РубрикиБез рубрики

Анатолій ГОРБЕНКО: «Прагнемо жити, як одна сім’я»


Як у нинішніх непростих соціально-економічних і політичних умовах живеться творчим спілкам?

Одна з найчисельніших і найпотужніших у нашому краї — Одеська обласна організація Національної спілки художників України. Нинішня наша розмова з її багатолітнім очільником (із 2007-го) Анатолієм Горбенком, народним художником України, лауреатом премії ім. Тетяни Яблонської та обласної премії Олександра Осмьоркіна (м. Кропивницький), членом Міжнародної спілки художників за мир, почесним громадянином м. Чорноморськ.

— Не так давно Одеська спілка художників відзначала своє 75-річчя. Це одне з найстаріших подібних об’єднань у країні. Як нині розвивається організація?

— Цьогоріч, зазначу, ми готуємося святкувати вже 80-ліття обласної спілки художників...

Моя місія як голови спілки — зберегти кращі традиції, закладені нашими відомими попередниками, які перетворили організацію на одну з найшанованіших у нашій країні. Серед пріоритетів — збереження її цілісності, взаємодопомога, створення творчої, дружньої атмосфери, пріоритет мистецтва, адже справжня творчість — це як ковток чистої джерельної води.

У таку тяжку годину, яка випала на нашу долю, ми маємо об’єднуватися, а своєю творчістю дарувати людям радість і натхнення. Ми не ділимо митців на реалістів і нонконформістів чи абстракціоністів, традиціоналістів та авангардистів. Це в минулому. Вітаються всі напрямки і всі стилі.

 

Одеська спілка помітно відрізняється від інших обласних організацій. На раді голів спілок у Києві мимоволі буваю свідком різних дрібних чвар, коли когось виключають зі спілки, інших, навпаки, включають повторно. Це прикро. Слава Богу, у нас сьогодні такого нема! Нашу організацію, як і харків’ян, завжди ставлять за приклад. Голова НСХУ Володимир Чепелик закликає: «Беріть приклад з одеситів!». Мається на увазі не лише в творчості чи виставковій діяльності (нам, скажімо, довіряють виставкоми), але й у взаємовідносинах у самій організації, в якій переважає дух солідарності. Ми прагнемо жити, як одна сім’я.

— Що робиться для популяризації творчих здобутків?

— Високу оцінку, наприклад, отримали наші поліграфічні видання. Як-от альбом-каталог «Одеський мистецький простір» (2013), присвячений 75-річчю організації. Над ним ми працювали два роки. Випуск цього високополіграфічного фоліанту обійшовся у 180 тисяч гривень (наклад 480 примірників. — В.К.). Це стало можливим завдяки підтримці Одеської обласної ради, яка виділила 100 тисяч гривень, а решту дали спонсори. Коли я презентував альбом на раді голів спілок у Києві, то всі стоячи аплодували Одесі за випуск цього унікального альбому.

Серед інших видань — повноколірний великоформатний каталог «200 років від дня народження Тараса Шевченка», який, як відомо, побачив світ у 2014-у (куратор — заслужений художник України Сергій Савченко. — В.К.).

Періодично випускаємо довідники обласної організації НСХУ. Об’єднанню сприяє і вихід спілчанської газети «Образ» (частина примірників часопису надходить у відділ мистецтв Одеської національної наукової бібліотеки. — В.К.).

— На яких досягненнях ви б іще акцентували увагу? Як працюєте з молоддю? Нині ви — професор Архітектурно-художнього інституту, викладаєте на кафедрі образотворчого мистецтва...

— Сьогодні Одеська обласна організація НСХУ об’єднує 300 членів і за кількістю поступається лише Києву й Харкову. 35 митцям у різний час присвоєні звання «Народний» і «Заслужений». Це, зокрема, скульптор Олександр Токарев, Микола Прокопенко, Володимир Цюпко (удостоєні звання «Народний»), Анатолій та Галина Кравченки, Олександр Коваль, Микола Овсійко, Анатолій Сінішин, Григорій Палатніков, Олена Гавдзинська та інші.

Багато хто з них ділиться своїм досвідом, працюючи в середніх і вищих навчальних закладах або на факультетах художнього профілю міста (у цьому сенсі Одеса має багато переваг): у художньому та театрально-художньому училищах, на художньо-графічному факультеті педуніверситету, в архітектурно-художньому інституті будівельної академії; викладають також такі спеціальності, як дизайн, зокрема в юридичній академії. До речі, в останньому випадку зібрався потужний колектив викладачів-графіків, восьмеро з яких мають звання «Заслужений».

Роботі з молоддю сприяє й організація пленерів. Як приклад — регулярні звітні пленерні виставки майстерні Володимира Сакалюка, який викладає в будівельній академії. Вони відбуваються як на кафедрі образотворчого мистецтва цього вишу, так і у виставковій залі спілки художників, що на вул. Торговій, 2. Деякі з магістрантів, вихованців Сакалюка, вже мають до десяти виставок. Мені дуже приємно, що в 2017-у поповнили спілчанські лави молоді художники, вихованці академії Анастасія Дячук і Тетяна Вдовиченко. Кандидатами у члени спілки є вихованці молодіжної секції Злата Шишман, Михайло Спорник, Євгенія Божко, які нині експонують свої роботи у виставковому залі на кафедрі. На відкритті виставки, варто зазначити, були присутні і директор нашого інституту Валерій Уреньов, і ректор академії Анатолій Ковров.

— Вашу організацію вигідно вирізняє активна присутність на всіх виставкових майданчиках, і не тільки Одеси...

— Так, часом мені доводиться відкривати навіть по три-чотири виставки щодня. Маємо нагоду щось добре сказати про кожного з художників. Так, матеріально нині важко, є проблеми зі сплатою членських внесків, але справжнього митця відрізняє одержимість, відданість мистецтву. Нещодавно завершила роботу групова виставка трьох народних художників: Прокопенка, Токарева і за моєї участі. Вже п’ятий рік витає ідея проведення виставки голів обласних організацій НСХУ…

Нині, як я уже зауважував, готуємося до відзначення 80-ліття нашої організації. Заходи пройдуть у різних установах міста в День художника (друга неділя жовтня). По завершенню вже новосформовану експозицію одеських митців, серед інших, чекатимуть п’ять виставкових залів Будинку художника в Києві, де з нагоди свята відбудеться звітна всеукраїнська виставка.

Як уже мовилося, багато одеситів беруть участь у пленерах, як всеукраїнських, так і міжнародних. До останніх активно долучаються, передовсім, Анатолій і Галина Кравченки, Лариса Дем’янишина, Тетяна Поповиченко та інші. Організуються пленери у Коблевому, а не так давно ми побували на Закарпатті, у Вижниці.

— У 2000 році був виданий указ президента «Про державну підтримку національних творчих спілок України». Чи допомагає це вирішувати майнові проблеми вашої організації?

— У 2000-у, відразу після того, як цей указ набрав чинності, Одеська міська рада ухвалила рішення, згідно з яким майно комунальної власності, що перебувало в користуванні спілок, передавалося їм на правах довічної оренди безкоштовно. Та проблеми існують. Зокрема, щодо салону-галереї на вулиці Катерининській, 18. На це приміщення нині зазіхає одна американська компанія (власником якої, за деякими даними, є колишній одесит. — В.К.). Раніше ми двічі вигравали суди, але компанія звернулася до Господарського суду Одеської області, і, незважаючи на підтримку спілки з боку Одеської міської ради, ми цей суд програли. Це рішення є незаконним, і ми звертаємося зі скаргою на суддю у Верховний Суд України і в прокуратуру (суддя Н.В. Рога — В.К.), а також подали апеляцію, щоб відстояти це приміщення.

Більше того, мене, Володимира Цюпка й Альберта Павлюка збираються виселити з майстерень, що на вулиці Грецькій, 19, які також перебувають у комунальній власності. Двох народних художників України і нашого колегу хочуть викинути з творчих робітень!..

Що ж до приміщення салону-галереї, то, зазначу, боротьба за цей ласий шматок у центрі міста точиться з 2007 року. Його нелегально перепродували кільком фірмам, були спроби рейдерського захоплення з побиттям художників. На захист стали громадськість, ЗМІ, окремі депутати. Із 2013-го на це приміщення претендує вже згадана американська компанія. Віримо, що престижний салон-галерея, в якому Одеська обласна організація НСХУ перебуває впродовж останніх 70 років, залишиться за спілчанами як один з острівців культури міста.

Розмову вів
Володимир КУДЛАЧ.

Переглядів: 187
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Приймальня: 0 (482) 64-98-54;
050-55-44-206.
e-mail:cn@optima.com.ua