РубрикиАнонс

Музика завтрашнього дня

На короткий час Одеса знову стає столицею музики майбутнього. 21 квітня о 16-й годині у великій залі Одеської філармонії відкриється традиційний всесвітній фестиваль «Два дні і дві ночі нової музики». Напередодні ж о 13.00 в Одеській національній музичній академії ім. А.В. Нежданової відбудеться концерт-прелюдія пам’яті видатного українського композитора Бориса Лятошинського.

Музика з’являється зусібіч, вона народжується за нашої присутності, а може й не народжується — вона живе довкола нас. Але ми її не чуємо. Не тому, що нездатні почути, чи не маємо слуху. А тому, що налаштовані на іншу музику, яка звучить в нашій уяві, на знані імена, зрештою. Налаштовані на стару й добру класику, поряд з якою нема місця для музики сучасної, цілковито нової за звучанням. Але співзвучної з нашим часом…

А проте, нинішня класика також була колись новою. І подобалася вона далеко не всім. Зчаста її цілковито не розуміли, не сприймали. Але часи мінялись, а разом з ними змінювалися й люди. І та музика входила у їхнє життя так, що без неї вже й не уявлялося культурного простору, вона поступово ставала класикою.

Всьому, що є новим у мистецтві, в духовній сфері, завжди важко утверджуватись — це аксіома. За умови, звісно, що це нове є талановитим, що воно вписується в екзистенцію людини. Люди хочуть їздити на нових автах, володіти новими технологіями, які ще вчора видавалися фантастикою. Усе це вони дуже швидко сприймають й навіть не надто вже дивуються. А сучасне мистецтво не хочуть розуміти, відчужують, властиво — лінуються. Чому? Вочевидь, тому, що покоління за поколінням споживали ерзац, синтетику, штучний духовий продукт. В усьому: образотворчому мистецтві, архітектурі, драмі, балеті, в музиці… Потрібен час. І він прийде обов’язково. Він уже прийшов.

Найбільш очевидно це засвідчує щорічний фестиваль «Два дні і дві ночі нової музики. Фестиваль всесвітній. Вже 24-у весну розцвітає він в Одесі — бо тут був заснований асоціацією «Нова музика», вчаровуючи яскравими, оригінальними, дивовижними музичними барвами. Вони означують наш час — так само дивовижний, високотехнологічний, позначений справжніми відкриттями у мистецтві, передовсім — у музиці. Щовесни цей фестиваль, запроваджений цією асоціацією, скликає сюди, в Одесу, виконавців та творців модерної музики з цілого світу, нинішньої весни — понад 50 щонайкращих лицарів нової музики із 32 країн. І в їх числі понад 30 українських митців.

Щорічний міжнародний фестиваль «Два дні і дві ночі…» в Одесі є одним з найбільших та найінформаційніших фестивалів нової музики в Україні… Унікальність цієї мистецької акції полягає в тому, що вона моделюється за логікою композиторського мислення та відповідно до авторської концепції як 48-годинна подія, де органічно сполучаються різноманітні види мистецтва. Це своєрідна безперервна музична вистава, під час якої створюється грандіозна композиція-перформанс з особливою атмосферою, в якій беруть участь як глядачі, так і виконавці.

Це — з прес-релізу. А ось з виступу арт-директора фестивалю, відомої у світі композиторки, професора Одеської національної музичної академії ім. А.В. Нежданової, заслуженого діяча мистецтв України Кармели Цепколенко:

— Наш фестиваль — унікальне явище в світі. Це, передовсім, форма: два дні і дві ночі без перерви, коли треба увійти в фестиваль у суботу пополудні і вийти в понеділок з цього простору мегамузики. Себто всі сучасні світові досягнення — за два дні і дві ночі. Фестиваль — це цілісний твір, а не група концертів. Його треба слухати цілком, хоч це й нелегко.

Але це, звісно, не означає нон-стоп без перепочинку. В суботу, 21 квітня, фестиваль розпочинається о 16-й годині, дійство триватиме до третьої ночі 22 квітня. Відтак продовження — від 14-ї години 22 квітня й аж до світанку понеділка, 23-го (знову ж таки о третій — завершальні промови та епілог).

Мистецтво, як мовиться, вимагає офіри. Хоча для справжніх поціновувачів нової музики, та й музики загалом, це ніяка не жертва, а справжня насолода, задоволення, пізнання, ба навіть навчання, якщо хочете.

А що вже говорити про те, скільки то клопотів — організувати такий фестиваль у сьогочасній Україні, коли ні на що нема грошей і вся надія — на спонсорів. Але ті турботи — ніщо в порівнянні з тим відчуттям внутрішнього вдоволення, фахової гордості, які приходять опісля.

— За всі ці 24 роки лишень один раз я сказала собі: все, не буду більше, хай йому грець… Було це після першого фестивалю. Надалі подібні думки не з’являлися. Доходиш розуміння, що людина, за всієї короткочасності життя, по-справжньому живе лише тоді, коли щось робить. У такий напружений момент, коли час стискається неймовірно, відчуваєш, що все зможеш… Це неможливо описати.

І все, на щастя, завжди виходило добре. А трапляються найнесподіваніші проблеми. То хтось забуде взяти в дорогу паспорта, а то комусь інструмент поламають — на митниці чи деінде… Коли все вже закінчено — відчуваєш не лише полегкість, а й порожнечу якусь… А потім знов череда робочих буднів, і так — аж до наступного фестивалю, який починається вже наступного дня — властиво, робота над ним. Це — без жодного перебільшення.

Роман КРАКАЛІЯ.

Переглядів: 1197
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 30 грн.
  • на 3 місяці — 90 грн.
  • на 6 місяців — 180 грн.
  • на 12 місяців — 360 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 20 грн.
  • на 3 місяці — 60 грн.
  • на 6 місяців — 120 грн.
  • на 12 місяців — 240 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (048) 767-75-67; 764-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua