РубрикиБез рубрики

«Велика сестра» Землі

Японські астрономи, проаналізувавши дані з космічного телескопа «Кеплер», виявили 15 нових екзопланет. При цьому одна з них, запевняють, як дві краплі води схожа на Землю. Єдине, що їх відрізняє, — розмір. Ця планета, що отримала індекс K2-155d, вдвічі більша за нашу. Вона розташована у так званій заселеній зоні зірки і, ймовірно, має океани та атмосферу, йдеться в статті, опублікованій в Astronomical Journal.

«Наші розрахунки показують, що в цієї планети повинна бути земна атмосфера й аналогічна структура надр, однак підтвердити це ми поки що не можемо. Ми мало знаємо про планети, які обертаються навколо червоних карликів, оскільки цих зірок значно менше, ніж схожих на Сонце», — прокоментував Теруюкі Хірано з Технологічного інституту Токіо.

Завдяки космічному телескопу «Кеплер» астрономи вже виявили майже чотири тисячі екзопланет різної категорії. Кілька десятків із цих світів є потен-ційними «двійниками» Землі або розташовані у «заселеній зоні» своїх світил. Це спонукало планетологів та астробіологів розпочати розробку методів, які дозволили б оцінити придатність цих планет до життя або ж спробувати знайти його сліди в атмосфері.

У травні 2013 року телескоп вийшов з ладу, однак ученим вдалося продовжити його роботу в рамках так званої місії K2. До поломки «Кеплер» стежив лише за невеликою ділянкою космосу, розташованою на стику сузір’їв Лебедя і Ліри. Після повернення в стрій він спостерігає за різними ділянками небосхилу — фахівцям NASA доводиться постійно повертати його так, щоб сонячне світло не потрапляло в об’єктив. Незважаючи на це, в рамках місії K2 «Кеплер» уже зумів виявити багато нових планет.

Що стосується Хірано та його команди, то їхня робота була спрямована на аналіз даних, зібраних телескопом у перші три роки після його реанімації. Дослідники зазначають, що їх цікавили небесні тіла, які обертаються не навколо сонцеподібних зірок, а навколо червоних карликів — невеликих і тьмяних зірок, котрі, порівняно з іншими типами світил, живуть дуже довго і відзначаються спокійним характером (щоправда, як з’ясувалося, і вони можуть підносити сюрпризи). За останні два роки астрономи відкрили одразу кілька зоряних систем та екзопланет. З-поміж них — Проксіма b та сім невеликих світів у зірки TRAPPIST-1. Ці відкриття навели дослідників на думку про те, що перший повноцінний аналог Землі буде знайдено у системі червоного карлика, а не поруч з двійником Сонця.

Теруюкі Хірано зазначає, що спочатку «Кеплер» був призначений для пошуку планет у яскравіших і більших світил, а це ускладнило їх пошуки у тьмяних червоних карликів, чия яскравість майже не змінюється в той момент, коли їхні супутники проходять по диску світила, знижуючи його світіння. Поєднання даних, зібраних «Кеплером» і наземними обсерваторіями, які працюють в інфрачервоному й оптичному діапазонах, дозволило вирішити проблему спостереження. Вчені тепер могли визначати, які пониження яскравості були зумовлені планетами, а які — процесами, що відбуваються всередині самих зірок.

У результаті японські астрономи знайшли одразу 15 нових небесних тіл, схожих за розмірами на збільшені копії Землі. Всі вони обертаються навколо своїх світил на дуже невеликій від-стані: рік на їх поверхні триває від одного до 40 днів. На думку вчених, практично всі відкриті планети навряд чи здатні підтримувати життя — за температурою і кліматом вони мають скоріше нагадувати Венеру.

Єдиний виняток — система K2-155, що в сузір’ї Тельця, приблизно за 200 світлових років від Землі. У ній є відразу три «суперземлі», найдальша з яких, K2-155d, розташовується в центральній частині «зеселеної зони» і, як вважають планетологи, за своїм кліматом та гідрологічними умовами повинна бути схожою на Землю.

Перевірити ці припущення, за словами Теруюкі Хірано, можна буде в найближчому майбутньому. В кінці нинішнього року NASA планує запустити на орбі-ту телескоп TESS, який стане спадкоємцем «Кеплера». Апарат зможе отримати перші точні дані щодо складу й температур цих планет і перевірити, чи справді йдеться про повноцінну «велику сестру» Землі.

Переглядів: 113
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Тел./факс: (0482) 67-75-67; 64-98-54
Моб. тел. 050-55-44-206
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua