РубрикиБез рубрики

Спочатку була комета

На небесному тілі, яке відкрили українські вчені, шукатимуть відповідь на одне з найважливіших питань науки: як зародилося життя на Землі?

На комету, яку свого часу відкрили українські астрономи, вирішили відправити дослідницьку місію «Цезар». Завдяки роботизованій руці, якою буде оснащено апарат, з поверхні та ядра комети Чурюмова-Герасименко планують взяти зразки матеріалів і доставити їх на Землю.

Спеціалісти NASA хочуть визначити, чи, бува, не завдяки цій кометі на Землі з’явилося життя. Місія у пошуках такої інформації вирушить 2024 року.

До речі, у роботі над проектом «Цезар» нині беруть участь відразу кілька американських компаній. Над розробкою самого апарата працює Центр кос-мічних польотів Ґоддарда. Роботизовану руку розробляє компанія Honeybee Robotics з Нью-Йорка і Каліфорнії. А допомагає їм у моделюванні американська компанія Coupi, яку очолює науковець з українським корінням, онук емігранта з Житомирщини Антон Кульчицький.

— Чому саме до комети Чурюмова-Герсименко нині прикута така увага?

— Учені вважають, що вона утворилася раніше, ніж планета Земля, — пояснює Анатолій Відьмаченко, завідувач відділу фізики тіл Сонячної системи Головної астрономічної обсерваторії НАНУ. — Спершу з’явилася величезна пило-газова хмара, в якій згодом сформувалося магнітне поле, що почало стискати її у невеликий диск. Відтак матеріал став фрагментуватися: що далі від Сонця, тим холоднішими були тіла. А коли вони зіштовхувалися, утворювалися планетезималі, а потім — Земля й інші сім планет.

При цьому органіка з комет також могла потрапити на Землю і згодом перетворитися на білкові молекули. Тому вкрай важливо досліджувати такі космічні об’єкти, щоб отримати відповідь на питання про те, як на Землі зародилося життя.

— До речі, а коли українські науковці відкрили цю комету?

— Ще в 1969 році. Астрономи Світлана Герасименко та Клим Чурюмов зафіксували її під час експедиції в Алмати. Саме цю комету обрали згодом учені об’єк-том космічного дослідження, яке мало допомогти з’ясувати подробиці зародження Сонячної системи. Її відібрали з двохсот претендентів. І в 2004-у Європейське космічне агентство запустило апарат «Розетта», що невдовзі вийшов на орбіту тієї комети.

У січні 2014-го на її поверхню запустили зонд «Філи» — для вивчення хімічного складу небесного тіла. Тоді, попри певні технічні проблеми, на Землю доставили частинки з комети, де виявили воду й хімічні елементи, які є на нашій планеті.

Здобута інформація підтверджувала думку, що комети відіграли ключову роль у зародженні життя на Землі...

— А що дасть нова місія?

— Завдяки польоту, який тепер планують, учені сподіваються отримати більше зразків. До слова, летіти до комети доведеться довго. Для порівняння: на Місяць летіти три-чотири дні, на Марс — близько восьми-дев’яти місяців, а політ до комети Чурюмова-Герасименко триватиме не менше чотирьох років. Але це, я певен, варте того!

Лариса ПЕЦУХ.
Джерело:http://expres.ua.

Переглядів: 88
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua