РубрикиБез рубрики

Порядок для «первинки»

Міністерство охорони здоров’я затвердило порядок надання первинної медичної допомоги — документ, який регламентує роботу терапевтів, педіатрів та сімейних лікарів, дає чіткий перелік послуг закладів «первинки» і формує нову культуру взаємодії лікаря та пацієнта. Уже з 1 липня абсолютно всі заклади первинної медичної допомоги (ПМД) мають керуватися цим документом.

Які послуги надаватимуть терапевти, педіатри та сімейні лікарі

Наказ №504 «Про затвердження порядку надання первинної медичної допомоги» визначає список послуг ПМД, вартість яких компенсовуватиме держава через Національну службу здоров’я України (НСЗУ). Так, терапевти, педіатри та сімейні лікарі спостерігатимуть за вашим станом здоров’я (чи станом здоров’я вашої дитини), ставитимуть діагнози та лікуватимуть найпоширеніші хвороби, травми, отруєння, патологічні, фізіологічні (під час вагітності) стани, вестимуть пацієнтів із хронічними захворюваннями та станами.

За потреби лікар скерує вас до фахівця вторинної чи третинної допомоги — лора, ендокринолога, хірурга тощо — чи консультуватиметься з ним щодо вашого лікування.

Ваш лікар також надаватиме невідкладну допомогу при гострому розладі фізичного чи психічного здоров’я, якщо не потрібно екстреної, спеціалізованої або високоспеціалізованої меддопомоги.

Важливою буде роль вашого лікаря і в запобіганні хвороб. Він вчасно виявить ризики для здоров’я, проконсультує, як поступово звільнитися від згубних звичок, де знайти додаткову допомогу і перейти на здоровий спосіб життя.

У компетенції лікаря «первинки» — спостереження за здоровою дитиною, неускладненою вагітністю й окремі послуги паліативної допомоги.

Ваш лікар також видасть потрібну довідку, листок непрацездатності, направлення для проходження медико-соціальної експертизи тощо.

Скільки людей може обслуговувати один лікар

Згідно з порядком, оптимальний обсяг практики для сімейного лікаря складає 1800 пацієнтів, терапевта — 2000, педіатра — 900.

Обсяг практики може від-різнятися від оптимального залежно від соціально-демогра-фічних, інфраструктурних та інших особливостей території, в межах якої мешкають люди, що належать до відповідної практики. Наприклад, якщо сімейний лікар працює у селі, де мешкають 2000 осіб, то всі жителі зможуть обслуговуватись у нього. Без медичної допомоги не залишиться ніхто.

Чи виїжджатимуть лікарі на виклики до пацієнта?

Так, але рішення приймає лікар (терапевт, педіатр чи сімейний лікар), а не пацієнт чи працівники реєстратури. Люди, які насправді потребують консультації лікаря у себе вдома, не залишаться без допомоги. Пацієнт може зателефонувати і записатися на прийом до лікаря або обґрунтувати потребу і викликати його додому, залишивши при цьому свої контактні дані. Лікар тепер матиме можливість передзвонити пацієнту та обговорити з ним його проблему, а також домовитися про час такого візиту.

Раніше пацієнт самостійно оцінював свій стан або стан своєї дитини і приймав рішення дочекатися лікаря вдома. Зараз лікар на підставі інформації від пацієнта оцінюватиме ситуації і пропонуватиме виваженіше рішення. Іноді стан вимагатиме виклику «швидкої» (103), а не очікування, поки лікар ПМД прийде до недужого. Йдеться не про екстрену допомогу — служба «швидкої» працюватиме у звичному режимі.

Хто прийматиме пацієнтів, якщо лікар у відпустці

Якщо лікар у відпустці чи з інших причин не може прийняти пацієнта, то надавач ПМД (заклад охорони здоров’я) має забезпечити заміну. Усі пацієнти повинні знати про тимчасового нового лікаря завчасно: за тиждень — якщо заміна передбачувана (наприклад, лікар у відпустці чи у відрядженні), у перший день — якщо заміна непердбачувана (наприклад, лікар захворів).

При цьому укладати нову декларацію, писати заяви, йти до головного лікаря не треба. Навпаки — завдання адміністрації завчасно проінформувати пацієнтів, дати їм інформацію про нового лікаря і простежити, щоб меддопомога була безперервною.

Сервісні вимоги до медзакладів

Порядок уперше вводить поняття практики ПМД (первинної медичної допомоги) — це лікар та його пацієнти.

Передусім, лікар формує свою практику й налагоджує довірчі стосунки з кожним пацієнтом. Водночас лікарі можуть утворювати групові практики ПМД: об’єднуватися, щоб забезпечити сервісні умови та безперервність надання меддопомоги.

А ще у порядку вперше передбачені сервісні умови надання меддопомоги — прості речі, які тепер мають виконуватися обов’язково. Скажімо, якщо змінюється адреса надання меддопомоги чи режим роботи, то пацієнти повинні бути проінформовані: оголошення з новою адресою чи зміненим графіком прийому мають з’явитися у доступних для пацієнтів місцях і на веб-сторінках закладу чи лікаря, якщо такі є. Якщо ж пацієнти вже записалися на прийом, то їм мають повідомити про зміну адреси чи режиму роботи особисто (наприклад, телефоном).

Також важливо інформувати пацієнтів, якщо надавач первинної меддопомоги з якихось причин припинив свою діяльність. Крім оголошення у доступних для пацієнтів місцях і на веб-сайтах, відповідні повідомлення має отримати кожен пацієнт особисто.

Як записатися на прийом і чи працюватимуть медзаклади у вихідні

Записатися до лікаря можна буде особисто, телефоном, електронною поштою чи іншими доступними засобами. Якщо змінився номер телефону, адреса електронної пошти тощо, пацієнти мають бути проінформовані.

У вихідні більшість закладів не працюватиме повний робочий день. Водночас, порядок визначає, що надавач ПМД може самостійно або спільно з іншими надавачами ПМД створити черговий кабінет, де прийматимуть пацієнтів поза визначеними годинами прийому, а також у вихідні, святкові та неробочі дні.

Про табель технічного оснащення

Щоб заклади могли надавати якісну меддопомогу, вони мають відповідати табелю технічного оснащення. Оновлений примірний табель матеріально-технічного оснащення закладів охорони здоров’я та фізичних осіб — підприємців, які надають первинну медичну допомогу, значно коротший, ніж це було раніше, і відповідає реальним потребам «первинки». Необхідне технічне оснащення дозволить виконати порядок надання ПМД.

Переглядів: 101
Передплата

Найкраща підтримка
газети –
ПЕРЕДПЛАТА!

Вартість передплати без врахування поштових послуг

дворазовий випуск:

  • на 1 місяць — 21 грн.
  • на 3 місяці — 63 грн.
  • на 6 місяців — 126 грн.
  • на 12 місяців — 252 грн.
  • Iндекс — 61119

суботнiй випуск:

  • на 1 місяць — 15 грн.
  • на 3 місяці — 45 грн.
  • на 6 місяців — 90 грн.
  • на 12 місяців — 180 грн.
  • Iндекс — 40378
Оголошення

Написання,
редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів; високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки; написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(0482) 67-75-67, (0482) 64-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

©2009 Всі права на текстову та графічу інформацію, розміщені на цьому сайті, належать редакції газети «Чорноморські новини».
Використання текстової та графічної інформації сайту можливе лише за умови посилання на газету "Чорноморські новини",
а в інтернет-мержі - на діюче, відкрите для пошукових систем посилання на використану публікацію.
Где и как заработать в интернете
Швидка контактна інформація
Приймальня: 0 (482) 64-98-54;
050-55-44-206.
e-mail:cn@optima.com.ua