднання зусиль представників цієї сфери, вироблення моделі ефективної співпраці з органами влади. (див. статтю «Туристична стратегія Одещини», «ЧН» за 18 березня). Серед учасників форуму було чимало цікавих людей. Наш співрозмовник — давній друг «Чорноморки», кандидат історичних наук Володимир ПІВТОРАК:

— Володимире Миколайовичу, чому вас зацікавив цей форум?

— Тут присутні представники найрізноманітніших сфер, пов’язаних з туризмом. Чим цінний кластер? Тим, що тут збираються не тільки фахівці, які приходять, щоб послухати щось конкретне в їхній галузі. А також тим, що тут, на мою думку, твориться певний образ, визначаються напрямки розвитку сучасного туризму на Одещині.

Захід скоординований облдержадміністрацією. Хочу відзначити високий рівень його організації та якісні доповіді з різних сфер. Цікавили приклади інших регіонів, те як можна їх застосувати в нашій області, а з іншого боку — свіжий погляд людей, котрі бачать це здалеку, з певної відстані. Адже зсередини видно не те, що ззовні. Для того, хто займається туризмом, розуміти це важливо. Я працюю в туристичній фірмі та викладаю туристичне краєзнавство в університеті. Для мене свіжий погляд ззовні — завжди цікавий. Бо ж у певний момент ти можеш подумати, що вже все знаєш, а тут на тебе чекає небезпека втратити об’єктивність та реальність. Власне, за цим «калібруванням» суб’єктивного погляду я сюди й прийшов.

— Чим саме ваша туристична фірма займається?

— Вона спеціалізована: ми організовуємо екологічні тури для іноземців, в основному на тему бьордвотчингу, тобто турів, пов’язаних зі спостереженням за птахами. У цьому сенсі в нас уні-кальний регіон — дельта Дунаю, більша частина півдня Одещини, лимани. Ми возимо туди іноземців — швейцарців, французів, англійців і маємо справу з цікавими людьми.

—— Як виглядає ваш середньо статистичний турист?

— Здебільшого це або одинак, або сім’я, або дві сім’ї. Середній вік — десь за п’ятдесят. В основному для них це хобі, вони не фахівці-орнітологи, а люди, які колекціонують фото рідкісних птахів, зроблені власноруч. Їм подобається подорожувати взагалі, однак особливо вони цікавляться «галочками» в своєму особистому переліку птахів. Такий у них цікавий суб’єктивно-науковий підхід. Можна сказати, що в загальному потоці туризму їх досить небагато, що це дуже специфічна група. Бьордвотчери, окрім птахів, цікавляться і культурою регіону, і, звичайно ж, гастрономією. Вони дуже спокійні, не шукають собі жодних пригод, як, наприклад, молоді туристи, окремі з яких навіть спеціалізуються на нічних пригодах. З нашими клієнтами у цьому сенсі значно простіше.

— У ваших головне — вміло зачаїтися і сфотографувати свою пташку?

— Власне так. Бо на рівні споглядання вони емоційно сприймають природу, яка їх у відповідь надихає.

— І які ваші основні локації? Ви вже згадували дельту Дунаю…

— По області їх безліч. Вони є і в Ренійському районі, де птахів приваблюють три найбільші в Україні озера та придунайські плавні. Це і Тузлівські лимани, і так звані Одеські лимани: Куяльницький, Хаджибейський, Тилігульський. Є також маршрути на півночі області — на Савранщині, Кодимщині. Птахів можна споглядати і в Одесі, причому навіть рідкісних.

— Дещо дивно і несподівано, що ви, професійний історик, зайнялися бьордвотчингом…

— Знаєте, вихідні хочеться провести з користю. Я завжди був відкритий до будь-якої інформації, і, по правді, історія нашого краю тісно пов’язана з природою. Одещина неповторна, вона вже сама по собі формує певні уявлення про минуле. Я почав цим займатись як хобі, згодом виявилося, що це цікаво й іншим. Я можу з людьми спілкуватися, показувати їм, окрім бьордвотчингу, місця й об’єкти, які знаю як фаховий історик, урізноманітнюючи маршрути.

— Які, на ваш погляд, туристичні перспективи нашої області?

— Наразі Одещина є однією з найперспективніших в Україні. Власне, цілісне бачення цієї перспективи повинне вивести на кілька напрямків, які, на мою думку, повинні бути скоординовані державою та бізнесом. Без бачення спільного напрямку руху ми втрачаємо і в загальноукраїнському, і в чорноморському масштабі. Тому це необхідно, тому перспектива — зрозуміти спільний орієнтир. Бьордвотчинг, гастротуризм, велосипед, сплави на човнах, сімейний туризм… Треба урізноманітнювати пропозицію, підвищувати вимоги до якості як послуг, так і самих туристів. Бо, знаєте, не всілякий турист нам потрібен.

— Що хочете сказати читачам «Чорноморських новин»?

— Що сказати? Мандруйте! Подорожувати Одещиною цікавіше, ніж мандрувати кудись на край світу. В нас, під боком, є унікальні місця. На вихідні можна відкрити для себе античні міста, середньовічні фортеці, дубові праліси, озера і лимани, традиційні страви та ще безліч цікавинок від Кодими і до Рені. Знайти там таке, що просто ах!

Розмовляв
Вододимир ГЕНИК.

Переглядів: 103
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua